A világ éves szilvatermése 11,6 millió tonna körül alakul, Kínában évente 6 millió tonna, Indiában 700 ezer tonna szilvát takarítanak be. Szerbia a szilvatermelés tekintetében a világon a harmadik helyet foglalja el, éves termelése 500 ezer tonna körül alakul. Az Európai Bizottság adatai szerint az unió legnagyobb szilvatermelő tagországa Románia (az itt termett szilva többsége ipari célú feldolgozásra kerül), valamint Franciaország, Spanyolország, Olaszország és Lengyelország volt az elmúlt években. Franciaországban közel 32,8 ezer tonna szilvát takaríthatnak be 2018-ban. Spanyolországban a szilva nagyobb terméskieséssel zárta az idényt, különösen a kis és közepes méretűeknél. Ez egyben azt is jelentette, hogy az árak magasabbak voltak, mint 2017-ben.
Magyarországon a szilva az alma és a meggy után a harmadik helyen áll a termelési volument tekintve (Fotó: Pixabay, Skitterphoto)
Németországban a szilva termőterülete 4,2 ezer hektárra bővült az elmúlt években: Baden-Württembergben 1,8 ezer hektárt, a Rajna-vidék-Pfalzban 880 hektárt ért el. A németországi statisztikai hivatal (Destatis) becslése szerint az idén 60,5 ezer tonna szilva teremhet, szemben az előző évi rendkívül gyenge 23,9 ezer tonnával. Az elmúlt tíz év átlagához (46,2 ezer tonna) képest a szilva mennyisége az idén várhatóan csaknem egyharmadával lehet magasabb. Az EU belső piacán 2017-ben a legnagyobb frissszilva-exportőr Spanyolország volt, majd Olaszország következett a sorban, míg a vezető importőr Németország, majd az Egyesült Királyság és Lengyelország volt. Az unió külkereskedelmi egyenlege friss szilva tekintetében negatív volt 2017-ben: 55,4 ezer tonna export állt szemben 111,5 ezer tonna importtal. A közösség határain kívülről (elsősorban a Dél-afrikai Köztársaságból) érkező szilva főleg Hollandiába és az Egyesült Királyságba kerül. A harmadik országok felé a fő célpiac Brazília. Magyarországon a szilva az alma és a meggy után a harmadik helyen áll a termelési volument tekintve. A szilva termése az 1990-es évek óta (150 ezer tonna) csökkent, 2017-ben 72 ezer tonna körül alakult. A szilvaültetvények nagy része elöregedett, az ültetvények alig 15 százaléka öntözött. Kevés az intenzív művelésű, korszerű állomány. A KSH legfrissebb gyümölcsültetvény-összeírási adatai szerint Magyarországon összesen 6,5 ezer hektáron termesztettek szilvát 2017-ben. A szilvaültetvények több mint fele Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun és Pest megyében található. A legkedveltebb szilvafajta a Cacanska lepotica, amely 2017-ben a szilvaültetvények 26,6 százalékát foglalta el. Ezt követte a Stanley (22,3 százalék) és a President (6,5 százalék). Szakértők szerint az idén a szilva termése átlagos, a minőség jó. Magyarország frissszilva-külkereskedelmi egyen-lege pozitív volt az elmúlt években. A kivitel 8,8-12,4 ezer tonna között mozgott az elmúlt három évben (a termés közel 25 százaléka). Az export főleg a németországi piacra irányul. A külpiaci lehetőségek jobb ki-használása érdekében fontos lenne a folyamatos jelenlét (az egészen koraitól a kései érésű szilvafajtákig) az európai piacon. A Magyarországra – jellemzően szezonon kívül – importált friss szilva mennyisége 680-1800 tonna között alakult az elmúlt években. A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi szilva a 24. héten lépett piacra átlagosan 380 forint/kilogramm termelői áron. A szilva termelői ára 12 százalékkal volt alacsonyabb (238 forint/kilogramm) a 25–43. héten az elmúlt év azonos időszakához viszonyítva.

Megosztás

További híreink

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás