Míg sokan a könnyen tartható szobanövényeket részesítik előnyben, a tapasztalt növénytulajdonosok néha nagyobb kihívásra vágynak. Ha már megtanulta néhány nehezebb szobanövény tartását, és szeretne valami újat kipróbálni, akkor elgondolkodik néhány húsevő szobanövény beszerzésén. Bár több munkát igényelhetnek, a húsevő szobanövények tartása kifizetődő, hiszen remekül elbánnak a kártevőkkel is.

Nem húsevő rokonaikhoz hasonlóan a húsevő növények is energiájuk nagy részét a napból nyerik, és elsősorban azért csapdázzák be és emésztik meg a rovarokat, hogy hozzájussanak olyan tápanyagokhoz, amelyeket a talajuk nem képes szállítani.

A levelek fogszerű rostokkal vannak bélelve, amelyek érintésre elektromos töltést váltanak ki, amitől a levelek összezáródnak (Fotó: Pixabay)

Fontos szabályok, ha húsevő szobanövényt vásárolnánk

Minden növény fotoszintézis útján állítja elő saját táplálékát, ezért felmerülhet a kérdés, hogy egyes növények miért alkalmazkodtak a fehérjefogyasztáshoz – főleg rovarok, de esetenként kis békák és emlősök is szóba kerülhetnek.

A húsevő növények a világ minden táján megtalálhatók mocsaras környezetben. A lápokban sok a víz és kevés a tápanyag (hajlamosak kimosódni a talajból), ezért ezek a növények úgy fejlődtek ki, hogy pótolják a talajtápanyag (különösen a nitrogén) hiányát saját vacsorájuk elfogyasztásával.

A húsevő növények édes illatú nektárral, élénk színekkel és apró kis levélszőrökkel csalogatják levélcsapdáikba zsákmányukat. Befogásuk után emésztőenzimeikkel lebontják a húst, kivonják a tápanyagokat.

Növényi talaj

Mivel a húsevő növények természetüknél fogva láplakók, ezért a folyamatosan nedves, jó vízáteresztő talajt kedvelik. A siker legjobb esélye érdekében ajánlott a húsevő növényt sphagnum tőzegmoha és durva homok 50:50 arányú keverékébe ültetni. Ez a fajta tőzegmoha kiválóan megtartja a vizet, és természetesen savas, amit a húsevő növények kedvelnek.

Öntözés

Tartsuk az edényt vízzel teli csészealjban, nehogy a gyökerek kiszáradjanak (ez nagyon fontos!). Ragadozó növények öntözése csak desztillált vízzel vagy esővízzel történhet. A csap- és forrásvíz rengeteg ásványi anyagot tartalmaz, amit a kis húsevő nem fog értékelni. A legtöbb húsevő növény jól érzi magát a terráriumban is, mert szereti a magas páratartalmat.

Fény és hőmérséklet

A legjobb a ragyogó napsütés, ezért tartuk a húsevő növényeket déli fekvésű ablakban. Ha van erkély vagy terasz, a szabadban termesztés is lehetséges. Hűvösebb időben tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy megvédjük őket a huzattól és a fűtőnyílások forró, száraz levegőjétől. A húsevő növények mindegyike (egyes napharmatfajták kivételével) alvó állapotba kerül télen, ezért novembertől február közepéig vigyük őket hűvösebb helyre, és távolítsuk el az erős fénytől.

A növények táplálása

Most a legszórakoztatóbb részhez érkeztünk. Ha zárt térben termesztjük a húsevő növényt, és a lakás nincs tele rovarokkal – és reméljük, hogy nem így van –, akkor szükség lehet egy kis segítségre az étel megfogásához. Természetesen bármilyen legyet vagy más rovart etethetünk vele, de ha hiány van belőle, szerezzünk be egy üveg férget az állatkereskedésből (haleledelként árulják). Általános szabály, hogy hetente ne etessük a növényt egynél több rovarral.

Íme néhány gyakoribb és könnyebben termeszthető fajta a húsevő növények közül:

Vénusz légycsapója

A Vénus légycsapója természetesen a leghíresebb húsevő növény. Nyitott érmét formázó, csuklós levelei vannak, amelyek rászorulnak a zsákmányra, amelyet édes illatú nektárral csalnak be. A levelek fogszerű rostokkal vannak bélelve, amelyek érintésre elektromos töltést váltanak ki, amitől a levelek összezáródnak. Az emésztőenzimek lebontják és felszívják az áldozat szöveteit. A csapda újra kinyílik, ha ez a folyamat befejeződött, körülbelül egy hét múlva. Amikor valaki döglött rovarokkal eteti a Vénus légycsapóját, egy kicsit csiklandozza meg a szőrszálakat egy fogpiszkálóval, hogy szimulálja a mozgó rovar érzését, így a csapda bezárul.

Kancsóka

A kedves név megtévesztő lehet, hiszen ez is egy húsevő növény. A kancsónövények a világ nagy részén megtalálhatók. Sok fajtájuk és hibridjük létezik. Ezek a növények nem csak rovarokat esznek. Szintén boldogan megemésztenek minden olyan kis állatot, amelyik beesik a „kancsójukba”, és nem tud kijutni. A Vénusz légycsapójához hasonlóan a kancsónövények közvetlen napsütést, savas talajt és az alulról öntözést kedvelik. Nekik is el kell aludniuk télre. Náluk is elég, ha novembertől februárig hideg helyen tartjuk. Ezek a növények falánk evők. A légycsapdákkal ellentétben a kancsónövények mély kutakban fogják el zsákmányukat. Míg a Vénusz légycsapója energiát használ fel a levelek bezárására, a kancsó egyszerűen megvárja, amíg a zsákmány beesik és megfullad. Amint a szerencsétlen lény bezuhan a kancsóba, megkezdődik az emésztés.

Napharmat

Harmatos levelei miatt „napharmatnak” is ismert, a Drosera capensis gyönyörű példány. Ennek a húsevő növénynek a fajtái a forró éghajlaton világszerte megtalálhatók, beleértve Dél-Afrikát és Ausztráliát is. Ennek a nagy választéknak köszönhetően a napharmat strapabíró, és kevésbé ideális körülmények között is boldogul. Ennek a növénynek is tiszta vizet és savas talajt kell biztosítani. De a listán szereplő többivel ellentétben nem kell téli álmot aludnia. A Drosera capensis a Vénusz légycsapdáját követi. Leveleit ragadós „csápok” borítják. Amint egy rovar leszállt, a levél elkezd felkunkorodni, befogja a rovart, és lehetővé teszi a növény számára, hogy táplálkozzon. Ha elfogyasztotta, a levél ismét kiegyenesedik.

(Forrás: hellovidek.hu)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás