Az indiai mézelő méhek (Apis cerana) nemcsak a virágokat, hanem néha az állati ürüléket is keresik. Egy új kutatás szerint amikor egy helyi darázsfajtól, a Vespa sorortól fenyegtve érzik magukat, akkor a dolgozók elrepülnek, hogy friss állati ürüléket gyűjtsenek, hogy azzal aztán gondosan bekenjék a fészek bejáratát.

Az még nem teljesen világos, hogy az állati ürülék pontosan miként védi meg a kolóniát, de úgy tűnik, hogy ez a módszer megakadályozza a darazsakat abban, hogy felderítsék, majd átrágják a fészket, ahol általában tömegesen ölik meg a méheket.

Az indiai mézelő méhek (Apis cerana) nemcsak virágokat, hanem állati ürüléket is keresnek (Fotó: Charles Lam, Flickr)

Eredményeink arra utalnak, hogy az indiai méhek az állati székletet annak a különleges tulajdonságai miatt gyűjtik be, mert ez taszítja ezt a halálos ragadozót a fészek bejárataitól – írják a kutatók a PLOS ONE tudományos szaklapban publikált tanulmányukban.

Ez az első bizonyíték arra, hogy a mézelő méhek eszközt használnak, ráadásul ezek az állatok is képesek olyan, szilárd anyagokat használni, amelyek nem növényekből származnak.

A kutatók már eddig is tisztában voltak azzal, hogy a méhek laboratóriumi körülmények között képesek megtanulni a különböző eszközök használatát, de ezt még soha nem figyelték meg a természetes környezetükben.

Bár ezek a rovarok növényi anyagokat, többek között nektárt, pollent és növényi gyantát, gyűjtenek fészkeik építéséhez, ám ez technikailag nem tekintik eszközhasználatnak.

Az ürüléknek a fészekre történő kenése az első egyértelmű példája a méhek eszközhasználatának, ami egy figyelemre méltó fegyver egy „kifinomult védelmi stratégiában" egy kíméletlen ellenség ellen – hangsúlyozták a tudósok a publikációban, ami a ScienceAlert tudományos portálon jelent meg.

Vespa soror, ez az óriás méretű darázs meglehetősen elterjedt Ázsia déli részén, ahol az őshonos méhek fő ellenségének számít. Néhány órán belül képes méhek ezreit elpusztítani.

A méhek az ürülékes elhárítás mellett még egy egyedülálló riasztórendszert is kifejlesztettek ellenük: feromonokkal figyelmeztetik egymást az ellenség közeledtére.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás