Az extrém időjárás és a növényi kórokozók, valamint kártevők okozta stresszes helyzeteket kezelni kell, mert a végén a termést mindig az befolyásolja, hogy a növény mennyit tud tartalékolni a fotoszintézis során megtermelt anyagokból. A Corteva által most piacra dobott BlueN® használatával érdemben be tudunk avatkozni ezekbe a folyamatokba. Rácz Istvánnal, a cég biológiai termékmenedzserével beszélgettünk.

Nemrég egy újszerű terméket hozott piacra a Corteva, mit érdemes tudni róla?

Nemrég kaptuk meg a BlueN® engedélyét, így a kommunikációs kampánya most indult. A piac először annak kapcsán hallhatott a készítményről, amikor hírt adtunk arról, hogy a Corteva megvásárolta a gyártó céget, a Symborgot.

Azért gondoljuk fontosnak ennek a terméknek a piacra hozatalát, mert valódi választ jelent egy olyan környezetben, amikor a növénytermesztők lehetőségei mind a növényvédelemben, mind a növénytáplálásban szűkülnek.

Az elmúlt időszak, de a jelen egyik forró témája is Magyarországon a nitrogénműtrágyához való hozzáférés. A kínálattal, de az árával is akadtak problémák. Ráadásul még korlátozzák is a nitrogén műtrágya használatát, a nitrátérzékeny területeken, ami Magyarország jelentős részére igaz.

Rácz István, a Corteva biológiai termékmenedzsere

Emiatt új, alternatív megoldásokat kell keresni minden területen, aminek kiváló példája a BlueN®. Az ebben a termékben lévő baktériumok szimbiózisban élnek a növénnyel, a levegőből kötik meg a nitrogént, majd egy enzimkomplex rendszeren keresztül ammóniumionná alakítják azt, ami a növényi sejtekben a citoplazmába kerülve glutaminszintézishez használ fel a növény. A glutamin pedig alapvető építőköve a fehérjéknek.

Azaz, a BlueN® egy olyan pótlólagos nitrogénforrást biztosít a növény számára, ami nem a talajból származik. A termék által hatékonyan és fenntartható tudjuk a növény nitrogénszükségletét kielégíteni. Alkalmazásának nincs környezet károsító hatása, szemben mondjuk a műtrágyával, A BlueN® anélkül biztosít nitrogént a növények számára, hogy fennállna a nitrogén talajvízbe való kimosódásának vagy üvegházhatású gázok légkörbe jutásának kockázata.

Mi a termék kategóriája, mi szerepel az engedélyén?

Egy olyan mikrobiológiai készítményként regisztráltuk, ami a Methylobacterium symbioticum SB23 szelektált törzsét tartalmazza. Ez az a baktériumtörzs az endofiták csoportjába tartozik, úgy élnek és szaporodnak a növényekben, hogy közben nem károsítják azokat. Mivel képes a mozgásra, ha egy egyszerű állománypermetezéssel a levél felületére juttatjuk, egy kis harmat, vagy a permetlé segítségével a baktérium beúszik a levélfonákon lévő légzőnyílásokon keresztül a növénybe, a szövetközi részbe, és elindul energiaforrást keresni. A metilobaktériumnak, ahogy a neve sugallja, az a metanol az energiaforrása, amit a növény termel. A kis méretű baktériumok a kloroplasztisz környékén kezdenek el szaporodni kolóniákat alkotva. Ahogy kapja az energiaforrást a növénytől, úgy köti meg a levegőből származó nitrogént és adja át a növénynek. Azért unikális ez a készítmény, mivel közvetlen nitrogénátadás van a baktériumok és a növény között.

A pillangós növények gyökerén úgynevezett gümők alakulnak ki, ahol szintén egy szimbiotikus kapcsolat révén történik a nitrogénmegkötés a növényben, de ez csak a pillangósoknál működik természetes módon. A piacon léteznek olyan nitrogénmegkötésre alkalmas készítmények, amelyek a növény gyökérzete vagy a hajszálgyökerek közelében alkotnak kolóniákat, kötik meg a nitrogént. A nitrogén akkor szabadul fel, amikor ezek a baktériumtelepek elpusztulnak. Azaz a talajba kerül a megkötött nitrogén, és ott megint ki van téve az elpárolgás, kimosódás, nitrifikálódás veszélyének.

A BlueN® esetében ez a veszély az egyáltalán nem áll fel, hiszen a baktériumok a növényben találhatók, amíg a növény vegetál, van zöld felülete, így azokat nem tudja elmosni az eső. Egyébként a baktériumok nemcsak a levelet kolonizálják, hanem az egész növényt. Addig, amíg él a növény és vegetál, van metanol, azaz energiaforrás a baktérium részére, addig a nitrogénkötés és átadás működik. Közvetlen formában, ilyen típusú termék nincs a piacon. Elérhető más nitrogénmegkötő, viszont endofita formában ez ritkaságszámba megy.

Hogyan és milyen gyakorisággal kell alkalmazni?

Valamennyi szántóföldi kultúrában felhasználható szezononként egy alkalommal, a tavaszi fagyok elmúltával, mert a baktériumok nem bírják a fagyos környezetet. Ez az időszak azért is optimális, mert ilyenkor jellemzően van csapadék, az emelkedő hőmérséklet hatására a növények intenzíven növekednek és intenzív a metanolképződés is, azaz a kijuttatott baktériumok környezetében van elég energiaforrás. A készítmény formulációjában található cukor – ettől függetlenül - egy bizonyos ideig, túlélést biztosít a baktériumok számára. A formuláció maga, egyébként, egy száraz, fehér színű szagtalan por, amely vízben kiválóan oldódik.

Kijuttatása a kora reggeli órákban javasolt, amikor a növény légzőnyílásai nyitva vannak. Repcében a 4-8 leveles, illetve a tőlevélrózsás – zöldbimbós állapotban, kalászosokban a bokrosodás végétől – a 2 nóduszos állapotig, kukoricában az 5-7 leveles állapotban, napraforgóban a 4-8 leveles fejlettségnél javasolt alkalmazni.

Aki nagy nitrogénműtrágya-adagokkal, jó termőképességű talajokon, intenzív körülmények között gazdálkodik, annak azt javasoljuk, hogy vegyen vissza a hagyományos nitrogénműtrágyából, és a csökkentett adagra, tegye ki a BlueN®-t a kultúrába. Ezzel műtrágyát spórol meg, és még az is előfordulhat, hogy a csökkentett műtrágya adag ellenére nagyobb lesz a termése.

Milyen hatása van a készítménynek a termésre?

Európai szinten több ezer kísérletet végeztünk kukoricában és a fontosabb szántóföldi kultúrákban és azt tapasztaltuk, hogy a készítmény alkalmazásával a termést 8-10 százalékkal lehetett növelni.

Aki extenzív körülmények között gazdálkodik, gyengébb talajon, a nitrogénre kevésbé érzékeny kultúrával, például napraforgóval, annak azt javasoljuk, hogy ne csökkentse az adagot, csak tegye ki a BlueN®-t és nézze meg a változást. A készítmény homokos vályogtalajon akár 15-20% terméspluszt is képes produkálni, mert bár a napraforgó kevésbé nitrogénigényes, viszont nagyon jó a termésreakciója a plusz nitrogénre.

Azért nehéz általánosítani, mert nem növényvédelemről, hanem növénytáplálásról van szó, így minden eset más. A mi tapasztalataink szerint az alkalmazása a legtöbb esetben megtérül, plusz jövedelmet biztosít.

Mekkora nitrogénmennyiséget képes megkötni a készítmény?

Most nagy figyelem övezi a biológiai termékeket a mezőgazdaságban. Mik a Corteva tervei ezen a területen?

Ez nem az első és nem is az utolsó tagja a biológiai termék portfóliónknak. 2018-ban már a piacra hoztunk olyan vegyszermentes, huminsav-, illetve lignoszulfát alapú, mikroelem-kelátokkal kiegészített csávázószereket, amelyek biostimulátor hatással is rendelkeznek. A kezdeti fejlődést, a gyökérfejlődést, és ilyen módon a tápanyag-, valamint a vízfelvételt stimulálják a növényben. Ezekkel indultunk. Most pedig a BlueN® a növénytáplálás direkt módját jelenti a nitrogén megkötésen keresztül. A jövőben - valószínűleg - évente egy-két termésnövelő vagy biostimulátor típusú anyaggal fogunk a piacra lépni, amiket állományban lehet majd felhasználni a szántóföldi növények körében, de később majd kertészeti kultúrákban is. A BlueN® bevezetése csak a kezdete ennek a folyamatnak.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás