Napjainkban a szőlőfürtöket, -bogyókat is megfertőzheti a szürkepenész. Ennek a fajnak nagyon örülnek a tokajiak, de nem most, hanem majd egy hónap múlva: az aszúszemek képződéséhez kell a botrítisz, ami most tönkreteheti a fél termést is.

Aki szőlészkedik, tudja, látja, hogy zsendülésnek indult a nyár végén, szeptember elején szüretelendő fajták többsége. A későbbi, szeptember végén érőket érdemes még egyszer lekezelni, bár a peronoszpóra és a lisztharmat is inkább a levélzetben, a vesszőn okoz gondot, a fürtöket már nem támadja.

Ha eddig nem is láttunk beteg bogyót, a csapadék biztosan elindítja a folyamatot (Fotó: Pixabay)

Amikor támad a szürkepenész

A várva várt csapadék ezeken a fajtákon még segít is: nagyobb lehet a bogyótömeg, finomabbak a savak, és a cukorképzéshez is szüksége van a növénynek a már-már hiányzó esőre – írja a szabadfold.hu.

Az érőfélben lévő szőlőt viszont éppen ilyenkor támadja a szürkepenész. Amelyik fajtának van még két hete az érésig, érdemes még egyszer lekezelni, mert akadnak olyan speciális szerek, amelyeknek 7-10 napos az élelmezésügyi várakozási idejük. Ha eddig nem is láttunk beteg bogyót, a csapadék biztosan elindítja a folyamatot, hiszen a botrítisz spórája, szaporítóanyaga mindenhol megtalálható a környezetben.

Mit tehetünk még? Szorgosan, szinte naponta nézzük át a fürtöket, és a beteg bogyókat távolítsuk el. Léteznek bioszerek is, amelyek hatásosak a fertőzés kialakulásának megakadályozásában. A réztartalmú szerek már nem jók, a várakozási idejük három hét vagy még több, ráadásul ez a gomba nem igazán érzékeny a rézre.

Peték, hernyók, darazsak

A gyümölcsösökben is hasonló a gondunk: az eddig egészségesen megőrzött termés már kezd érni, és gombásodhat, „kukacosodhat”. A molyok még aktívak, azaz szaporodva petét raknak, amiből hernyó fejlődik a gyümölcsök belsejében. Ez is sebzi a termést, miként az egyre aktívabban falatozó darazsak is. A se­ben keresztül a monília megtapad, bejut a gyümölcsbe, ott néhány nap alatt felszaporodik, és megrothasztja a termést.

A darazsak ellen csapdák kihelyezésével érdemes küzdeni: kevés sör, cukros lé vagy éppen a rothadt gyümölcsből, szőlőből néhány szem, és – ha van – egy-egy darabka hal csodás csalianyag. A PET-palack akár több száz darazsat is képes megfogni egy hét alatt. Még a nagy testű lódarazsakat is lehet így gyéríteni.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás