A búzán és kukoricán kívül lehet-e itt mást termelni?
Az alacsony gabonaárak miatt sokan arra számítanak, hogy alapjaiban fog átalakulni a hazai mezőgazdaság. Gondolnak itt elsősorban arra, hogy kukorica és búza helyett más, eddig kevésbé ismert növények kerülnek előtérbe, ez azonban még nem reális jövőkép. Az őszi búza vetésterülete legalább is nem támasztja alá ezt.
Jövőre még semmiképpen nem várható radikális változás a hazai vetésszerkezetben, ezt támasztják alá az eddig vetési adatok. Közel egymillió hektáron vetettek a gazdák őszi búzát és várhatóan a kukorica vetésterülete sem fog változni Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint, aki a Magyar Időknek adott nyilatkozatot.
Korábban volt róla szó, hogy érdemes lenne Magyarországon az utóbbi időben rosszul jövedelmező, tömeggabona termesztésről átállni azon alternatív növények termesztésére, amelyek könnyebben eladhatóak a piacon. Ilyen lehetne például a GMO-mentes szója is, melynek termesztését jelentős pénzösszeggel támogatja az Európai Unió. Ennek hatására ugyan megnőtt a szójatermesztési kedv a gazdák körében, de még csak az ismerkedési fázisban tart a termelők többsége. Ugrásszerű növekedésre azonban nem lehet számtani, mivel a szójának megvan a maga talaj- és klímaigénye, amit az ország csak nagyon kis részén lehet biztosítani.
Hirdetés
A termesztett növények lecserélése látható, hogy nem könnyű feladat. Vegyük másik példának a repcét. Akkor sem tudnánk belőle többet termeszteni, ha akarnánk, mivel nem lehet több területet bevonni a repcetermesztésbe. Ennek nagyon egyszerű oka van: nincsen több olyan termőföld, amely alkalmas lenne a repcetermesztésre.
A vetőmagvásárlásokról szóló információk is azt mutatják, hogy a gazdák a megszokott növények mellett tették le a voksukat most is. Az elmúlt évek tapasztalatai szerint egyedül a fajtaválasztásban van némi változás: a gazdák a bőtermő, kevésbé jó minőségű fajtákat helyezik előtérbe. Ennek az az oka, hogy mindenki a lehető legnagyobb hasznot próbálja meg kihozni egy hektár földből.
Az őszi vetés egyébként már az ország jó részén elindult, sőt a repce esetében a déli területeken már végeztek a munkálatokkal a gazdálkodók. Az elvetett területeken már ki is keltek a növények, a kártevők megjelenése miatt pedig már a védekezés is beindult a földeken. Az őszi kalászosok esetében még csak a talaj-előkészítés van folyamatban, a vetés szeptember közepén a hibrid búzafajtákkal kezdődik majd.
Forrás: magyaridok.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés