Kiemelt figyelmet fordított 2021-ben a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az Európai Unión kívüli országokból fát, faterméket importáló piaci szereplők vizsgálatára. Az EUTR ellenőrzések komoly problémákat fedtek fel: a vizsgálat alá vont importőrök több mint fele az alapvetően megkövetelt DDS-rendszert sem dolgozta ki, további jelentős részük pedig hibásan teljesítette ezt a kötelezettségét. A hatóság 15 esetben e hiányosságok pótlására kötelezte az érintetteket, a 6 legsúlyosabb szabálysértőt pedig eltiltotta a kereskedelmi tevékenység gyakorlásától. 

A 2021-es évben fokozottan ellenőrizte a Nébih a hazai faanyagkereskedelmi láncba harmadik országokból bekerülő fatermékekkel kapcsolatos jogsértéseket. A korábbi évek ellenőrzési tapasztalatait alapul véve, bővült az ellenőrzött termékek és a származási országok köre is. Utóbbiak korrupciós indexe alapján az Ukrajnából, az Oroszországból és Fehéroroszországból származó szállítmányokat vizsgáltak. A fatermékeket tekintve pedig a tűzifán kívül további 6 vámtarifaszám-csoport importőreit is ellenőrzés alá vonták a szakemberek. A Nébih által ezekkel kapcsolatban 2021-ben kiszabott bírság összege meghaladta az 5 millió forintot.

Büntetendő hanyagsággal dolgoznak a faimportőrök, büntetett is a Nébih - képünk illusztráció

Az importáló kereskedők kötelessége annak biztosítása, hogy az Európai Unió piacán ne kerülhessen forgalomba illegális kitermelésből származó fa és fatermék, ennek érdekében az úgynevezett „Kellő gondosság elvén alapuló rendszert” (az angol Due Diligence System rövidítéseként DDS-t) kell létrehozniuk és működtetniük. Az importőrök ebbe a rendszerbe foglaltan határozzák meg, hogy az általuk importált fatermékek esetében milyen módon, milyen dokumentumok alapján vizsgálják és biztosítják a legális eredet igazolását.

A faimportőrök jelentős részénél az alap is hiányzott

Noha e rendszer kialakításához és működtetéséhez számos hatósági útmutató áll rendelkezésre, az ellenőrzöttek több mint felének egyáltalán nem volt DDS-e. Mások ugyan kidolgozták a rendszert, de az tárgyi tévedéseket tartalmazott, illetve nem igazodott a valós kereskedelmi tevékenységükhöz. Sőt, arra is volt példa, hogy az importőr nem alkalmazta a gyakorlatban a saját DDS-ében foglalt előírásokat. Mindez különösen meglepő annak fényében, hogy az EUTR hatóság több héttel az ellenőrzés előtt minden érintett vállalkozást értesített a várható szemléről.

Némileg javítja az összképet, hogy néhány jó példa is előfordult az ellenőrzés során. Ez bizonyítja, hogy amennyiben az importőr teljeskörűen áttekintette saját tevékenységét és az általa beszerzett fatermékekre kialakított egy logikus eredetigazolási rendszert, megismerte az importált fatermékeihez kapcsolódó árukísérő dokumentumokat, azok tartalmát, akkor minden esetben képes volt megfogalmazni azokat a módszereket, amelyekkel megfelelően meg tudott bizonyosodni a faanyag eredetéről.

További ellenőrzések lesznek

A Nébih felhívta a faanyagkereskedelmi lánc szereplőinek figyelmét, hogy a 2021-es ellenőrzések túlnyomórészt negatív tapasztalatai alapján a szakemberek a jövőben fokozottan vizsgálják a DDS meglétét, de mindenekelőtt annak tartalmi megfelelőségét és gyakorlati alkalmazását.

Komoly hiányosságok a faimportőrök működésében

A Nébih ellenőrei több importőrnél találkoztak tanácsadó által elkészített DDS-el. Azonban a tapasztalatok szerint egyrészt a DDS-ben leírtak nem az adott piaci szereplő kereskedelmi tevékenységére vonatkoztak, másrészt az importőr nem alkalmazta a gyakorlatban a saját DDS-ében foglalt előírásokat. Sok esetben azt gondolták, hogy a harmadik fél általi tanúsítás (FSC, PEFC stb.) igazolja a fatermék legális eredetét, nem kell DDS-t alkalmaznia, azonban ez az álláspont nem helytálló. A tanúsítás megléte ugyan lehet egy eleme a kockázatértékelésnek, azonban a DDS további követelményeket is kell, hogy tartalmazzon. Továbbra is súlyos hiányosság, hogy az importőrök nem vezetnek megfelelő nyilvántartást a beszerzett és értékesített fatermékekről, vagy azokban az egyes fatermék szállítmányok egyedileg nem azonosíthatóak - írták.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás