Német kutatók megállapították, hogy a karámokból vett lábminták és az elérhető felületekről vett környezeti minták alkalmasak-e a szalmonellával szennyezett területek azonosítására a kocafarmokon. A szalmonella gyakori okozója járványoknak, hasmenéses megbetegedéseknek és vérmérgezésnek. A sertések pedig sokszor a szalmonella forrásainak számítanak az élelmiszerláncban, gyakran klinikai tünetek nélkül.

Létfontosságú egy érzékeny, gazdaságilag megvalósítható és gyakorlatias mintavételi módszer a fertőzött tenyészállományok azonosítására. A láb- és környezeti mintavétel megbízható diagnosztikai módszer a szalmonella kimutatására a gazdaságokban.

 Megfelelő mintákat gyűjtöttek minden termelőhelyről. Ezek közé tartoztak az ellető ólak, a termékenyítő, a vemhesítő és az ivarérett állatok karanténhelyiségei, valamint a kismalacok. Összesen 2 355 mintát elemeztek, gazdaságonként átlagosan 22 mintát. (Fotó: Pixabay)

Adatgyűjtés

A csoport Németország 105 gazdaságában vett mintát, ahol a kocaszám 50 és 10 000 között volt.  Megfelelő mintákat gyűjtöttek minden termelőhelyről. Ezek közé tartoztak az ellető ólak, a termékenyítő, a vemhesítő és az ivarérett állatok karanténhelyiségei, valamint a kismalacok. Összesen 2 355 mintát elemeztek, gazdaságonként átlagosan 22 mintát.

Eredmény: a gazdaságok 92,4%-a pozitív

Az eredmények azt mutatták, hogy a gazdaságok 92,4%-ában legalább 1 mintában pozitív volt a szalmonellateszt. A láb- és környezeti minták 33,1%-a volt pozitív. A pozitív minták száma a különböző termelési területeken belül az egyes gazdaságokban eltérő volt. Ezenkívül a bölcsődékből származó minták 45%-a, a fialásból származó minták 18,7%-a és az egyéb területekről származó minták 20,86%-a volt pozitív szalmonellára.

A pozitív vagy negatív minták különböző kombinációinak aránya a különböző mintavételi területeken eltérő volt. A kutatók a leggyakrabban a bölcsődékben találtak pozitív mintákat (55,2%). A negatív láb- és környezeti mintákat leggyakrabban az ellési területeken találták (62,1%). A Salmonella Typhimuriumot a gazdaságok 77,1%-ában találták meg, a Salmonella Derbyt pedig a gazdaságok 18,1%-ában mutatták ki. A Salmonella Enteritidis a gazdaságok 4,8%-ában fordult elő.

A gazdaság mérete és a régió nem befolyásolta a szalmonella-pozitivitást

A vizsgálat azt is megállapította, hogy a gazdaság mérete és a régió nem befolyásolta jelentősen a szalmonella-pozitivitást az egyes termelési területeken belül, mivel az állományok kiválasztási kritériumai olyan hizlaló gazdaságokhoz való kapcsolódáson alapultak, ahol a szerológiai prevalencia ismert magas, vagy a szalmonellára utaló klinikai tünetek jelenléte.

A bölcsődékben a pozitív minták magas száma arra utal, hogy a malacok a szalmonella forrását jelentik a kapcsolódó hizlaló gazdaságok számára. A szopós malacoknál fennáll a szubklinikai fertőzés veszélye, ami a szalmonella aktív hordozóivá teszi őket.

Kihullás

Az ellési területről gyűjtött minták kocák, korábban fertőzött szopós malacok vagy fertőzött környezetből származó szalmonellafertőzést mutattak ki. Az ellési területek, amelyeket nehéz tisztítani és fertőtleníteni, a kórokozók újbóli behurcolásának állandó forrásának tekinthetők. A szalmonella a környezetben akár 50 hónapig, a trágyában pedig 24 hétig is életben maradhat, és ez tovább növeli a fertőzés kockázatát.

Az ellési terület alapos mintavétele

Ezért ajánlott az ellési terület alapos mintavétele a szopási időszak alatt a malacok kezdeti fertőzésének kockázatának felmérése érdekében. A láb- és környezeti minták nem invazív, minden üzemméretre alkalmas és könnyen alkalmazható módszerek a sertéstelepek szűrésére. A pozitív eredmények elmaradásának elkerülése érdekében ajánlatos mindkét mintavételi módszert alkalmazni minden egyes mintavételi ponton.

A tanulmány hangsúlyozza a környezeti szennyeződés felmérésének, a baktérium-rezervoárok azonosításának és az újrafertőződési kockázat megértésének fontosságát a megfelelő mintavételi technikák alkalmazásával.

(Forrás: pigprogress.net

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás