Elégedetlenek a gazdák. Javában tart az őszi aratás, de hiába jók a minőségi adatok és a termésátlagok, a költségek és az alacsony felvásárlási árak miatt nehéz helyzetben vannak. Sokan kénytelenek a tartalékaikhoz nyúlni. Hajdú-Bihar vármegyében a napraforgót már szinte teljesen betakarították, a kukoricát pedig a napokban kezdték meg. Az őszi takarmánynövények közül a termőföldek egyharmadán kukoricát és csaknem ugyanennyi területen napraforgó vetettek.

A Dehir anyagát szemléztük, ezt egészítettük ki az MTI tájékoztatásával. Utóbbi szerint a termelők a napraforgó betakarításakor a Dél-Dunántúlon hektáronként 3,3 tonna, az Észak-Alföldön 3 tonna, míg az Alföld déli részén 2,7 tonna átlagos hozamot értek el. Ennek alapján a végső termésmennyiség 2 millió tonnára várható. A 746 ezer hektáros kukoricaterület betakarítása már folyamatos, készültsége 22 százalékra emelkedett. A vármegyei termésátlagok hektáronként 5 és 9 tonna közöttiek. Míg a Nyugat-Dunántúlon hektáronként 8,7 tonnás termésátlaggal indult el a munka, a Dél-Alföldön mindösszesen 5,8 tonna ez az érték. Ez alapján a teljes hazai kukoricamennyiség nagyságrendileg 5,3 millió tonnára várható az idén.

Kukoricatörő adapterrel felszerelt New Holland típusú kombájn dolgozik a határban 2023. szeptember 20-án - Fotó: MTI/Rosta Tibor

Így kezdődött az őszi aratás a Hajdúságban

Mike Sándorék várhatóan ezen a héten, a búza vetése után kezdik meg betakarítani a kukoricát. 60 hektáron 70 mázsa kukoricára számít, ami az ő megfogalmazása szerint elfogadható. Az árával viszont elégedetlen. Eddig ugyanis 5500 forint volt tonnánként, ráadásul már nem tudják a gazdák hol tárolni, mert elmondásuk szerint a raktárak tele vannak ukrán gabonával.

A napraforgót itt már betakarították, de a tavalyi tonnánkénti 22-28 ezer forint helyett most csak a felét kínálják érte.

Majdnem pontosan az is 60 hektár volt, amit befejeztünk, 30 mázsás átlagtermés lett, ami jónak mondható aránylag. Ám az ára ennek sem jó, mert csak 11 ezer forintot adnak mázsájáért – emelte ki a gazdálkodó.

A minőség és a mennyiség rendben, az árral gondok vannak

Hajdú-Biharban az őszi takarmánynövények közül a termőföldek egyharmadán kukoricát és csaknem ugyanennyi területen napraforgó vetettek. A MAGOSZ vármegyei elnöke szerint idén minőségben és mennyiségben sem lehet különösebben panaszra oka a gazdáknak. A legnagyobb bajt a mostani felvásárlási árak jelentik. A gazdáknak órási költségekkel kellett számolniuk, így nehéz helyzetben vannak.

Jóformán mindegy, hogy mit termelnek, nagyon nehéz helyzetben vannak, nincsen megfelelő ára, a költségek az egekben vannak. Most tavasszal a nitrogén-műtrágya ára is túlságosan magas volt, a duplája, illetve a háromszorosa a szokásosnak – mondta Örvendi László, a MAGOSZ Hajdú-Bihar vármegyei elnöke.

Az export helyzete

Azt már az Agrárminisztérium írta meg a témában, hogy a főbb gabona- és olajosnövény terménycsoportok exportjánál a júniusig rendelkezésre álló adatokból az látszik, hogy május-július hónapokban havonta 460-480 ezer tonna hagyta el az országot, elsősorban búza és árpa, kisebb mértékben napraforgó és repce. A tárolókapacitások az őszi betakarítással országos szinten teljesen megtelnek, így  közlemény szerint indokolt az ukrán importtilalom hazai fenntartása. A szeptember közepén végzett gazdálkodói tárolókapacitás-felmérés során egyébként az önkéntes válaszadó mezőgazdasági termelők 11 százaléka jelezte, hogy lehet tárolási problémája, 13 százalékuk pedig befogadná más gazdálkodó terményét.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás