Csökkenő termelés és drága termék: 12 éves csúcson jár a cukor ára
A cukor világpiaci árai október eleje óta nagyon erőteljesen emelkednek, már 12 éves csúcsra értek. A londoni mezőgazdasági határidős tőzsdén a fehér cukorra vonatkozó szerződés 2024 márciusára kicsivel több mint 742 dollár/t (700 euró) volt (november 7-én), de október 25-én az árfolyam elérte a 747 dollárt is, ami a márciusi határidős ügyletek legmagasabb szintje volt 2011 augusztusa óta. A nyerscukor ára is emelkedik, és az 570-580 euró körüli árak szintén 2011 októbere óta a legmagasabbnak számítanak.
Az Agrárágazat írta meg, hogy az áremelkedés egyik oka, hogy a globális exportban kulcsfontosságú thaiföldi export csökkenhet a belföldi kereslet és gazdasági viszonyok függvényében. Márpedig a cukor jelentősen drágult az elmúlt hónapokban Thaiföldön a kevés eső okozta cukornádtermés-csökkenés miatt. A vezető thai cukor terméktanács csak 7 millió tonnára becsüli a 2023/24-es cukortermelést, ami 17 éve nem volt ilyen alacsony, és 36 százalékkal marad el a tavalyi mennyiségtől közölték.
Az EU-ban nő a termelés
Egyébként világszerte jelentős termelési hiányt jósolnak a szakmai szervezetek. A Nemzetközi Cukorszervezet (ISO) meredeken felfelé módosította a 2023/24-es, a globális termelésre vonatkozó előrejelzését. A kivétel az Európai Unió, ahol – az Európai Bizottság rövid távú előrevetítése szerint – a 2023/2024. gazdasági évben a cukortermelés 15,6 millió tonna lehet, ami 7 százalékkal több a tavalyinál, írta az AKI november 7-i összesítése.
Hirdetés
Az EU a fehércukor feldolgozói árát adatvédelmi okokból tagországonként nem teszi közzé, ezért a tagországok jelentett adataiból három regionális átlagárat képez. Eszerint az úgynevezett 1-es régió (Ausztria, Csehország, Dánia, Finnország, Magyarország, Litvánia, Lengyelország, Svédország, Szlovákia) októberi átlagára 783 euró/tonna volt, ami 2 százalékkal elmarad az előző havitól. Ennél a 2. régió (Franciaország, Németország, Hollandia, Belgium) átlagára jóval magasabb, 817 euró/tonna, de a legjobb átlagárakat a 3. régió (Bulgária, Spanyolország, Görögország, Horvátország, Olaszország, Portugália és Románia) érte el 925 euró/tonnás szinttel.
Cukorpiaci jelentés
Az AKI összefoglalója szerint az Európai Unió cukorimportja 25 százalékkal 1,9 millió tonnára csökkenhet, míg cukorexportja 29 százalékkal 0,75 millió tonnára nőhet. A fehércukor világpiaci átlagára 2023 szeptemberében 685 euró/tonna volt, csaknem 8 százalékkal múlta felül az augusztusit. A londoni árutőzsdén (LIFFE) a fehércukor fronthavi jegyzése az október 25-i 747 dollár (USD)/tonnáról – ingadozások mellett – november 3-ára 758 dollár/tonnára emelkedett.
A nyerscukor fronthavi jegyzése a vizsgált periódus elején 609 dollár/tonnáról indult, majd az időszak végére 612 dollár/tonnán állapodott meg. Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban a fehércukor átlagára (820 euró/tonna) 2023 szeptemberében nem változott lényegesen az előző havihoz képest.
Így érkezik be az EU-ba a cukor
Az Európai Bizottság előzetes adatai szerint a közösség cukorimportja a 2022/2023. gazdasági évben 2606 ezer tonna volt szeptember 20-ig, 41 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az uniós importon belül a vámmentes EPA/EBA (Európai Partnerségi Megállapodások/„Mindent, csak fegyvert ne!”) megállapodások keretében érkező cukorimport 544 ezer tonnát tett ki, csaknem 21 százalékkal nőtt szeptember 30-ig az egy évvel korábbihoz képest. A WTO-kvóták közül a Balkán-kvóta kihasználtsága 21 százalékos volt szeptember 5-ig. Az Európai Unió által a cukorra biztosított 2023. évi 195 ezer tonnás kedvezményes vámkontingenst Közép-Amerika 91 százalékban használta ki szeptember 22-ig. Az Európai Bizottság előzetes adatai szerint a 2022/2023. gazdasági évben az unió cukorexportja (598 ezer tonna) szeptember 30-ig 25 százalékkal maradt el az előző évitől.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés