Komoly változások után, nagy tervekkel indította a 2020-as évet az EuroChem Agro Hungary Kft. A termékkínálat jelentős módosításával, és két különleges, saját fejlesztésű műtrágyájukkal igyekeznek meghódítani a magyar gazdákat. A speciális tápanyagukból ráadásul az egyik Nemzetközi Termékfejlesztési díjat is nyert az idei AGROmashEXPO rendezvényen. A részletekről Balássy Ákos cégvezetővel beszélgettünk az EuroChem standján.

Jelentős változást hozott a tavalyi év a vállalat életében. Mi volt ez?

Az EuroChem Agro Hungary Kft. 2019-ben fontos stratégiai döntést hozott: a figyelmet és az erőforrásokat sokkal inkább a saját termékekre összpontosítjuk. A portfóliónk megtisztításával a nem tősgyökeres EuroChem termékeket kivettük a kínálatból, kizárólag a saját gyártásúak maradnak meg. Ezek jelentős részét a tömegtermékek, a monoműtrágyák adják. Továbbá, egyre népszerűbbek a piacon az UTEC és az ENTEC nevű, speciális, kontrollált nitrogénfeltáródású műtrágyáink is. Az utóbbi, prémium stabilizált műtrágyacsalád elismerése, hogy az idei AGROmashEXPO-n Nemzetközi Termékfejlesztési díjat nyert az Input / Szolgáltatás kategóriában.

Balássy Ákos cégvezetővel beszélgettünk az EuroChem ENTEC és UTEC műtrágyák hatékonyságáról - Fotó: Magro.hu

Mivel tudnak többet ezek a műtrágyák a versenytársak termékeinél?

A hatóanyagra kifejlesztett új technológiának köszönhetően a nitrogén egy vegyi úton megkötött, védettebb formában van jelen. A felvehetőséget, tehát az ammónia nitráttá alakulását, inhibitorok kontrollálják a talajban. A megoldás a növény számára kedvező formában tartja a nitrogént és kifejezetten környezettudatos is. A használatával csökken a nitrát kimosódás, ami a sűrűbben és hirtelen leérkező, nagy mennyiségű esők miatt veszélyezteti az élővizeket. Sőt, a kijuttatásnál az erősen üvegházhatású dinitrogén-oxid gázok kipárolgását is csökkenti, amivel biztosítjuk, hogy a talajok ne csak ma termeljenek hasznot, hanem a következő gazdagenerációknak is. A szülők ugyanis nem egy elhasznált örökséget akarnak átadni a gyerekeiknek, hanem jó állapotú termelőeszközt, jó talajt. Így az utánuk következők is megtalálhatják a számításukat a gazdálkodásban. Magyarország egyre nagyobb része nitrát érzékeny terület, ezért sokkal szabályozottabban kell kijuttatni a nitrogént a táblákon. Fontos, hogy a hatóanyag a növénynél maradjon.

Hogyan működik ez a gyakorlatban?

A tavaszi első fejtrágya kiszórásakor az alacsony fejlettségi szintű növény még nem igényel sok nitrogént. Amennyiben mégis ebben a szakaszban kap túl nagy mennyiséget, a hatóanyag kimosódik és/vagy elpárolog, ezáltal kevesebb marad belőle felvehető formában. Ilyenkor pedig előfordul, hogy emiatt még egyszer kell fejtrágyázni. A kukorica és a napraforgó táblákban egy bizonyos fejlettségi szint és magasság elérése után a gazdák már nem tudnak kimenni a területre, még hidas traktorral sem. Ám ha folyamatosan rendelkezésre álló nitrogént juttatnak ki, akkor az a későbbi fejlődési szakaszban is ott lesz, a növény számára felvehető formában.

Mennyire számít újdonságnak a termék a magyarországi piacon?

A termék nem új Magyarországon, de a megfelelő háttértámogatás hiánya miatt nem volt eléggé ismert. Illetve a piaci környezetről is elmondható, hogy mostanra ért el oda, hogy szinte kötelezővé kezdenek válni a környezetkímélő technológiák. Németországban például karbamid műtrágyát csak inhibitorral kezelve lehet használni. Gyártóként a mi felelősségünk is, hogy felkészítsük a magyar gazdatársadalmat arra, hogy ez várhatóan nálunk is hamarosan kötelező lesz. Ezért ezt kommunikáljuk is, tudatosítjuk bennük, hogy előbb vagy utóbb bejön hozzánk is, és a hazai szabályozórendszer része lesz. Azt látjuk, hogy az Európai Unió direktíváiban egyre jobban kezdenek megjelenni azok a törekvések, amelyek a mezőgazdaság üvegházhatású gázainak kibocsátását igyekeznek csökkenteni.

Az EuroChem Agro Hungary Kft. standja a 2020-as AGROmashEXPO mezőgazdasági szakkiállításon - Fotó: Magro.hu

Milyen változás érhető el az ENTEC és az UTEC használatával?

A laborvizsgálataink alapján a nitrátkimosódás akár 54 százalékkal, a dinitrogén-oxid kibocsátása pedig 73 százalékkal is csökkenhet.

Milyen előnyöket biztosítanak ezek a termékek a gazdálkodóknak?

Az UTEC és az ENTEC műtrágyák előnyei a kísérleti és a termelői környezetben is megmutatkoztak - Fotó: Magro.hu

A gazdák szempontjából fontos, hogy a kényelmesebb használaton túl biztonságot is ad nekik, mert a kijuttatási időszak az időjárási szélsőségek miatt nagyon lecsökkent, így sok esetben nincs idejük kiszórni a műtrágyát. Az ENTEC és UTEC technológiával pedig akár egy menetben is kijuttathatják a teljes vegetációs időszakra szükséges nitrogén-mennyiséget. Mindezt úgy, hogy az később nem mosódik ki, és hosszú ideig a növény rendelkezésére áll.

A tájékoztatáson és a különlegesen feltáródó műtrágyákon kívül mit tesz még az EuroChem a környezetterhelés csökkentésére?

A fent említett szempontoknak megfelelve folyamatosan modernizáljuk a gyárainkat. Az egyik új ammóniagyártó üzemünkben a modernebb technológia alkalmazásával csökkentettük az üvegházhatású gázok kibocsátását. A litvániai gyárunkban pedig olyan technológiát valósítottunk meg, amelynek működése során a szennyvízkibocsátás nulla. Az összes üzemi vizet zárt tározókban fogjuk vissza és visszaforgatjuk a rendszerbe, így egyáltalán nem kerül ki szennyvíz a környezetbe.

(X)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás