A cukor világpiaci árai október eleje óta nagyon erőteljesen emelkednek, már 12 éves csúcsra értek. A londoni mezőgazdasági határidős tőzsdén a fehér cukorra vonatkozó szerződés 2024 márciusára kicsivel több mint 742 dollár/t (700 euró) volt (november 7-én), de október 25-én az árfolyam elérte a 747 dollárt is, ami a márciusi határidős ügyletek legmagasabb szintje volt 2011 augusztusa óta. A nyerscukor ára is emelkedik, és az 570-580 euró körüli árak szintén 2011 októbere óta a legmagasabbnak számítanak. 

Az Agrárágazat írta meg, hogy az áremelkedés egyik oka, hogy a globális exportban kulcsfontosságú thaiföldi export csökkenhet a belföldi kereslet és gazdasági viszonyok függvényében. Márpedig a cukor jelentősen drágult az elmúlt hónapokban Thaiföldön a kevés eső okozta cukornádtermés-csökkenés miatt. A vezető thai cukor terméktanács csak 7 millió tonnára becsüli a 2023/24-es cukortermelést, ami 17 éve nem volt ilyen alacsony, és 36 százalékkal marad el a tavalyi mennyiségtől  közölték.

A cukor jelentősen drágult az elmúlt hónapokban Thaiföldön a kevés eső okozta cukornádtermés-csökkenés miatt

Az EU-ban nő a termelés

Egyébként világszerte jelentős termelési hiányt jósolnak a szakmai szervezetek. A Nemzetközi Cukorszervezet (ISO) meredeken felfelé módosította a 2023/24-es, a globális termelésre vonatkozó előrejelzését. A kivétel az Európai Unió, ahol – az Európai Bizottság rövid távú előrevetítése szerint – a 2023/2024. gazdasági évben a cukortermelés 15,6 millió tonna lehet, ami 7 százalékkal több a tavalyinál, írta az AKI november 7-i összesítése. 

Az EU a fehércukor feldolgozói árát adatvédelmi okokból tagországonként nem teszi közzé, ezért a tagországok jelentett adataiból három regionális átlagárat képez. Eszerint az úgynevezett 1-es régió (Ausztria, Csehország, Dánia, Finnország, Magyarország, Litvánia, Lengyelország, Svédország, Szlovákia) októberi átlagára 783 euró/tonna volt, ami 2 százalékkal elmarad az előző havitól. Ennél a 2. régió (Franciaország, Németország, Hollandia, Belgium) átlagára jóval magasabb, 817 euró/tonna, de a legjobb átlagárakat a 3. régió (Bulgária, Spanyolország, Görögország, Horvátország, Olaszország, Portugália és Románia) érte el 925 euró/tonnás szinttel.

Cukorpiaci jelentés 

Az AKI összefoglalója szerint az Európai Unió cukorimportja 25 százalékkal 1,9 millió tonnára csökkenhet, míg cukorexportja 29 százalékkal 0,75 millió tonnára nőhet. A fehércukor világpiaci átlagára 2023 szeptemberében 685 euró/tonna volt, csaknem 8 százalékkal múlta felül az augusztusit. A londoni árutőzsdén (LIFFE) a fehércukor fronthavi jegyzése az október 25-i 747 dollár (USD)/tonnáról – ingadozások mellett – november 3-ára 758 dollár/tonnára emelkedett. 

A nyerscukor fronthavi jegyzése a vizsgált periódus elején 609 dollár/tonnáról indult, majd az időszak végére 612 dollár/tonnán állapodott meg. Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban a fehércukor átlagára (820 euró/tonna) 2023 szeptemberében nem változott lényegesen az előző havihoz képest. 

Így érkezik be az EU-ba a cukor

Az Európai Bizottság előzetes adatai szerint a közösség cukorimportja a 2022/2023. gazdasági évben 2606 ezer tonna volt szeptember 20-ig, 41 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Az uniós importon belül a vámmentes EPA/EBA (Európai Partnerségi Megállapodások/„Mindent, csak fegyvert ne!”) megállapodások keretében érkező cukorimport 544 ezer tonnát tett ki, csaknem 21 százalékkal nőtt szeptember 30-ig az egy évvel korábbihoz képest. A WTO-kvóták közül a Balkán-kvóta kihasználtsága 21 százalékos volt szeptember 5-ig. Az Európai Unió által a cukorra biztosított 2023. évi 195 ezer tonnás kedvezményes vámkontingenst Közép-Amerika 91 százalékban használta ki szeptember 22-ig. Az Európai Bizottság előzetes adatai szerint a 2022/2023. gazdasági évben az unió cukorexportja (598 ezer tonna) szeptember 30-ig 25 százalékkal maradt el az előző évitől.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás