Csökkent a romániai szarvasmarha-, sertés-, valamint juh- és kecskeállomány is 2023-ban az előző évhez képest, míg a baromfiállomány 0,7 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legutóbbi adataiból. Az INS szerint a szarvasmarhák és a tenyészállomány (tejelő tehenek, tenyészbikák és tenyészüszők) összlétszáma 2023. december elstejére 1, illetve 1,4 százalékkal csökkent a 2022. december elsején jegyzetthez képest.

A Maszol.ro portál írt az Agerpres anyagára hivatkozva a témáról. A sertések száma 5,2, az anyakocáké 4,2 százalékkal esett vissza, míg a juhok, kecskék és tenyészállományuk (anyajuhok, anyakecskék) létszáma 0,1, illetve 0,3 százalékkal csökkent. Ezzel szemben a baromfiállomány 0,7 százalékkal, a kifejlett tojók száma 5,4 százalékkal nőtt tavaly 2022-höz képest.

Csökkent a romániai szarvasmarha-, sertés-, valamint juh- és kecskeállomány is 2023-ban az előző évhez képest, míg a baromfiállomány 0,7 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) legutóbbi adataiból - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőhegyes

Sertések és szarvasmarhák számcsökkenése

A statisztikai adatok szerint 2006 és 2011 között folyamatosan csökkent Románia szarvasmarha-állománya, majd 2011-től 2023-ig viszonylag stagnált. A szarvasmarhák száma tavaly a 2006-os létszám 61,9 százalékát tette ki.

A sertések száma szintén csökkent, 2023-ra a 2006-os állomány 46,3 százalékára esett vissza. A juhok és kecskék száma változóan alakult, tavaly 39,4 százalékkal nagyobb volt, mint 2006-ban.

A szarvasmarha-állományt tekintve Románia a 10. helyen áll az Európai Unióban, Franciaország, Németország, Írország, Lengyelország, Spanyolország, Olaszország, Hollandia, Belgium és Ausztria után. A 100 hektár mezőgazdasági területre jutó szarvasmarhák száma tekintetében Románia a 20. helyen áll, megelőzve Görögországot és Bulgáriát - írták.

Sertésállomány tekintetében uniós viszonylatban a kilencedik helyet foglalja el Románia, Spanyolország, Németország, Franciaország, Dánia, Hollandia, Lengyelország, Olaszország és Belgium után. A 100 hektár mezőgazdasági területre jutó sertések száma szerint a 19. helyen áll az ország, Szlovákia, Litvánia és Bulgária előtt.

A juh- és kecskeállományt tekintve Románia a második, csak Spanyolország előzi meg. A 100 hektár mezőgazdasági területre jutó egyedszám szerint Románia Görögország után a második helyen áll - fogalmazott a portál.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás