Ön dönt: birkát tart vagy növényt? Ha mindkettőt szeretné, problémát jelenthet, hogy a birka nincs tekintettel arra, hogy a veteményest nem neki szánja, ugyanis azt is lezabálja, ha az útjába kerül. A gazdák, a vegyszergyártók és a birkák vállvetve dolgoznak rajta, hogy megszüntessék, illetve fenntartsák ezt az állapotot.

Az ember-birkaháború csodafegyvere, nem fogják elhinni, de egy tudományos kutatás szerint a kutyaürülék lehet, és ez végül az előbbiek javára fordíthatja a meccset.

Egy kutatócsoport több kísérletet végzett, hogy megállapítsák, melyik állat végtermékére a legérzékenyebbek a birkák. Az átfogó teszten többek között mesterséges kutya-, disznó- és oroszlánszar-esszenciával, illetve a juhokból vett magzatvízzel kísérleteztek. Kiderült, hogy a kutyaürülék volt a legbüdösebb; ezt szinte minden birka elkerülte, leszámítva a szaglássérülteket.

A patás állatokat taszító szagokról készült tanulmánynak nagyon is gyakorlati jelentősége van: ezek segíthetnek megőrizni az erdő- és mezőgazdasági termények épségét. A házi birkákkal végzett kísérletekben ételválasztásos teszteket csináltak az állatokkal; a terményeket más-más állatok riasztó szagú fekáliáival kezelték. A birkák kétféle vályúból ehettek; ezekbe 30-30 gramm kukoricát szórtak. Az egyik adagot állati ürülék szagával kezelték, a másikat semmivel.

A birkák a kutyák végtermékének szagára reagáltak a leghevesebben: szinte semennyit nem fogyasztottak a szaros kukoricából, pedig még a méhváladékost és a disznótrágyást is megkóstolták. A szarvas- és oroszlánszar-aroma kevésbé voltak hatékonyak; a birkák ezeket, ha vonakodva is, de elmajszolgatták.

Forrás: Index.hu Tudta, hogy a szarvasmarhák bélgázát is lehet már hasznosítani a mezőgazdaságban? Ha nem, olvasson a módszerről részleteket itt!

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás