A legkoraibb cseresznyefajták szedésével elkezdődött a cseresznyeszezon. A termés és az árak is átlagosnak mondhatóak. A nagybani piacon jelenleg 2000-2300 forint körül mérik a gyümölcs kilóját. Igaz, volt már hét, amikor 800-1000 forintos áron is hozzájuthattunk. És nincs az, amiről pár hete még cikkeztek, hogy 12 000 forint fölötti árért kínálnák a késő tavasz egyik legízletesebb gyümölcsét.

Az elmúlt évek fagyos-zordabb tavaszai megtették a hatásukat. Az elmúlt két évben 8000 tonna cseresznyét szüreteltek, pedig 2018-ban a 12 ezer tonnát is meghaladta a termés. Idén pedig a szakma szerint átlagos termés várható, de voltak megyék, például Nógrád, ahol a jég verte el a termést.

Május utolsó hetében 1000 forint körüli átlagárakkal indult a korai fajták értékesítése a nagybani piacokon, a fogyasztók június első napjaiban azonban már 2000 forintot meghaladó árakkal találkozhatnak a termelői piacokon (Fotó: Pixabay)

A hideg tavasz megtette hatását

A magyar termelőket idén megkímélték a fagyok, de a hidegebb tavaszi időjárás megtette hatását. Ebben az évben egy átlagos 10 ezer tonnás össztermésre van kilátás az országban. A legtöbben megnyugodhattunk, mert a virágzás során nem volt komoly fagy, de a négy-öt napos hideg időjárás alacsonyabb méhaktivitással járt – közölte Kelemen Péter, a zöldség-gyümölcs-termeléssel és -kereskedelemmel foglalkozó Medifruct Kft. ügyvezetője. A szakember szerint azonban az ukrán-orosz háború mind a bel-, mind a külpiacokon hatással lehet a fogyasztók vásárlási kedvére.

Kelemen Péter azonban nem elégedett az árakkal, ahogy fogalmazott, „tavaly a szezon elején magasabbak voltak az árak, mint az idén." Jelenleg átlagos árszínvonalat tapasztalnak, ami viszont nem fedezi a magasabb ráfordítási költségeket.

Szedd-magad akcióban – ahogy ezt a termelőktől a Hellovidék is megtudta – 500-600 forintért lehet most vinni és szedni a cseresznye kilóját. Kiskerttulajdonosok 1000-1200 forintért kínálják a leszedett termést az interneten, de nagy a szórás, találunk 1800 forintért is olyan cseresznyést, aki házhoz is szállítja a leszedett áruját. A rázott, ipari gyümölcsöt viszont elég nyomott áron, 200-300 forintért árusítják a termelők.

Annyi a dolgunk, hogy vigyünk egy kosarat

Azt, hogy idén bőven érik a cseresznye, jelzi, hogy az élelmesebb cseresznyefa-tulajdonosok a Facebookon is egyre többen hirdetnek saját Szedd magad akciókat. 500-600 forintért beengednek – és még létrát is adnak, nekünk pedig annyi a dolgunk, hogy vigyünk egy kosarat! Van olyan kerttulajdonos is, aki 350 forintos áron is felenged bárkit a cseresznyefájára, csak ne a seregélyek csipkedjék szét az összeset! Úgyhogy mielőtt cseresznyét szeretnénk vásárolni, érdemes körbenézni a neten, hol mennyiért juthatunk hozzá!

Még létrát is adnak, nekünk pedig annyi a dolgunk, hogy vigyünk egy kosarat (Fotó: Pixabay)

Amit még érdemes tudni: a cseresznyeszezon jellemzően július első hetéig tart, és a főszezon június 7. és 20. közé tehető. A korai fajtáknak lassan vége, most indulhat csak az igazi gyűjtögetés!

Miért is együnk cseresznyét?

Napjainkra már közel 1000 fajta cseresznye létezik szerte a világban, különböző színnel, mérettel, ízzel. Ami azonban mindegyik cseresznyére igaz, hogy érdemes belőle minél többet enni. A KSH adatai szerint mi magyarok azonban, hiába van sok vidéki kertben saját fa, átlagosan jó, ha évente fél kilót megeszünk. Az egy főre jutó éves fogyasztás mennyisége régió és a települések típusa szerint évtizedek óta ugyanannyi: 0,4 és 0,6 kilogramm körül mozog. Érdekesség, hogy régiónként Pest megyében fogyasztanak a legkevesebb cseresznyét (mindössze 0,1 kilogrammot), ellenben a Dél-Alfölddel, ahol közel egy kiló is jut fejenként (0,8).

Pedig a cseresznye az „istenek eledele” – így nevezték az ókorban. A legenda szerint a gazdag lakomáiról híres Lucullus hadvezér annyira szerette a lédús, ropogós gyümölcsöt, hogy perzsa hadjárata alatt még a csatákba is vitt belőle, majd Rómába visszatérve is hozott magával magokat a termesztéshez.

Elég meglepő lehet, de egy évben összesen eszünk annyi cseresznyét, mint amennyi gyümölcsöt naponta kéne fogyasztanunk. A WHO szerint – írta a Pénzcentrum korábban – naponta legalább 400 gramm friss gyümölcs az ajánlott mennyiség. Ehhez képest Magyarországon átlagosan 260 grammot fogyasztunk zöldségből és gyümölcsből, ami elég rossznak számít az uniós országok között. Szóval lenne milyen átlagot feljavítanunk a cseresznyével is!

Szedd magadok, ahol a legolcsóbban hozzájuthatunk a cseresznyéhez

Végezetül még összegyűjtöttük, ha nincs is cseresznyefánk, hol és mennyiért tudunk magunknak szedni egy kis befőzni való gyümölcsöt. Indulás előtt azért érdemes a termelők által megadott telefonszámon, közösségi oldalon érdeklődni.

Szedd és vedd magad Cseresznye, Vállaj
Szezon: június 1. napjától június 30. napjáig.
Magyarország, Szabolcs-Szatmár-BeregVállaj Jókai. U 28.
Bejelentkezés: Ajánlott
Telefon: +36703116174

Szedd és vedd magad Cseresznye, Nagyvenyim
Szezon: június 3. napjától június 30. napjáig.
Magyarország, Fejérmegye, Nagyvenyim, Venyim Gyümölcse major 1. 2421
Termelő: Venyim Gyümölcse Kft
Bejelentkezés: Erősen ajánlott
Telefon: +36204699761

Szedd és vedd magad Cseresznye, Pomáz
Szezon: június 1. napjától június 30. napjáig.
Magyarország, Pest megye, Pomáz, Dolinai út vége
Termelő: Piliskert Kft.
Bejelentkezés: Erősen ajánlott
Telefon: +0626325346

Szedd és vedd magad Cseresznye, Szob
Szezon: május. 20. napjától július 15. napjáig.
Magyarország, Pest megye, Szob, Dunakanyar
Termelő: Szobi Gyümölcsöskert
Bejelentkezés: Erősen ajánlott
Telefon: +36204904270

Később nyílik:

Szedd és vedd magad Cseresznye, Gyöngyös
Szezon: június 15. napjától július 15. napjáig.
Magyarország, Heves megye, Gyöngyös 3-as útnál
Termelő: „Székely föld” Székely családi gazdaság
Bejelentkezés: Erősen ajánlott
Telefon: +36302324890

Szedd és vedd magad Cseresznye, Siklós
Szezon: június 16. napjától július 1. napjáig.
Magyarország, Baranya megye, Siklós, Vokányi út
Termelő: Zöld levelecske_anno 1942
Bejelentkezés: Kötelező telefonon
Telefon: +36306784983

Szedd és vedd magad Cseresznye, Szár
Szezon: június 18. napjától július 4. napjáig.
Magyarország, Fejér Szár, Rákóczi út 136.
Bejelentkezés: Kötelező telefonon
Telefon: 06209262512

Szedd magad Cseresznye, Környe
Szezon: június 10 napjától június 24. napjáig.
Magyarország, Komárom-Esztergom megye, Környe, Tatai út 8119
Bejelentkezés: Erősen ajánlott
Telefon: +36202158998

Szedd és vedd magad Cseresznye, Mátészalka
Szezon: június 14. napjától június 21. napjáig.
Magyarország, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Mátészalka, Nagyszőlő
Termelő: Lengyel Család Cseresznyéskert
Bejelentkezés: Erősen ajánlott
Telefon: 06204844887

Megosztás

További híreink

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

A területalapú támogatási rendszerről beszélt a NAK elnöke

2024.11.23.

Nélkülözhetetlen eleme a területalapú támogatási rendszer a hatékony és fenntartható mezőgazdasági művelésnek - mondta Papp Zsolt György, a NAK elnöke

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 87 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás