A Biztosítási Világnap alkalmából…
Több tíz éves múltra tekint vissza a nap, amikor a biztosítások gazdaságstabilizáló szerepére próbálják felhívni a figyelmet szeptember 20-án. A következőkben az agrárkockázatok kezelésének főbb problémáiról és a rá adható pénzügyi válaszokról lesz szó az Agrisk.hu eszközével.
Azt mindenki tudja, hogy a növénytermesztés az időjárásnak legjobban kitett ágazat, s manapság a klímaváltozás okán is egyre gyakrabban alakulnak ki extrém időjárási körülmények, ha csak arra gondolunk, hogy hány hőségnap volt az idén.
Azt már kevesen tudják, hogy éves szinten 100-150 Mrd Ft kár keletkezik termesztett növényeinkben különböző káresemények következményeként. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 20-30 ezer Ft kár keletkezik átlagosan minden egyes hektár megművelt területen, azonban nem ez a legnagyobb probléma, hanem a károk egyenlőtlen eloszlása. Valakit évekig nem ér kár, valaki pedig egy csapásra elveszíti, amiért évekig dolgozott.
Hirdetés
Arra is kevesen gondolnak, hogy az időjárási kockázatok nagy részét ki lehet zárni a termelésből, hiszen jelenleg a megművelt területek csupán 40-45%-ára kötnek növénybiztosítást. De ennek az alulbiztosítottságnak megvannak a gyökerei. Az információhiány és a biztosítói szolgáltatásba vetett bizalom alapvető probléma, melynek okozója a sok esetben szubjektív kárszakértői kármegállapítás. Nagy probléma továbbá, hogy az állam viszonylag későn ismerte fel a kárenyhítési rendszer öngondoskodás irányába történő terelésének szükségszerűségét. Míg korábban ad-hoc kifizetésekkel oldották meg a gazdák kártalanítását, elősegítve a „majd kihúz a bajból az állam” típusú gondolkodást, addig 2012-től átvette ezt a szerepet a kétpilléres kárenyhítési rendszer, melynek első pillére a kárenyhítési alapból szerezhető kártérítés, második pillére pedig egy önkéntes és piaci alapon működő növénybiztosítás, melynek széles körű elterjedését évről-évre közel 3 Mrd Ft vissza nem térítendő támogatással segíti az állam.
El kell oszlatni azt a tévhitet, hogy a biztosításnak mindenáron meg kell térülnie. A biztosításnak nem a jövedelempótlás, hanem a jövedelemingadozás mérséklése az alapvető funkciója. Mint ahogy a hitel után is kamatot fizetünk, hogy használhassuk a pénzt, a biztosítás esetében pedig azért fizetünk, hogy ha már van pénzünk, akkor azt ne veszítsük el, főleg ha még vissza is kell fizetnünk a banknak. Márpedig ez a megközelítés életmentő lehet bizonyos esetekben.
Az Agrisk (agrisk.hu) gazdálkodóknak szóló biztosítási portál azzal a céllal jött létre, hogy a korábban említett problémákra válaszokat adjon, és felhasználóbarát módon mutassa be a piacon található növénybiztosítások különböző verzióit és lehetővé tegye az összehasonlításukat, megkötésüket. Ezt az alapvető igényt egyedi megközelítéssel próbálja kielégíteni, vagyis a következőképpen. Vegyük először az alapproblémát, a kockázatot. Mérjük fel a kár valószínűségét, azt számszerűsítsük, majd adjuk meg válaszként a megfelelő biztosítói szolgáltatást úgy, hogy közben összehasonlítottuk a különböző konstrukciókért fizetendő díjakat. Cél, hogy az a termelő, aki megtalálta a neki megfelelő verziót, az gyorsan meg is köthesse online, hiszen viszonylag rövid idő áll rendelkezésre ezeknek a biztosításoknak a megkötésére.
A portál egyedisége abban rejlik, hogy ár-érték arányú megközelítést alkalmaz, megmondja azt is, hogy mennyit fizetnek a biztosítók ugyanazon káresemény kapcsán, mennyi állami támogatás várható a díj után illetve egy mutatóban értékeli a konstrukciókat, segítve a gazda döntését.
Az Agrisk-en 170 féle növényt lehet biztosítani 9 különböző kárfajtára, többféle biztosítási csomagban és jelenleg a piacon növénybiztosítást kínáló 4 biztosító összehasonlításában.
A felület szakmai hátterét családunk közel 50 éves agrárbiztosítási tapasztalata biztosítja, melyet az online világon kívül is nap, mint nap fejlesztünk a partnereinknek történő tanácsadás során. Tulajdonképpen 3 generációs biztosítós dinasztia vagyunk, már nagyapám is foglalkozott biztosításkötéssel a múlt század közepén. Nem véletlen a pénzügyi termékek iránti kötődésem, melyet innovatív gondolkodással ötvözve és felhasználva az internet nagyszerű lehetőségeit tovább kamatoztatok független alkuszcégként az ügyfelek minél professzionálisabb kiszolgálására.
Szerző: Surmann Árpád agrisk.hu portálvezető, agrárbiztosítási szakértő
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés