Csökken az Európai Unió csemegeszőlő-termelése
Az elmúlt 10 évben folyamatosan csökken a csemegeszőlő-termelés az Európai Unióban. Ennek oka a termelési költség folyamatos növekedése és az ezzel párhuzamosan csökkenő nyereségesség.
2013-2014-es gazdasági évben rekordtermés mutatkozott a csemegeszőlő-ültetvényeken, majd idén 16 százalékos visszaesés volt megfigyelhető. A csökkenés leginkább Olaszországot, Franciaországot és Bulgáriát érintette.
A csökkenéssel együtt is Kína és Irán után az Unió még mindig a harmadik legnagyobb csemegeszőlő-termesztőnek számít. Az európai termés 93 százaléka 3 országból származik: Olaszországból, Spanyolországból és Görögországból.
Hirdetés
Olaszország a világ hatodik legnagyobb csemegeszőlő-termesztője és a harmadik legtöbbet exportáló ország Kína és az USA mögött. Sajnálatos módon az olaszok idén nem zártak túl jó évet, ugyanis virágzás és terméskötődés idején nem volt ideális az időjárás, így nagymértékben csökkent a termésmennyiség. Ennek és az orosz embargó hatásának köszönhetően 25-30 százalékkal csökkentek az árak.
A spanyol időjárás sem kedvezett a szőlőnek, 8 százalékkal kevesebb csemegeszőlő termett idén, mint tavaly. Jelenleg 13.500 hektáron folyik szőlőtermesztés, ahol 50 csemegeszőlő-fajtát nevelnek a gazdák. Görögországban 17 ezer hektárról 298 ezer tonna csemegeszőlőt szüreteltek le a gazdák.
Az Európai Unióban átlagosan évi 2 millió tonna csemegeszőlő kerül elfogyasztásra. Júniustól decemberig a belső termesztés javarészt fedezi a fogyasztói igényeket. A legtöbb csemegeszőlőt az olaszok fogyasztják, majd a németek, britek, görögök és franciák következnek a rangsorban. Még a hagyományos fajtákat keresik legtöbben, de észrevehető, hogy a nemesített, mag nélküli fajták egyre nagyobb teret kezdenek meghódítani.
Forrás: gain.fas.usda.gov
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés