Március hónapban a talajmunkák tovább folytatódtak, így a műtrágyák és a növényvédő szerek iránt fokozódott a kereslet. Közben azonban egyre kevesebb gépet vásároltak a gazdák hazánkban.

Márciusban tovább folytatódtak a talajelőkészítő munkálatok. Ammónium-nitrátból és mészammon-salétromból megközelítőleg azonos mennyiséget használtak fel a termelők 2016 márciusában, mint egy hónappal korábban. Mészammon-salétromból hatszor több került a talajba, mint ammónium-nitrátból.

Megélénkült a kereslet az összetett műtrágyák és a kálium-klorid iránt is. A műtrágyák értékesítési ára csökkent, legnagyobb mértékben az MAP (NP 11:52) ára, mintegy 13 százalékkal. Érdekes, hogy a szer ára az elmúlt évben hónapról hónapra nőtt, 2016 márciusában pedig visszaesett a 2015. januári szintre.

Fotó: komaromigep.hu
 

A növényvédő szerek iránti kereslet is fokozódott, leginkább a Force 1,5 G talajfertőtlenítő szert, illetve az őszi vetésűek tábláin megjelenő károsítók ellenszereit keresték a gazdák. A felhasznált szerekből megállapítható, hogy az ország egyes területein március végén elkezdték vetni a kukoricát (ez a hagyományos vetési időt 2-3 héttel megelőzi). Az elmúlt néhány évben az enyhe tél lehetővé tette a tavaszi vetésű növények vetőmagjainak korábbi magágyba való helyezését, ezzel próbálják a termelők elérni, hogy az egyre melegebb tavaszt és nyárelőt a növények előrehaladottabb vegetatív állapotban vészeljék át, ami az öntözés hiánya vagy nem megfelelő biztosítása miatt kedvező. Viszont most a fagyos idő keresztbe húzta a számításokat, sok helyen újra kell vetni a kukoricát.

Az őszi káposztarepce és az őszi kalászosok állományában megjelentek a rovarkártevők, ez ellen védekeznek a termelők a Biscayával. A mák és a lucerna esetében is megjelentek az egy- és kétszikű gyomok, amire a Laudis és Pulsar szerek megnövekedett keresletéből lehet következtetni.

A repcetáblákban már megjelentek a kártevők, a védekezés megkezdődött ellenük
 

A mezőgazdasági gépforgalom 2016 első három hónapjában 2015 azonos időszakához képest számottevően visszaesett, elsősorban a kukorica-vetőgép és a váltva forgató eke esetében (itt 50 százalékos volt a csökkenés). Az értékesítési árak a keresletcsökkenés hatására jellemzően csökkentek a fenti időszakok összehasonlításában.

Forrás: AKI

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás