Míg régen az állattenyésztés a növénytermesztés segédágazata volt, mára teljesen elvált a kettő egymástól. A tapasztalatok azt mutatják, növényt termeszteni jobban megéri hazánkban, mint állatokkal foglalkozni. Főleg a tejelő szarvasmarhatartással vannak komoly problémák.

Évszázadokkal ezelőtt a növénytermesztési munkálatokat állati erővel végezték, nem voltak még gépek, amelyek megfelelőek lettek volna a munkára. Napjainkra azonban a két ágazat elvált egymástól a gépek megjelenésének is köszönhetően, viszont továbbra is segítik egymást. A növénytermesztés részesül a szerves trágyából, míg az állatok takarmányát a növénytermesztés állítja elő.

Magyarországon jellemzően a növénytermesztési ágazat húzza a mezőgazdaságot. Az állattenyésztés ugyanis a rendszerváltást követően a támogatások radikális csökkentése miatt jelentősen meggyengült. Ez a folyamat 2010-ig tartott, azóta azonban az uniós pénznek hála felgyorsult a javulás. A virágzástól azonban még nagyon messze vagyunk…

A továbbra is fennálló, állattenyésztésbeli problémák egyik legfőbb oka, hogy kevés a szakképzett munkaerő az országban. Ez annak köszönhető, hogy a fiatalok körében nem népszerű ez a fajta fizikai munka, teljesen más életmódra rendezkednének be.

Továbbra sem jövedelmező a tejelő szarvasmarhák tenyésztése
 

A legrosszabb helyzetben ma a tejelő szarvasmarhát tartók vannak, annak ellenére, hogy a hazai állattenyésztésben a legjelentősebb ágazat a szarvasmarha-tenyésztés. Fő feladatuk az ország lakosságának tejjel és tejtermékekkel történő ellátása.

Pedig lenne benne üzleti potenciál, mert az egészséges táplálkozáshoz napi fél liter tejet kellene elfogyasztania mindenkinek, de hazánk egy főre jutó éves tejfogyasztása alig éri el a 160 litert. Sőt, a fiatalabb korosztály szinte teljesen leszokott a tejivásról.

A fogyasztás csökkenése a fizetőképes kereslet csökkenésére és az ágazat gyenge marketingtevékenységére is visszavezethető. A lehetőségek pedig alapvetően adottak lennének, hiszen a tejtermelés fajlagos hozamnövekedése az egyre csökkenő tehénlétszám mellett is bőven biztosítja a hazai szükségletet.

A negatív folyamatoknak köszönhetően egyre többen fordulnak el az ágazattól. Jelen helyzetben ugyanis a tejelő szarvasmarhatartás nem jövedelmező még a támogatásokkal együtt sem. Összefogással, hosszas, kitartó munkával azonban célt érhetünk – termelőként és fogyasztóként is –, ez a cél pedig az, hogy a legjobb minőségű, ellenőrzött, hazai tej uralja legalább a hazai piacot – áll az Árpád-Agrár Zrt. sajtóközleményében.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás