Az ősz beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, amit szarvasbőgésnek nevezünk. Ez a jelenség augusztus végétől akár novemberig is eltarthat, az időjárási és földrajzi viszonyoktól függően. A vadak ilyenkor fokozottan aktívak, ami még kiszámíthatatlanabbá teszi mozgásukat, ezért a vadásztársaságok és a rendőrség fokozott óvatosságra figyelmeztetik a közlekedőket.

Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője elmondta, mire érdemes figyelni az utakon ebben az időszakban, és mely területeken lehet a legnagyobb eséllyel találkozni szarvasbikákkal. Az augusztus végi, szeptember eleji időszakban elkezdődik a szarvasbőgés, ami sokak számára különleges élményt nyújt, hiszen ilyenkor közelebb érezhetjük magunkat a természethez. A bőgés főszezonja szeptemberre esik, de a párzási időszak egyes területeken egészen november végéig is eltarthat.

A szarvasbőgés nem más, mint a gímszarvasbikák párzási éneke, aminek több célja is van. Egyrészt a vetélytársak távoltartása, másik oldalról pedig a tehenek összeterelése, és a „hárem” egyben tartása (Fotó: Pixabay)

A bikák a párzási időszakra növesztik vissza agancsukat, amellyel versengenek a nőstényekért, és egy-egy bika akár 30-40 nősténnyel is párosodhat egy nap alatt. A szarvasbőgést nem véletlenül nevezik az erdő „orgonájának”, hiszen a hanghatások révén az erdő életre kel. Ez az időszak a legalkalmasabb arra, hogy megfigyeljük a gímszarvasokat, amelyek Magyarország legnagyobb vadjai közé tartoznak.

A szóvivő elmagyarázta, hogy a bőgés a gímszarvasok párzási éneke, amelynek célja egyrészt a vetélytársak elriasztása, másrészt a nőstények összeterelése és „háremük” egyben tartása. Az ország különböző részein eltérő időpontban kezdődik a szarvasbőgés: a déli régiókban, mint például Gemenc, már augusztus végén, míg a Pilisben csak szeptember közepén indul be. A bikák leginkább naplementekor és hajnalban aktívak, de a párzási időszak csúcsán akár éjszaka is hallhatók.

A gímszarvasok után október-novemberben a dámszarvasok párzási időszaka, a barcogás következik. Fontos, hogy a bőgés idején ne zavarjuk meg a bikákat, hiszen ilyenkor biztosítják a szaporulatot. Manapság több szervezett túra is lehetőséget kínál a szarvasbőgés meghallgatására.

Mészáros Péter szerint a bikák kiváló hallással rendelkeznek, így könnyen eldöntik, hogy érdemes-e harcolniuk egy vetélytárssal. Bár nem mindig kerül sor összecsapásra, ha mégis, agancsaikat használják fegyverként, ami nem veszélytelen. Különösen veszélyesek lehetnek azok a bikák, amelyek hibás aganccsal rendelkeznek, mivel súlyos sérüléseket okozhatnak a másik félnek.

Magyarországon a gímszarvasnak nincs természetes ellensége, mivel a medve és a farkas az évszázadok során eltűnt hazánkból. Ezért a szarvasok túlszaporodásának megakadályozása az emberi beavatkozástól függ. A vadgazdálkodás adatai szerint az elmúlt években a gímszarvas-állomány folyamatosan nőtt, és a vadászat során elejtett példányok száma is emelkedett.

Az ősz beköszöntével a vadbalesetek száma is megnő, mivel a vadak párzási időszakában gyakrabban lépnek az utakra. A vadveszélyre figyelmeztető táblák ott találhatók, ahol rendszeresen előfordulnak nagyvadak, mint például őzek, szarvasok vagy vaddisznók. A vadgazdálkodási törvény módosítása értelmében a vaddal történő ütközésért az autóvezetők a felelősek, kivéve, ha a vadásztársaságok vagy az útkezelők hibáztak.

Mészáros Péter azt tanácsolja, hogy az erdős területeken mindig fokozott figyelemmel vezessünk, különösen ősszel, amikor a gímszarvasok párzási időszaka van. Ha az erdő közelébe érünk, érdemes lassítani, használni a reflektort, és figyelni az út mindkét oldalát, mivel bármikor előfordulhat, hogy egy vadállat hirtelen az útra téved.

(Forrás: hellovidek.hu)

Megosztás

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás