A tavaszi fagyok ellenére szép évük lehet a borászoknak: az elmúlt 5 év egyik legnagyobb bormennyiségét állíthatják elő 2016-ban. A jövőjük miatt sem kell aggódniuk, továbbra is részesülnek majd uniós támogatásokban.

Megéri szőlészettel és borászattal foglalkozni, az MTI információi szerint ugyanis 2014-2018 között 145,5 millió eurós támogatási forrást lehet felhasználni a szőlészeknek. Szerkezetátalakításra például 124 millió euró áll rendelkezésre. Emellett borászati gépek beszerzésének támogatására 2020-ig 40 milliárd forintos pályázati keretösszeg áll rendelkezésre.

Nem kell engedély a kivágáshoz

2017-től több, szőlészettel kapcsolatos jogszabály is változik. Januártól már nem kell hegybírói engedélyt kérni a borszőlőültetvények kivágásához, a nem művelt ültetvények kezelésére pedig 30 napra csökkent a türelmi idő.

További támogatások érkeznek a borászoknak a jövőben
 
Szőlészeknek is jár a kárenyhítés

2016 tavaszán komoly károkat okoztak a késői fagyok. Leginkább az almát érintette a természeti csapás, de a szőlészeteknek is jutott belőle bőven. Összesen 8653 hektárról 5705 kárbejelentés érkezett főként Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun, Pest, Győr-Moson-Sopron és Somogy megyéből. A jégeső miatt 2837 hektárról 2101 kárbejelentés érkezett, főleg Szabolcs-Szatmár-Bereg, Vas, Békés, Veszprém és Jász-Nagykun-Szolnok megyékből. A károsultaknak – amennyiben csatlakoztak az agrárkár-enyhítési rendszerhez – 24 milliárd forint áll rendelkezésükre ellensúlyozni a terméskiesésből származó bevételkiesést.

Az előzetes, negatív várakozások ellenére viszont jó szezont zárhatnak idén a szőlészek és borászok. A szőlő termésátlaga elérheti hektáronként a 7,9 tonnát átlagosan, amelyből összesen 2,75 millió hektoliter bor kerülhet a pincékbe. Amennyiben a várakozások beigazolódnak, úgy az elmúlt 5 év egyik legnagyobb bormennyiségét állíthatják elő a termelők.

A borszőlők felvásárlási ára hektikusan alakult idén is: a vegyes fehér szőlő esetében kilogrammonként bruttó 65-80 forint, a kiemelt fehér szőlőé bruttó 85-120 forint, a kékszőlőé pedig bruttó 100 forinttól indul.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás