Építkezésbe fogni komoly, felelősségteljes döntés – nem kevés pénzről van szó, és nagyon nem mindegy, hogy milyen lesz az elkészült acélcsarnok. A Frisomat most induló „Tanácsok építkezést tervezőknek” sorozatában Miskolci Adrián, a cég szakembere tapasztalatai alapján bemutatjuk, milyen lépésekből is áll egy beruházás, és milyen szempontokat kell végiggondolni. Acélcsarnok építésénél az első lépés mindig az igények feltérképezése. Egészen más szempontokat kell figyelembe venni egy gabonatárolónál, illetve egy csirketelepnél vagy éppen géptárolónál. A következő lista ezeket a szempontokat mutatja be:
  • 1. a gazdaság jelenlegi tevékenysége
  • 2. az előző épületek használatának tapasztalatai, esetleges problémák
  • 3. a beépítendő technológia (etető-és itatórendszerek, szellőztetés, hőszigetelés)
  • 4. az épület megközelíthetősége
  • 5. hosszútávú tervek:

a)      várható növekedés b)      tevékenység kiterjesztése / új munkafolyamatok c)      teljesen új funkciók d)      bérbeadás e)      ingatlan eladása

A tapasztalat azt mutatja, hogy a tervezés kezdeti fázisában az épület funkciójára és a hosszútávú tervekre érdemes koncentrálni. A megfelelő méretű, optimális kihasználtságú csarnok építéséhez fontos pontosan felmérni a gazdaság közép-és hosszútávú céljait és lehetőségeit. Mekkora bővülést tervez a gazdaság? Saját használatra készül az épület, esetleg részben vagy egészben bérbeadásra? A másik alapvető szempont az épület funkciója. Gabonatárolóra van szükség, géptárolóra, vagy sertéstelepre? Más-más szempontokat kell figyelembe venni – az élőállatoknak például fontos a megfelelő hőmérséklet és szellőztetés, míg egy géptárolónál kevésbé fontos ez. Lehetséges, hogy később másra is szeretné majd használni az épületet? A Frisomat csarnokok szerkezetüknél fogva könnyen bővíthetőek. Ezzel együtt fontos felmérni, milyen funkciók jöhetnek még szóba, hogy ennek is megfelelhessen az épület. Mik az eddigi tapasztalatok, mik azok a problémák, amiket az új épületnél mindenféleképpen ki kell küszöbölni a zavartalan működés érdekében? Fontos tanulni az eddigi épületek hiányosságaiból, mert ezzel hosszú távon sok bosszúságtól kímélhetjük meg magunkat. Minél alaposabban felmérjük, mit szeretnénk elkerülni, annál biztosabbak lehetünk benne, hogy az épület meg fog felelni a felé támasztott elvárásoknak.
Ha ezeket a kérdéseket alaposan körüljártuk, és megfogalmaztuk az alapvető elvárásokat, a Frisomat csapata ezek alapján fog javaslatokat tenni, milyen típusú, keretkiosztású, magasságú csarnok felel meg leginkább ezeknek az igényeknek.
Folytatjuk sorozatunkat! Látogasson el a Frisomat honlapjára! (x)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás