A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedéke jelen van a kukoricatáblákon, az ellenük történő védekezés időszerű.

A kukoricamoly Európában őshonos polifág kártevő, melynek több mint 200 tápnövénye ismert, ezek közül hazánkban a legnagyobb veszélyt a kukoricakultúrára jelenti. A környezeti viszonyok megváltozásának következtében az utóbbi években általánossá vált a kártevő két nemzedékének kifejlődése egy tenyészidőszakon belül. A kukoricatáblákon a lárvakártétel szélsőségesen alakul, szórványosan erős fertőzések is kialakultak. A kukoricacső megóvása érdekében fontos, hogy figyelemmel kísérjük a második nemzedék rajzását, és a rajzáscsúcsot követő 6-8 napon belül célzottan védekezzünk a kártevő ellen.

kukoricamoly

A kukoricakultúrákban a kukoricamoly mellett a gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) kártétele is kiemelt jelentőségű. A csöveket károsító lepkekártevők a termés mennyiségére gyakorolt negatív hatásuk mellett rágásukkal utat nyitnak a toxintermelő kórokozó gombák számára, ami jelentős humán és állategészségügyi kockázatot jelent. 2024. július 1-jén a deoxinivalenol (DON) mikotoxinok, valamint a T-2/HT-2 toxin új vagy csökkentett felső határértékei léptek hatályba az EU-ban, melyről az Európai Bizottság 2024/1038, illetve a 2024/1022 rendeleteiben olvashatnak bővebben.

A rovarkártevők által okozott sebzések elkerülése a leghatékonyabb módja annak, hogy ezeket a gombafertőzéseket megelőzzük, és hatékony védelmet biztosítsunk a növények számára.

kukoricamoly

A lepkekártevők elleni védekezést előrejelzésre alapozva, tojásrakását követően, a tömeges lárvakelés előtt célszerű elvégezni. Védekezésre tartamhatással rendelkező rovarölő készítményt érdemes választani, így elhúzódó rajzás esetén is védelmet biztosít az állományoknak. Rajzásmegfigyelésre biszex táplálkozási attraktáns használata javasolt, ami a hímeket és a nőstényeket egyaránt fogja.

A Coragen 20 SC felszívódó tulajdonságának és hosszú tartamhatásának köszönhetően védelmet biztosít mind a kukoricamoly második nemzedékének lárvái ellen, mind a betelepülő gyapottok-bagolylepkék ellen.

Erős fertőzés esetén a magasabb, 150 ml/ha dózisa javasolt.

További információkért keresse a KITE Zrt. agronómiai üzletkötő-szaktanácsadó kollégáit és kövesse a PGR applikáció naprakész növényvédelmi előrejelzéseit!

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás