Az internetről megtanult módszerekkel épül egy különleges csirkefarm az ukrán határ közelében. A gazdaság francia fajtákat tenyészt, ezek közül a a piros tarajú, fehér tollazatú és kék lábú bresse-i csirke emelkedik ki. Amiről a tulajdonosok bátran állítják, hogy náluk boldogabb, és finomabb is, mint a hagyományos tartású társaik. A témát a hvg.hu írta meg riportjában. Egy Budapesten élő, fiatal, háromgyerekes pár hetente legalább egyszer megteszi a több mint háromórás utat az ukrán határnál fekvő, alig 1000 lelkes Tiszakerecsenybe. Az itt nevelkedett Héver Tímeát és férjét, a Nyírbátorból származó Kerekes Attilát, az Alemitta alapítóit a családjukon kívül az az almáskert vonzza vissza, ahol az ország -szerintük- legboldogabb csirkéi élnek.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kék lábú csirkék máshogy élnek, mint a broilerek - képünk illusztráció
A gazaságban komoly tervezés és fejlesztés történt. 7-8 éve, az első gyerek születése után jött az ötlet, hogy valamit csinálni kellene. Érdekelt a gasztronómia, a szüleim házánál megvolt a terület, és szerettem volna, ha itt hozunk létre valamit – mondta a közgazdász pályát a farm kedvéért feladó Tímea a hvg.hu-nak. Ekkor azonban még nem került szóba a pályamódosítás, és az ingázás ellenére párja, Attila a mai napig fizikusként dolgozik Budapesten. Elsőre a baromfitartás sem volt forradalmi gondolat. A magyarok húsfogyasztásának csaknem felét a csirkehús adja, ennek ellenére nehéz minőségi alapanyagot találni. Az itt nevelt francia fajták viszont remek tulajdonságúak, jó genetikával rendelkeznek. Ennek azért is van jelentősége, mivel sok fajta nem is bírja már a szabadtartást.
Ezen túl azonban a minőséget a gazdálkodás határozza meg. Ezek pedig a következők:
  • A csirkéket náluk legalább 12 hétig tartják – a hagyományos tenyésztésben az állatok mindössze öt hét alatt érik el a 2,2-2,5 kilós vágósúlyt, de a háztáji csirkék is csupán nyolc hetet élnek.
  • Egy négyzetméteren összesen tíz csirkét lehet tartani – az Alemittánál pedig 8 hektáron átlagosan ezer csirke kapirgál.
  • Azt is meghatározzák, mivel lehet táplálni az állatokat. Jellemzően gabonával etetik őket kukorica helyett – a tiszakerecsenyi csirkék csak az indítótápnak kapnak fehérjében dús, GMO-mentes szóját. A takarmány ugyan nem bio, a területnek viszont van ökominősítése. A tulajdonosok fontosabbnak tartják, hogy ezek a csirkék nem kapnak antibiotikumot, sem más adalékot - írja a hvg.hu.
Francia sztárcsirke, kék lábbal
A bresse-i csirke 1957 óta védett fajta, a tenyésztés engedélyezett területét pedig még 1936-ban jelölték ki. A csirkéket 14 hétig tartják szabadon, utána két hétre bezárják, a ketrecekben pedig tejbe áztatott gabonával etetik őket. Így a mozgástól és a broilercsirkékhez képest magas életkortól izmos, masszív hús szaftosabbá válik.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás