Csak tejelő-marhatartással ne
Míg régen az állattenyésztés a növénytermesztés segédágazata volt, mára teljesen elvált a kettő egymástól. A tapasztalatok azt mutatják, növényt termeszteni jobban megéri hazánkban, mint állatokkal foglalkozni. Főleg a tejelő szarvasmarhatartással vannak komoly problémák.
Évszázadokkal ezelőtt a növénytermesztési munkálatokat állati erővel végezték, nem voltak még gépek, amelyek megfelelőek lettek volna a munkára. Napjainkra azonban a két ágazat elvált egymástól a gépek megjelenésének is köszönhetően, viszont továbbra is segítik egymást. A növénytermesztés részesül a szerves trágyából, míg az állatok takarmányát a növénytermesztés állítja elő.
Magyarországon jellemzően a növénytermesztési ágazat húzza a mezőgazdaságot. Az állattenyésztés ugyanis a rendszerváltást követően a támogatások radikális csökkentése miatt jelentősen meggyengült. Ez a folyamat 2010-ig tartott, azóta azonban az uniós pénznek hála felgyorsult a javulás. A virágzástól azonban még nagyon messze vagyunk…
Hirdetés
A továbbra is fennálló, állattenyésztésbeli problémák egyik legfőbb oka, hogy kevés a szakképzett munkaerő az országban. Ez annak köszönhető, hogy a fiatalok körében nem népszerű ez a fajta fizikai munka, teljesen más életmódra rendezkednének be.
A legrosszabb helyzetben ma a tejelő szarvasmarhát tartók vannak, annak ellenére, hogy a hazai állattenyésztésben a legjelentősebb ágazat a szarvasmarha-tenyésztés. Fő feladatuk az ország lakosságának tejjel és tejtermékekkel történő ellátása.
Pedig lenne benne üzleti potenciál, mert az egészséges táplálkozáshoz napi fél liter tejet kellene elfogyasztania mindenkinek, de hazánk egy főre jutó éves tejfogyasztása alig éri el a 160 litert. Sőt, a fiatalabb korosztály szinte teljesen leszokott a tejivásról.
A fogyasztás csökkenése a fizetőképes kereslet csökkenésére és az ágazat gyenge marketingtevékenységére is visszavezethető. A lehetőségek pedig alapvetően adottak lennének, hiszen a tejtermelés fajlagos hozamnövekedése az egyre csökkenő tehénlétszám mellett is bőven biztosítja a hazai szükségletet.
A negatív folyamatoknak köszönhetően egyre többen fordulnak el az ágazattól. Jelen helyzetben ugyanis a tejelő szarvasmarhatartás nem jövedelmező még a támogatásokkal együtt sem. Összefogással, hosszas, kitartó munkával azonban célt érhetünk – termelőként és fogyasztóként is –, ez a cél pedig az, hogy a legjobb minőségű, ellenőrzött, hazai tej uralja legalább a hazai piacot – áll az Árpád-Agrár Zrt. sajtóközleményében.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés