Olyan biológiai kártevőirtó megoldáson dolgozik egy vegyipari és biotechnológiai cég, amely csak egyetlen kiválasztott faj egyedeit pusztítja el, minden más élő szervezetet megkímél. A vállalat az élő szervezetek fehérjeelőállítását megakadályozó biológiai eljárást, az RNS-interferenciát használva szeretné elérni ezt. A technológia egyik kiszemelt kártevője a kolorádóbogár, ismertebb nevén a burgonyabogár.

Mike Bean, a Syngenta a terméktechnológiai és fejlesztési vezetője a krumplibogár példáján ismertette a kutatás-fejlesztési folyamat lényegét. Elmondta, hogy az emberiség mostanra már tud annyit az egyes rovarokról, hogy a közöttük lévő különbségek alapján is fel tudja venni velük a harcot. Ezzel lehetővé vált az olyan eljárások kifejlesztése, amely az egyik fajra hatást gyakorol, a másikra viszont nem. Mike Bean arról is beszélt, hogy már terveztek olyan RNS-szekvenciát is, amely a krumplibogarat elpusztítja, de a hozzá közeli rokonságban álló repcebolhát (Psylliodes chrysocephala) nem. A Farmers Guardian cikkére az Agrárszektor talált rá.

A jövőben RNS-interferencia segíthet a burgonyabogár állományának fajspecifikus csökkentésében

Változtathatóak lesznek a kiszemelt fajok, amiket az RNS-interferencia pusztít el a technológia

A szekvencia természetesen úgy is módosítható, hogy a repcebolhát pusztítsa el, és a krumplibogarat hagyja érintetlenül. Ezzel a megoldással arra is lehetőség nyílt, hogy a Syngenta csak egy-egy kiválasztott kártevőre korlátozza le a termék hatását, így megkímélve a nem veszélyes, de még inkább a hasznos ízeltlábú fajokat. Mike Bean elmondta, hogy a krumplibogár ellen kifejlesztett szekvenciát több rovarfajon is tesztelték, de az csak annak az egy fajnak az egyedeit pusztította el. A technológia, amely nem használ génszerkesztést és génmódosítást, körülbelül 7-10 év múlva kerülhet kereskedelmi forgalomba.

A burgonyabogár életmódjáról

A burgonyabogár egész nyáron aktív, télire beássa magát a földbe, átaludva ezt az évszakot (csak az imágó tud áttelelni). Miután tavasszal a felszínre jön, először fiatal növényeken kezd táplálkozni. Utána indul meg a peterakás időszaka; a nőstények petéiket a tápnövény leveleinek fonákára helyezik, átlagosan 20-30 darabból álló petecsomókban. A kikelő lárvák többnyire csoportosan rágnak, míg a kifejlett bogarak jellemzően magányosan élnek. Hazánkban évente 2 nemzedék fejlődik ki, a mediterrán éghajlatú országokban 3 is kifejlődhet, tőlünk északabbra viszont jobbára csak egy-egy nemzedéke jelenik meg évenként. Nem csak a lárva, de a kifejlett bogár is súlyos kártevő, hiszen a bogarak az érési táplálkozásuk alatt 2-3-szor annyit fogyasztanak, mint a lárvák egész fejlődésük alatt. A krumplibogár 1-2 évig él - írja a kártevőről a Wikipedia.

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás