Csak azzal foglalkoznak, amihez nagyon értenek – ez az Agroázis piaci sikerének titka
Csak azzal foglalkoznak, amihez nagyon értenek. Viszont amit elvállalnak, azt maradéktalanul el is végzik, mert az ügyfél problémáját a sajátjukként kezelik. Martin Kornél, az Agroázis Kft. ügyvezetője úgy hiszi, a nagyobb és tőkeerősebb versenytársak mellett ezzel a hozzáállással érték el üzleti sikereiket, mert ezt a problémakezelést az ügyfeleik is érzékelik és értékelik. Az elmúlt 26 évről, valamint a hazai öntözés és öntözéstechnikai piac helyzetéről a cég vezetőjével a Magro.hu munkatársa beszélgetett.
Mik voltak az Agroázis Kft. fejlődésének fontosabb állomásai, amíg 2020-ra a mostani szintre eljutottak?
A cég betéti társaságként egy garázsban kezdte meg a tevékenységét 1994-ben. Még 1 hónappal az érettségi vizsgáim előtt alapítottam, majd utána a főiskolát már levelező tagozaton végeztem. Kezdetben Szlovéniából importáltunk kis benzinmotoros szivattyúkat és ezeket értékesítettük Magyarországon. 1996-ban lettünk a Cadoppi olasz szivattyúgyártó hazai márkaképviselete. Onnantól már mindenféle szivattyúzási feladatra tudtunk megoldást kínálni, legyen az traktorhajtású, villanymotoros vagy csőbúvár szivattyú. Hamarosan egy nagyobb telephelyre költöztünk Szegeden, 2005-ben pedig Kft.-vé alakultunk és kiköltöztünk Mórahalomra egy már saját tulajdonú, új építésű telephelyre. Közben a cég folyamatosan növekedett mind létszámban, mind árbevételben, de még mindig csak öntözési profillal. 2005-ben aztán elkezdtünk szőlészeti gépekkel is foglalkozni, különböző olasz márkáknak a képviseletét vállaltuk el. 3-4 éve pedig a Hardi permetezőgépek forgalmazásába is belevágtunk.
Így állt össze a jelenlegi struktúránk, három üzletággal. Az egyik a vízgazdálkodási, ami elsősorban öntözéstechnikával foglalkozik, a második a szőlészeti-borászati, a harmadik pedig a szántóföldi gépek forgalmazásával foglalkozik, ahol a vezértermék a Hardi permetező. A mostani felállásban mintegy 50 emberrel 5 telephelyen dolgozunk szerte az országban.
Hirdetés
Milyennek látja az öntözés helyzetét Magyarországon, hogyan változott a gazdák hozzáállása az évek során?
Az öntözés szükségessége évről-évre bizonyítást nyer, mert vagy aszályos vagy erősen belvizes évünk van. A csapadék mennyisége is csökkenő tendenciát mutat, de ha a sokéves átlagot el is éri a mennyisége egy évben, az eloszlása akkor is szélsőséges. Nem akkor esik az eső, amikor arra a növényeknek szükségük lenne, így a termelés biztonsága is kérdésessé válik. Az elmúlt évtizedekben inkább az volt a jellemző, hogy az aszály megjelenésekor próbálták a gazdálkodók „másnap reggelre” megoldani a problémát. Ma már kevés az adhoc jellegű öntözési beruházás, és egyre több az előre tervezett, jól átgondolt, ehhez mérten nagyobb léptékű fejlesztés. Ilyen szempontból jó irányba haladunk. Persze a kormányzati támogatás is nagyon sokat lendített ezen a szektoron. A mostani pályázati lehetőség 2016 novemberétől él, akkor adták be az első pályázatokat, de már csak az utolsó beadási időszakig, augusztus 3-ig tart. Nagyon sok nyertes projekt kivitelezésében vettünk részt, ahol most már üzemelnek az öntözőtelepek. Számos további projekt jelenleg tart a kivitelezés fázisában, és még nagyon sok van bírálati szakaszban, így a következő két évben a kapacitásaink gyakorlatilag foglaltak. Eddig látunk előre. Korábban hónapról-hónapra újra és újra át kellett tervezni a folyamatainkat, nagyobb volt a bizonytalanság.
Érdemes még most is belevágni egy öntözésfejlesztésbe?
Aki pályázati pénzre támaszkodna, és a nulláról indul, az már elkésett. Az utolsó beadási határidő – ahogy említettem - augusztus 3., de akkorra már legalább elvi vízjogi engedéllyel kell rendelkeznie a pályázónak, ami most kezdve a folyamatot, kivitelezhetetlen. Viszont elképzelhető, hogy lesz folytatás. A kormányzati kommunikációban prioritásként kezelik az öntözést és a következő 10 évben nagyon jelentős forrásokat kívánnak erre fordítani.
Mit javasol előre megtenni annak, aki nem szeretne lemaradni az esetleges folytatásról?
Egy esetleges új kiírás feltételeit nem ismerjük, így a jelenlegiekből indulhatunk ki. Mindenképpen a tervezéssel és az elvi engedélyeztetéssel érdemes előzetesen foglalkozni. Aki komolyan gondolja az öntözésfejlesztést, területtől függően érdemes rászánnia egy-két százezer vagy millió forintot, hogy ezeken túl legyen. Ha valaki vízjogi létesítési engedéllyel a kezében várja azt a pillanatot, hogy egy pályázati lehetőség megjelenjen, akkor jelentős lépéselőnyben van a többiekkel szemben.
Úgy értesültünk, hogy az Agroázis már a tervezésben is tud segíteni, de hogyan kezdjünk hozzá a folyamathoz?
2 hónapja állt össze a csapat, most már házon belül működik nálunk egy tervezőiroda. Mi a projektet tanácsadással indítjuk, ez alapján vállaljuk öntözőtelepek tervezését, engedélyeztetését, az összes hatósággal való kapcsolattartással együtt, majd kulcsra készen a kivitelezést is, illetve a pályázatírást és pályázatmenedzsmentet is. Mindent egy kézben lehet tartani, ami azért előnyös az ügyfélnek, mert sokkal kevesebb a hibalehetőség és nincs egymásra mutogatás, ha probléma adódik. Tehát a folyamatot egy tanácsadásra való időpontkéréssel érdemes megkezdeni.
Melyik növénykultúránál jellemző leginkább a gazdák tudatossága az öntözéssel kapcsolatos döntésekben?
Kertészeti kultúrák termesztésébe öntözés nélkül már nagyon kockázatos belevágni. Szántóföldön a hibridelőállítás az, ami kötelezően öntözött területen működhet csak, illetve igazoltan rentábilis a takarmánykukoricának az öntözése is, például. És a kör egyre bővül, ahol az öntözés megtérül. Még akár támogatás nélkül is.
Melyek lehetnek a következő kultúrák, ahol elterjedhet az öntözés?
A takarmánykukoricások egyértelműen megjelentek a vevői oldalon az utóbbi másfél évben, de lassan minden növénytermesztő rákényszerül erre, mert ilyen irányba változik az éghajlatunk. Ahhoz, hogy maximalizálni lehessen, illetve biztonságban tudjuk a hozamokat, ahhoz muszáj lesz öntözni.
Melyik termékeket ajánlaná a gazdálkodók figyelmébe a kínálatukból?
Nálunk mindegyik öntözéstechnika elérhető, a mikro- és a csepegtetőöntözés, de a szántóföldi esőztető öntözés berendezései is, mint például a csévélődobos vagy a lineár és center pivot öntözőberendezések.
A mikro- és csepegtetőöntözésben viszonylag új piaci szereplők vagyunk, megrendelői nyomásra mintegy 2 éve kezdtünk el vele foglalkozni. Itt kiemelném, hogy a jövő hónaptól egy beszállítóra, az izraeli Netafimre kívánunk támaszkodni, mert az Agroázis hivatalos Netafim képviselet lett.
A csévélődobos öntözőgépeknél az olasz Marani márkát képviseljük Magyarországon, ami Olaszország piacvezető öntözőgépgyártó cégcsoportjához tartozik. Ennek megfelelően a gépek minősége is nagyon magas színvonalú. Minimális emberi beavatkozással, automatizáltan, 3500-4000 gépet gyártanak évente. Az ügyfeleink nagy megelégedéssel használják ezeket a termékeket.
A center pivotok, lineárok tekintetében pedig a spanyol RKD márkát forgalmazzuk 2008 óta. Viszonylag nehéz volt utat törni ezen a piacon egy új márkával a 30-40 éve a magyar piacon jelen lévő egyéb márkák mellett, de mára az RKD is bizonyított, a gazdák kedvező tapasztalatokat szereztek a termékek működtetése során, így évről-évre nő az értékesített mennyiség.
Segítsünk a gazdáknak, hogyan válasszanak a mikro-, csepegtető vagy a csévélődobos, netán a lineár és körforgó öntözőberendezések között?
Mivel nálunk minden technológia elérhető, ezért objektívek tudunk lenni ebben a kérdésben. Mindig a feladatnak megfelelően kell a technológiát kiválasztani.
A nagy egybefüggő szántóföldi területek öntözésénél a lineárok és a center pivotok tűnnek inkább jó megoldásnak. Ha tagolt a birtokrendszer, sok kis táblánk van, és akár fizikailag is távol vannak egymástól, akkor a csévélődobos megoldás a jó, mert ez egy mobil rendszer és gyorsan áttelepíthető. Kertészeteknél, gyümölcsösökben, burgonyában, hagymában viszont inkább a mikro- és csepegtető öntözés a legjobb megoldás.
Hogy látja, miért tudta megvetni a lábát az Agroázis a nagyobb és tőkeerősebb versenytársak uralta piacon?
Azért jutottunk el idáig, mert a célom mindig az volt és az ma is, hogy ha valamit elvállalunk, akkor a vállaltakat maradéktalanul el is kell végezni. Ha pedig bármilyen problémája van az ügyfelünknek, azt saját problémánkként kezeljük. Mi így tudtunk piaci részesedést szerezni az egy-két nagyságrenddel nagyobb versenytársak mellett. Mi az emberi oldalról tudjuk megfogni az ügyfeleinket. Arra vagyok büszke, hogy az ügyfeleink szinte kivétel nélkül visszatérnek hozzánk. Ezt szeretném megtartani a jövőben is. Mi hétvégén, este és éjszaka is felvesszük a telefont, mert az öntözéssel kapcsolatban felmerülő problémákat nagyon gyorsan kell kezelni. Ezt az igyekezetet pedig értékelik az ügyfelek.
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés