A bolygónak sem mindegy, hogy mit eszünk
Érdekes felfedezéssel álltak elő kutatók. Szerintük, nem elég, hogy a helytelen táplálkozással a saját szervezetünket károsítjuk, de még a környezetünk is megsínyli például a túlzott húsfogyasztásunkat. Persze azonnal ötleteket is adtak arra vonatkozóan, hogyan gátoljuk ezeket a káros folyamatokat.
Az már köztudott, hogy a rossz étkezési szokások negatívan befolyásolják az emberi egészséget. Gondoljunk csak a túlzott húsfogyasztásra, a magas zsír- és cukortartalmú ételek túlzásba vitt bevitelére, vagy éppen a gyümölcsökben és zöldségekben szegény étrendre. Friss kutatások azonban rávilágítottak arra, hogy ezzel nem csak saját szervezetünket sodorjuk nehéz helyzetbe, de a környezetet is veszélyeztetjük.
A FAO sajtóközleményéből kiderül, hogy a teljes értékű gabonákon, a zöldségeken és a gyümölcsökön alapuló étrend sokkal kisebb terhelést jelent a környezetre. Ennek hatására a fenntartható fejlődés témakörébe beépítették az egészséges táplálkozás és a mezőgazdaság kapcsolatát is és ezzel a jövőben sokkal kiemeltebben fognak foglalkozni a szakértők, mint eddig bármikor.
Hirdetés
Sőt, már most is több mint 80 országban (köztük hazánkban is) elérhetőek olyan táplálkozással kapcsolatos ajánlások, amelyek tudományosan megalapozottan gyakorlatiasan, az egyes országok szokásaihoz igazodva segítik a helyes táplálkozás elsajátítását az embereknek.
Sajnálatos módon pont a leginkább érintett, alacsony jövedelmű afrikai országokban foglalkoznak legkevésbé ezzel a témával. Mindösszesen 5 afrikai ország adott ki táplálkozással kapcsolatos ajánlásokat lakosai számára.
Svédországban például a gyökérzöldségek fogyasztására próbálják ösztönözni az embereket a leveles zöldségekkel szemben, de elsősorban a növényi alapú étrend előnyeivel foglalkoznak az ajánlásokban. Brazíliában pedig a fenntarthatóság társadalmi és gazdasági hatásaival is kibővítették az eddigi tanácsokat. valamint a feldolgozott élelmiszerekről próbálják lebeszélni az embereket.
A szakértők viszont kihangsúlyozták: az ajánlások csak abban az esetben érhetnek el pozitív hatást, ha azok beépülnek a szabályozási rendszerbe és a gyakorlatban is használják őket, például a közétkeztetésben.
Íme, néhány alapszabály, ami országtól függetlenül minden embernek megfontolandó lehet:
- legyen változatos az étrend, kerüljük az egyoldalúságot,
- próbáljuk meg visszafogni a húsfogyasztást, valamint a tej- és tejtermékeket is csak módjával vegyük magunkhoz,
- építsük be étrendünkbe a halat és a tengeri eredetű élelmiszereket,
- kerüljük a magas zsír-, cukor- és koleszterin tartalmú ételeket.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés