Már javában tart a palántázás időszaka, sokan boltban veszik a palántát, de vannak, akik otthon magról nevelik fel őket. Ahhoz, hogy a palánta egészséges legyen, és szépen fejlődjön, rengeteg dologra oda kell figyelni. Nemcsak a megfelelő környezet biztosítására, de a növény gondozására is. Például arra, hogy a fiatal növényeket mindig alulról öntözzük.

Hasonlóképpen nem mindenki tudja, hogy palántakorban a gyenge hajtásokat el kell távolítani a növényről, fontos, hogy gondoskodjunk az erős támaszról. Az agrarszektor.hu összegyűjtötte a legbiztosabb trükköket, ezeket bevetve biztosan erős és egészséges növényünk fejlődik majd.

A növekedés korai stádiumában a növényeknek erős támaszra van szükségük ahhoz, hogy megfelelően tudjanak növekedni, és ne dőljenek el (Fotó: Pixabay)

A palántanevelés mindig izgalmas időszak, hiszen számtalan dologra oda kell figyelnünk ahhoz, hogy egészséges növényeink fejlődjenek. Sokan nem is gondolnák, hogy néhány apró trükk is milyen sokat számít.

1. Gyenge hajtások, hónaljhajtások eltávolítása

A paprika, padlizsán, paradicsom és rózsa palántáinál minden esetben el kell távolítani a gyengébb, úgynevezett hónaljhajtásokat. Ezek ugyanis csak elszívják az energiát a növénytől, ezzel pedig hátráltatják azt a megfelelő növekedésben, a virágzásban, valamint a termésképzésben. Az ilyen hajtásokat nagyon könnyű felismerni, mivel a száruk és a leveleik is különbözik a növény többi részétől – írja a balconygardenweb.com.

2. Visszacsípés

A friss hajtások visszacsípése segíti a fiatal növények megfelelő növekedését. A trükk mindössze annyi, hogy a néhány centiméter magas növénynek bizonyos időközönként csípjük le az apró, friss hajtását, ezzel ugyanis arra késztetjük, hogy oldalrügyeket és hajtásokat fejlesszen. Így a növények nemcsak magasak, de bokrosak és dúsak is lesznek. 

3. Alulról öntözés

Az alulról öntözés lényege, hogy a növényt cseréppel együtt beletesszük a mosogatóba vagy a kádba, amelyben néhány centiméter magasan víz van. Az edény alján található vízelvezető nyílásokon keresztül a növény szép lassan fel tudja szívni a számára szükséges mennyiségű vizet anélkül, hogy túl lenne öntözve. Ez a módszer ideális a palánták öntözésére, ráadásul az egészséges gyökérrendszer kialakulását is támogatja. 

4. Erős támasz

A növekedés korai stádiumában a növényeknek erős támaszra van szükségük ahhoz, hogy megfelelően tudjanak növekedni, és ne dőljenek el. Támaszként használhatunk bambuszból, fából vagy akár műanyagból készült karókat is, de egy ceruza is tökéletes lehet erre a célra. 

5. Környezeti tényezők feltérképezése

Mindig vizsgáljuk meg és térképezzük fel a környezetet, ahol a palántákat neveljük. Nézzük meg, kapnak-e elég fényt a növények, megfelelő-e a hőmérséklet, és gondoskodjunk a tápanyagdús talajról, valamint az ideális vízmennyiségről. Ezek a tényezők vannak ugyanis a legnagyobb hatással a növényre a csírázástól egészen a virágzásig. Emellett vásárláskor minden esetben tájékozódjuk az adott fajta speciális igényeiről is. 

6. Jó trükk a biológiailag lebomló cserép alkalmazása

A kevésbé könnyen átültethető palántákat érdemes inkább biológiailag lebomló cserépben nevelni, így ugyanis megvédhetjük őket az ültetés okozta sokktól. Mindössze annyit kell tennünk, hogy mikor végleges helyére tesszük a növényt/palántát, cseréppel együtt rakjuk a földbe, a cserép ugyanis idővel elbomlik majd a talajban. Sárgarépát, céklát, fehérrépát, babot, borsót, uborkát és tököt például érdemes inkább ilyen lebomló cserépben termeszteni. 

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás