Biztató lépések a kocák túlélésének javítására Dániában – már látszanak az eredmények
Ön is szeretne olyan életerős kocákat, amelyek könnyen kezelhetők, és sok malacot hoznak a világra? A kocák túlélésének javítása világszerte fontos fókuszterület a sertésipar számára. A kocák magasabb túlélése jót tesz az állatok jólétének, a sertéstenyésztő profitjáról nem is beszélve.
A SEGES Innovation kocánként évi 5,6 eurós nyereséget számolt egy állományban a kocák túlélési arányának minden egy százalékpontos növekedése után. Tehát a kocák túlélési arányának öt százalékponttal történő javítása egy ezer kocát számláló állományban évi 28 000 euró többlet bevételt eredményezne.
A DanBred évtizedek óta a hosszú élettartamra és a kiegyensúlyozott tenyésztési célokra összpontosít. Az elmúlt években számos tenyésztési kezdeményezést hajtott végre, amelyek hozzájárultak a sertéstermelés robusztusabbá tételéhez és a túlélés növeléséhez. Látszanak a hatások a túlélés javulása terén mind a tenyész-, mind a termelési állományokban.
Hirdetés
A dán termelési állományok országos átlaga már azt bizonyítja, hogy a kocák túlélése 0,3 százalékponttal nőtt 2022-ről 2023-ra. Arra számítanak, hogy ez a fejlődés folytatódni fog a DanBred genetikával rendelkező állományokban, mivel a vállalat 2024-ben bevezette a „koca túlélését” a DanBred Landrace és a DanBred Yorkshire tenyésztési céljaiban.
Úttörő tenyésztési módszer
A DanBred tenyésztési és genetikai osztálya a Danish Agriculture & Food Councilnál új és innovatív módszereket kutatott a kocák robusztusságának javítására. Ennek eredményeként a „koca túlélése” új tulajdonságként került be a tenyésztési célba.
A kocák túlélésével kapcsolatos technikai munka teljesen egyedülálló, hiszen évente legalább 100 ezer kocáról gyűjtenek adatokat a DanBred kereskedelmi termelési állományaiban.
„Ez egy úttörő kutatás, amely az elmúlt öt évben a fő fókuszterület volt osztályunkon. A kifejlesztett új tenyésztési módszerrel már megvalósíthatjuk a kocák túlélését, ami hozzájárul a kocák robusztusabbá tételéhez a termelő állományokban” – magyarázza Tage Ostersen, a Danish Agriculture & Food Council tenyésztési és genetikai osztályának vezetője.
Egyetlen másik tenyésztő cég sem rendelkezik ilyen innovatív megközelítéssel a kocák túlélése terén, ahol az adatokat közvetlenül a termelő állományokban gyűjtik.
Éves fejlesztés új generációkkal
A kocák túlélését szolgáló tenyésztési előrehaladás a következő években folyamatosan jelentkezik a termelő állományokban, miközben a tenyésztési előrehaladás hatása halmozódik. A termelési láncban lévő idősebb kocákat le kell cserélni új generációs kocákkal, mielőtt a tenyésztés előrehaladása teljes mértékben megnyilvánulna az összes DanBred kocaállományban.
„Bár a kocák túlélése érdekében tett tenyésztési előrelépések folyamatosan megmutatkoznak, a termelők az elmúlt években bevezetett tenyésztési kezdeményezéseink alapján már észreveszik a különbséget a maihoz képest. Ez azért van így, mert modelljeink minden genetikai összefüggést figyelembe vesznek a tenyésztési célban szereplő tulajdonságok között, és mert már bevezettünk egy új tulajdonságot a malacok túlélésére, amely erősen kedvező összefüggést mutat a kocák túlélésével” – mondja Tage Ostersen.
A nagyobb adatkészlet hozzájárul a jobb eredményekhez
Az új tenyésztési cél egyik innovatív eleme, hogy évente legalább 100 000 keresztezett kocáról gyűjtenek adatokat a DanBred Nucleus Management rendszerrel rendelkező termelő állományokból. A tenyésztési programban teljesen új statisztikai és technikai módszereket dolgoztak ki az adatok kezelésére. Ezen túlmenően a koca túlélési tenyésztési céljában a koca teljes életének adatai – az első párosítástól az utolsó fialásig – szerepelnek.
„A megfelelő módszerek kidolgozására összpontosítottunk. Ez azt jelenti, hogy évente 100 000 koca nagy mennyiségű adatát tudjuk hasznosítani. Ezzel az adatbázissal és azzal a ténnyel, hogy a tulajdonságot termelési állományokban mérik, tudjuk, hogy a kocák túlélése terén nagyobb tenyésztési előrelépést fogunk látni az állományokban” – magyarázza Tage Ostersen.
Robusztus malacok új tenyésztési célokkal
Miután a cég 2022 nyarán új tenyésztési célt hajtott végre a malacok túlélése érdekében, a sertéstenyésztők észrevették, hogy a malacok robusztusabbak és életerősebbek.
„Az elmúlt nyolc hónapban nagyobb malacokkal voltak tele almoink. Jó látni, hogy jobban teljesítenek, és ezért kevesebb irányítást igényelnek ” – mondja Lene Wahl Meincke, az Overgaard Gods fialási osztályának menedzsere .
A DanBred termelési állományaiból származó eredmények azt mutatják, hogy a malacok túlélése 0,9 százalékponttal nőtt 2022 és 2023 között.
(Forrás: pigprogress.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.000 hirdetés 85 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés