Ma már minden eddiginél több eszköz áll rendelkezésünkre a fenntartható agresszív integrált növényvédelmi (IPM) rendszerek kifejlesztéséhez, amelyek idővel csak egyre jobbak lesznek. Az új agrotechnika lehetővé teszi majd a gazdálkodók számára, hogy csökkentsék az agrokémiai függőségüket? Ez az, amit a befektetők remélnek, és amit a szabályozó ügynökségek megcéloznak, hogy elérjék peszticidcsökkentési céljaikat.

Lehet, hogy a nyomon követési erőfeszítések túlságosan költségesek vagy munkaigényesek voltak. Lehet, hogy elhanyagoltuk a következő évi kártevők telelőhelyeinek megtisztítását (Fotó: Pixabay)

A gazdák azonban nem tudják, hogy ezek a technológiák költséghatékonyan integrálhatók-e, és hogyan építhetők be agronómiai gyakorlatukba – vagy pedig új vegyszerekkel helyettesítik a rezisztencia vagy más okok miatt elveszett vegyszereket.

Ez egy még hatásosabb kérdéshez vezet: miért veszítünk még mindig viszonylag új és rendkívül hatékony növényvédő szereket a rezisztencia miatt, figyelembe véve, hogy a növényvédőszer-rezisztenciát először 1914-ben a mészkénnel, majd az 1940-es években sokkal nagyobb mértékben a DDT-vel kapcsolatban azonosították problémaként?

Nyolc évtizedes IPM-retorika

A válasz az lehet, hogy bár nyolc évtizeden át az IPM retorikáját folytattuk, nem gyakoroltuk szorgalmasan az alapelveit: a kártevők, hasznos szervezetek és gazdaszervezetek azonosítása; monitoring; cselekvési küszöbértékek/gazdasági kárszintek megállapítása; és a helyes gazdálkodási gyakorlat alkalmazása.

Lehet, hogy a nyomon követési erőfeszítések túlságosan költségesek vagy munkaigényesek voltak. Lehet, hogy elhanyagoltuk a következő évi kártevők telelőhelyeinek megtisztítását. Talán nem dolgoztunk ki releváns gazdasági kár- és kezelési modelleket.

Lehet, hogy végül is nem csökkentjük a vegyszerfüggőséget, de az IPM továbbra is a megoldás része marad.

Az okoktól függetlenül, az IPM számos alapelvét elhagytuk, egyszerűen azért, mert egyszerűbb és olcsóbb a növényvédő szerek használata, amelyek jellemzően nem igényelnek semmit sem integrálni a kártevők kezeléséhez. A gazdáknak azonban most azt mondják, hogy IPM-et kell alkalmazniuk, és új vegyszereket vagy termékeket kell használniuk. Ezek bonyolultabbak, költségesebbek, a kezelés idejét illetően nagyobb pontosságot igényelnek, és csak a kártevő bizonyos fejlődési szakaszaiban lehetnek aktívak. Lehet, hogy végül is nem fogjuk valóban csökkenteni a vegyszerfüggőséget, de az IPM továbbra is a megoldás része marad.

Fenntartható IPM rendszerek

A jó hír az, hogy ma már minden eddiginél több eszköz áll rendelkezésünkre a fenntartható IPM-rendszerek kialakításához. Az autonóm, szántóföldi érzékelők valós időben képesek a kártevők megfigyelésére, kiküszöbölve a munka és a pontatlan adatok használatát. A kártevőkkel és a terményekkel kapcsolatos információk kiegészíthetők további szántóföldi szenzorokkal, valamint műholdas, drón-, piaci és időjárási adatokkal. A mesterséges intelligencia (AI) és a gépi tanulás segítségével a szántóföldi adatok tovább elemezhetők, hogy a különböző termékek használata esetén a gazdasági nyereségen/veszteségen alapuló modelleket állítsanak elő.

Gondoljunk például egy olyan gazdálkodóra, akit figyelmeztetnek, hogy egy jelentős kártevő első generációját észlelték a szántóföldi érzékelők. A következő napokban egy populációs modell pontosan meg tudja jósolni a párosodás, a peték és lárvák fejlődésének és a következő generációknak az időzítését. Az ilyen előrejelző információk birtokában pontosabban lehet időzíteni a feromonok, petefészek- és rovarnövekedés-szabályozók, táplálkozásgátlók, RNAi, steril rovarok vagy természetes ellenségek alkalmazását – vagy egyáltalán nem, ha a piaci kilátások rosszak.

Mivel az IPM-modellek eleve dinamikusak, idővel csak jobbak lesznek

A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás ereje abban rejlik, hogy – együttesen alkalmazva – hatalmas adatmennyiségek elemzésére használhatók, hogy pontosan leírják az aktuális helyzetet, előrejelzést adjanak, és a gazdálkodó gazdasági megtérülése alapján megoldásokat kínáljanak. Ha a modell egyszer kialakult, az új adatokkal tovább tanul. És mivel az IPM-modellek definíció szerint dinamikusak, idővel csak egyre jobbak lesznek. Még nem tartunk ott, de már nincs olyan messze.

(Forrás: futurefarming.com)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás