A talajt érintő kérdések után nézzük meg, mi a helyzet a műtrágyázás terén! Cikkünkben sorra vesszük, mi jellemzi a magyar műtrágyázási szokásokat, hogyan hat rá a változó éghajlat, miként változhat a jövőben ez a terület a mezőgazdaságon belül. De az is kiderül, hogyan, mi alapján érdemes a legmegfelelőbb műtrágyát kiválasztani.

Mi jellemző a magyar műtrágyázásra manapság?

Magyarországon a hektáronként kijuttatott műtrágya mennyisége kb. 70‒80 kg/hatóanyag. Nyugaton ez több, mint a duplája! Nyugat-Európában a felhasznált hatóanyagok kb. 50%-a nitrogén, a másik fele pedig foszfor és kálium. Magyarországon a felhasznált kg/hatóanyag/hektár kb. 80%-a nitrogén, és 20 százaléka foszfor, kálium. Előbbi túlzott, pazarló, utóbbi nagyon kevés. Hogy ez miért probléma? Erre ad választ a Gazda Gazda Konferencia!

A válasz röviden: a talaj szerkezetének fenntartásához, és a növény igényéhez igazított műtrágya felhasználáshoz a fenti gyakorlat elavult, és pazarló. Korábban ezzel nem foglalkoztunk hazánkban, és „leraboltuk” a termőföldet, túlterheltük. Elfelejtettük, hogy a növény a talajból veszi fel a táplálékot, ez mindennek az alapja. Fenntartható módon kell gondolkodnunk! A műtrágyázás az új irány, ennek felfedezése, gyakorlatba való átültetése napjainkban történik meg.

Műtrágya kijuttatása kukoricaföldre
 

 

Mi alapján válasszunk műtrágyát?

Mindig az 5 évente az AKG rendelet alapján elvégzendő talajvizsgálati adatok birtokában az erre készített tápanyag-utánpótlási terv alapján válasszunk. Érdemes minőségi alapanyagokból készített műtrágyát vásárolni, leinformálható forrásból. A megbízható cégek termékeiben így valóban azt a hatóanyagot találjuk, ami a csomagoláson van. Egy minőségi műtrágya ára ugyan drágább, de bőven visszahozza az árát. Kiválóan szórható, szemcsefrakció megfelelő, fejlett, korszerű technológiával gyártott, komoly kutató-fejlesztő csapat áll mögötte. Ráadásul a megfelelő hatóanyagokat tartalmazza, az olcsó, rossz minőségű, poros, kétes eredetű termékekkel szemben.

Hogyan hat a műtrágyázásra az éghajlatváltozás?

A kiszámíthatatlan időjárás okozta problémák: csapadékhiány, szárazság, csapadék aránytalan megoszlása komoly gondok a mezőgazdaságban. A műtrágyázás terén is reagálni kell ezekre. Többféle módon van rá lehetőség:

  • a műtrágya milyenségének,
  • mennyiségének,
  • összetételének,
  • a kijuttatási technológia változtatásával.
Nem csak a szántóföldi-, növény- és gyümölcstermesztésben, de a kertészetekben is fontos a megfelelő műtrágya alkalmazása
 

Mivel növekszik a népesség, és csökken a művelhető földterületek aránya, így egyre többet kell termelni adott területen. Így a hatékonyság lesz a kulcskérdés. Hogyan lehet egységnyi területből a legtöbbet kihozni fenntartható módon? Pl. előtérbe kerülnek a mikroelem kiegészítésű folyékony műtrágyák, melyek gyorsabban hatnak, mint a szilárd forma. Minden cseppje hasznosul, gabonák esetében például több mint a 20%-a levélen keresztül is felszívódik. Technológiában az osztott technológia válik elterjedtté: alaptrágyázás, majd a starterezés válik bevett gyakorlattá. Új technológiai megoldás a mikrogranulátumokkal történő starterezés. Ez kis dózisban történő, célzott kijuttatást jelent, nagy hatékonysággal.

Szeretne többet megtudni a témáról?
Jelentkezzen a szeptemberi Gazdag Gazda Konferenciasorozat egyik állomására, ahol mindent megtudhat arról, hogyan reagáljon az éghajlatváltozás okozta kihívásokra! Neves szakértők és tapasztalt cégek szakemberei - köztük a cikk szerzője - adnak elő, és értékes nyereményeket is kisorsolunk a résztvevők között. Részletes program és regisztráció a http://www.magro.hu/konferencia/oldalon!
Mi várható a közeljövőben a műtrágyázás terén?

Államilag ugyan kötelező a talajvizsgálat elvégzése, ám támogatottá válik a bővített talajvizsgálat is. Ezen alapszik a tápanyag gazdálkodási terv készítése. Ezen alapulva, reméljük, hogy magával értetődő lesz a gazdák számára az egyedi összetételű, táblaszinten más (talaj igénye, tápanyag szolgáltató képessége és termeszteni kívánt növény alapján) műtrágya összetétel választása. Az okszerűség elve alapján: csak azt és csak annyit, amire és amennyire szükség van.

Szerző: Tóth Katalin (Fertilia Kft.)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás