A Csabagyöngye már elhagyta a tőkét
Magyarországon kezdődött meg az európai szüreti szezon; újabb hőhullám – figyeljünk az állatokra is; tovább csökkentek az élelmiszerárak. Lássuk a hét fontosabb híreit!
Akcióba lendült a Nébih! Az élelmiszerlánc-felügyeleti hatóság fokozott ellenőrzéseket tart a betakarított gabonák körében. Az ellenőrzés célja a mikotoxin szennyezettség kiszűrése. A gabonafélékben komoly élelmiszerbiztonsági kockázatot jelent a mikotoxinok felhalmozódása, melynek oka a fuzárium fertőzés lehet, mivel egyes fuzárium fajok mikotoxinokat termelnek. Idén már több megyéből is érkezett bejelentés a Nébih-hez őszibúza-táblákban fellépő kalászfehéredéssel kapcsolatosan, de a szemlék eredményei megnyugtatóak voltak. Közel 25000 hektárt vettek szemügyre a szakemberek, a kifehéredett kalászok aránya országosan a 3 százalékot is alig érte el. A jelenleg rendelkezésre álló információk alapján a kalászfehéredésért több tényező együttesen felelős: a magas talajvízszint, majd a szárazság- és a hő stressz és az ezekkel párhuzamosan megjelenő fuzáriumfertőzés.
Ismét forróság uralkodik hazánkban. Ilyenkor nem csak nekünk kell figyelnünk a folyamatos folyadék-utánpótlásra, állatainkra is fokozott figyelmet kell fordítanunk. Társállatok esetében (kutya, macska) ügyelni kell arra, hogy mindig rendelkezésre álljon számukra friss ivóvíz, továbbá olyan árnyékos helyet is kell biztosítani, ahol el tudnak rejtőzni a nap égető sugarai elől. Haszonállatainkra is ügyelni kell. Naponta többször ellenőrizni kell őket és folyamatosan el kell látni őket friss ivóvízzel. Legeltetett állatainknak árnyékos helyet kell biztosítani, míg zárt helyen tartott állatoknál megfelelő hűtésről kell gondoskodnunk.
Hirdetés
2009 szeptembere óta nem voltak ennyire alacsonyak az élelmiszerárak, mint júliusban. A FAO által minden hónapban kiszámított élelmiszerár-indexet a szemes termények, húsfélék, tejtermékek, növényi olajok és cukrok árának változása alapján számítják ki. Júliusban ez az érték 164,6 ponton állt, 19,4 százalékkal alacsonyabban, mint egy évvel ezelőtt. A tejtermékek ára a túlkínálat miatt 7,2 százalékkal csökkent, a növényi olajok ára 5,5 százalékkal csökkent. A szemes termények ára 2 százalékkal nőtt, a hús ára stagnált, míg a cukor ára 2,5 százalékkal emelkedett a Brazíliában tapasztalt, nem megfelelő aratási körülmények miatt.
A Vetőmag Szövetség adatai szerint elegendő mennyiségű és jó minőségű őszi búza vetőmag áll a gazdálkodók rendelkezésére. A tájékoztató ár idén 93.500 forintra lett megállapítva. Ez az ár a zsákban, csávázottan, fémzárolva, gépkocsira rakott termékre értendő. Az ár természetesen nem kötött és nem ajánlott ár, csak egy irányt mutat. A felek maguk határozzák meg a vetőmag árát. Nehéz követni a vetőbúza árát: 2007-ben 82 ezer forintba került tonnája, 2009-ben már csak 62 ezer forintot kellett fizetni érte, az elmúlt 2 évben pedig 91 ezer forint körül alakult a termény tonnája. Ezért is hasznos a tájékoztató ár, a gazdák tisztában lehetnek a várható piaci történésekkel, így könnyebben beárazhatják terményüket.
Megkezdődött az idei szüret Európában. Nem is akárhol, Magyarországon, Ordacsehiben került először szőlőfürt a vödrökbe. Az előzetes adatok szerint jó termés várható, körülbelül a tavalyival megegyező. És az árban sem történik változás a tavalyihoz képest. Európában az első szőlőfajta, ami beérik, az a Csabagyöngye. Magyar sajátosság, hogy ez nálunk már július végén-augusztus elején bekövetkezik, így mi tudunk legkorábban szüretelni. A Csabagyöngyével foglalkozó gazdák külön örülnek annak, hogy idén még nem sokat kellett költeni a növényvédelemre és így is az előző évek legjobb minőségű termése kerülhet le a tőkékről. A következő érő fajta is egy hungarikum lesz, mégpedig az Irsai nevet viselő szőlőfajta.
Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!
Fotók: psgazdabolt.hu, kaposvarmost.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés