Bizonyos elméletek szerint a szarvasmarhák szennyezik a légkört, mert emésztési folyamataik révén metánt bocsátanak ki. Azonban egy új megközelítés ezt az elméletet igyekszik megcáfolni, ugyanis a szarvasmarhák éppen, hogy segítenek a légköri szén-dioxid csökkentésében és a klímaváltozás enyhítésében.

A talaj szénforgalma a növények levegőből történő szén-dioxid-felvételével kezdődik. A felvett szénmennyiségből a növények gyökereket, hajtásokat és leveleket növesztenek, majd a talajmikróbák segítségével a szenet a gyökereken és a bomló maradványokon keresztül juttatják a talajba. Ennek a szénnek a föld alatt történő stabil tárolása építi fel a talaj szerves anyagát, amely egyúttal csökkenti a légkör szén-dioxid-szintjét – ez a folyamat a szénmegkötés.

A szénnek a föld alatt történő stabil tárolása építi fel a talaj szerves anyagát, amely egyúttal csökkenti a légkör szén-dioxid-szintjét (Fotó: Pixabay)

Nő a szén mennyisége a legelők talajában

A termőterületeken és a legelőkön a szén körforgása változó hatékonysággal megy végbe, azonban a mérsékelt szintű legeltetés általában növeli a szén mennyiségét a legelők talajában – olvasható a magyarmezogazdasag.hu cikkében.

Rebecca Phillips, a North Dakota Egyetem gyepökológusa szerint a kulcs a növények gyökéraktivitásában rejlik. Az állatok legelésének hatására fiziológiai válaszként, a gyökerek a talaj mélyebb rétegeibe hatolnak le.

A Global Change Biology folyóiratban publikált tanulmány eredményei szerint a legeltetett gyepekről betakarított növényi gyökerek átlagos tömege hektáronként meghaladta a 2400 fontot, míg a legeletlen gyepeken a növényi gyökerek átlagos tömege hektáronként 740 font volt.

Háromszor több a gyökérbiomassza a legeltetett gyepeken

„Immáron bizonyossá vált, hogy a legeltetett gyepeken körülbelül háromszor több a gyökérbiomassza, mint a hasonló legeltetés nélküli legelőkön” – tette hozzá a kutató.

A fogyasztói szokások egyre inkább a növényi alapú élelmiszerek felé tolódnak el, a gazdaság által vezérelt földhasználat pedig a talajból a légkörbe történő újabb szén-dioxid kibocsátását eredményezheti, amely hozzájárulna a globális felmelegedéshez.

A folyamatos földhasználati változások fokozódhatnak, mivel a mezőgazdasági termelők arra kényszerülnek, hogy a gyepeket termőföldekké alakítsák át annak érdekében, hogy pótolják a marhahús értékesítéséből kieső jövedelmet.

Ezek a változások főleg az Egyesült Államok és Kanada területén jelentősek. Az átalakítások általában vegyszerrel és talajművelő eljárásokkal történnek, ennek hatására csökken a biológiai sokféleség.

Eltörpül a metán mennyisége

A gyepeket továbbra is termőfölddé alakítják Nyugat-Kanadában és a világ számos más régiójában. Ez az átalakulás a talaj széntartalmának 30-50%-os csökkenését eredményezi, amely szén-dioxidként szabadul fel a légkörbe. A talaj szén-dioxidjának helyreállítása szakértők szerint évekbe telik.

Rebecca Phillips becslése szerint az amerikai Nagy Síkságon (Great Plains) ma élő 40 millió szarvasmarha entrális metán kibocsátása évi 13 font metán formában tárolt szén hektáronként. Ez a mennyiség eltörpül a mások által mért, gyeptalajokban tárolt összes szén mértékéhez képest – ami visszakerülne a légkörbe, ha a legelő növényi fehérje előállításához szükséges termőfölddé alakulna

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás