Egy 4 éves kutatási kezdeményezés kezdetén, amelynek célja egy gyakorlatilag és gazdaságilag megvalósítható hosszú távú hőségterv kidolgozása a sertéságazat számára, belga kutatók 8 olyan stratégiát dolgoztak ki, amelyek segíthetnek a sertéstenyésztőknek a hőstresszel kapcsolatos problémák leküzdésében.

A rendkívül meleg nyarak száma valószínűleg növekedni fog, és ezzel együtt a „forrónak” minősített napok száma is. A sertések különösen érzékenyek a hőségre, mivel nehezen izzadnak, és korlátozott a tüdő- és szívműködésük.

A sertéstenyésztő telephelyek nagy része nem alkalmazkodott a szélsőséges hőmérsékletekhez, ami a sertések elhullásához és teljesítménycsökkenéshez vezethet (Fotó: Pixabay)

A sertéstenyésztő telephelyek nagy része nem alkalmazkodott a szélsőséges hőmérsékletekhez, ami a sertések elhullásához és teljesítménycsökkenéshez vezet. A gazdasági hatások mellett egyre több társadalmi kritika is megfogalmazódik a hőstressz által okozott egészségügyi és jóléti hatásokról.

A sertéstenyésztés hőterve

Ezért a Flandriai Mezőgazdasági, Halászati és Élelmiszeripari Kutatóintézet (ILVO) 4 éven keresztül együttműködik a Genti Egyetem Állatorvosi Karával, hogy a „Coolpigs” elnevezésű projekt keretében kidolgozzanak egy hőségtervet. Alice Van Den Broeke, az ILVO kutatója elmondta: „2021 nyarán lesznek az első gyakorlati kísérletek”. Ő nyitott arra, hogy meglátogassa azokat a gazdaságokat, ahol már érdekes intézkedéseket vezettek be.

A hőstressz hatásaira vonatkozó ismeretek feltérképezése

A sertéstartókon belül és a szállítás során alkalmazható intézkedések kutatása mellett a hőstressz látható és kevésbé látható hatásaival kapcsolatos gyakorlati ismereteket is fel kívánják térképezni.

Az első eredmények alapján összesen 8 lehetséges stratégiát azonosítottak, amelyekkel megelőzhető a hőstressz előfordulása. A kutatók szerint a sertéstelepen belüli, valamint a sertések környezetében történő alkalmazkodás a leghatékonyabb, ugyanakkor rövid távon a legnehezebben megvalósítható módszer.

  • Az éghajlati beállítások kiigazítása

A hőmérséklet, a relatív nedvességtartalom, valamint a légsebesség nyomon követése érzékelők segítségével. A légzésfrekvencia szintén képet ad a sertések hőstresszéről.

  • A mozgás és a kezelések mellőzése hőstressz idején

Bölcs dolog a nap hidegebb pillanataiban oltani és mozgatni az állatokat. Az alacsonyabb karámsűrűség kevesebb hőtermeléshez és kisebb szellőztetési igényhez vezet.

  • Korlátlan és hűtött ivóvíz

A korlátlan mennyiségű ivóvíz jelenléte elengedhetetlen, és ha ez a víz hideg, még hatékonyabb. Ehhez a vízvezetékek szigetelésére van szükség; a vízminőségre is figyelni kell, elsősorban bakteriális fertőzések fordulhatnak elő.

  • A takarmány összetételének kiigazítása

Lehetőség lehet a koncentráltabb táplálék biztosítása, amely kompenzálja a kisebb takarmányfelvételt, de mégsem vezet nagy hőtermeléshez.

  • Különböző etetési idők

A nap hűvösebb időszakaiban nagyobb adagok etetése, melegebb időben pedig kisebb adagok etetése jöhet szóba. További figyelmet kell fordítani a szopós malacok kiegészítő takarmányozására a kocák alacsonyabb tejleadásának kompenzálására.

  • Kiigazítások a sertésistállóban

Az emelkedő hőmérsékletet az ablakok fehér festékkel vagy ablakfóliával történő vakolásával lehet leküzdeni. A sötét tetők fehérre festése 3-4 °C-kal hűtheti le a tető alatti levegőt.

  • A bejövő levegő hűtése

A légkondicionálás módjaival: ez a viszonylag erős beruházás a levegő hőmérsékletét a kívánt szintre csökkenti.

Természetes forrásokkal működő hőszivattyú: a hőcserélők hőt adnak le a talajnak, a talajvíznek vagy akár a légmosókban lévő víznek, így biztosítva, hogy a bejövő levegő lehűljön.

Permetezés: Abban az esetben, ha a külső levegő páratartalma alacsony, a permetezés segíthet csökkenteni a bejövő levegő hőjét a párolgás révén.

  • Közvetlen állati hűtés

Nagyobb légkeringés: A befejező sertéseknél a magasabb légmozgás segíthet a hőszint csökkentésében, amíg a környezeti hőmérséklet körülbelül 32-36 °C-os nem lesz.

Csepegtető hűtés: A sertés bőrére juttatott víz hűtőhatást fejthet ki, esetleg a nagyobb légsebességgel kombinálva. Kültéri sertéseknél egy sármedence gondoskodhat a lehűlésről.

Padlóhűtés: például vállhűtéssel az elletőhelyiségben.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás