A 2022-es év kukoricatermesztési szempontból egészen új tapasztalatokat hozott: az extrém aszályos időjárás nem kedvezett a nagy terméshozamok létrejöttének. Az év eleje ugyan jól indult, sokan rekordtermésre is számítottak, azonban az egyenlőtlen csapadékeloszlás, valamint a szárazság következtében az ország egyes területein nem is volt mérhető a betakarított termés, sok volt a nullás tábla is. Ilyen előzménnyel indult a Kukorica Kör Egyesület idei, 2023-as meghívásos termelési versenye.

A Mezőhír számolt be róla, hogy a mennyiség mellett a minőséggel is gond volt, a hosszú vízhiányos időszak meggyötörte a növényeket, diszpozíciós állapot alakult ki bennük, ami kedvez a károsítók felszaporodásának, különösen a mikotoxin termelésre is képes penészgombák megtelepedésének. 

Az év eleje ugyan jól indult a kukorica számára, sokan rekordtermésre is számítottak, azonban az egyenlőtlen csapadékeloszlás, valamint a szárazság következtében az ország egyes területein nem is volt mérhető a betakarított termés, sok volt a nullás tábla is

Nem érte meg kivárni, új megoldásokra van szükség 2023-ban

Mivel több gazdálkodó is kivárt az értékesítéssel az esetleges jobb ár reményében, és nem nedvesen, aratáskor értékesítette a kukoricáját, hanem tárolta azt és próbálta a jobb eladási lehetőséget kivárni. Így a betakarított termésén a tárolás során további minőségromlás is végbe mehetett, ami végül még nagyobb értékesítési problémát is felvetett több helyen - írták.

Termelési verseny reális céllal: 20 gazda tapasztalatai

Ilyen előszéllel és háttérrel indult a Kukorica Kör Egyesület az idei, 2023-as meghívásos termelési versenye, ahol nem a legmagasabb kézzelfogható termés elérése, hanem a leggazdaságosabban termelő gazdálkodó megtalálása a cél. A kihívás ebben az évben minden szempontból óriási, hiszen a kukorica termesztési kedv a tavalyi év után visszaesett.

Az Egyesület az idei évben a tavalyi demofarm programját szélesítve meghívásos alapon vont be gazdálkodókat a versenybe, akik az ország több pontján, különféle termőterületeken és gazdálkodási viszonyok között termesztenek kukoricát. A versenybe a cikk megjelenéséig 20 gazda csatlakozott, a lap pedig az ő tapasztalataikat gyűjtötte össze a múlt évről.

A fenológiában több pontot is kiemeltek a gazdálkodóknak feltett kérdésekben, amelyek a tavalyi év tapasztalatai alapján lényegesek lehetnek az idei évben.

Változtatott-e a kukorica termőterületén, ha igen, milyen más növény került a vetésforgóba?

Aki a legegyszerűbben akarja kivonni magát a tavalyi év rossz tapasztalatainak negatív hatásai alól, az egyszerűen csökkenti a kukorica vetésterületét a saját gazdálkodásában. Azonban a termelési versenyben részt vevő gazdáink nagyon kis százaléka csökkentette csak a tavalyi év rossz tapasztalata miatt a kukorica vetésterületét. 

Több gazda esetében nőtt a kukorica vetésterülete a tavalyi évhez képest, igaz a gazdálkodás méretéhez képest nem számottevő mennyiségben. Egy gazda külön kiemelte, hogy éppen azért vetett az idén több kukoricát, mert arra számít, hogy a kevesebb vetésterület miatt az idén jobban tudja értékesíteni a termését - írták.

Kellett-e bármilyen okból módosítania a vetéshez kapcsolódó teendőket? Rendelkezésre állt-e a kívánt vetőmag, voltak-e ebben fennakadások, tudta-e optimalizálni a vetés időzítését?

A termelési versenyben részt vevő gazdák mindegyike gond nélkül be tudta szerezni a kívánt vetőmagot. Bár a vetésidőkben néhány esetben volt a tervezetthez képest csúszás, azonban ez az időjárás alakulásának, a nagy mennyiségű csapadéknak volt a következménye. 

A tavalyi év után az inputok beszerzésében és a tápanyag-utánpótlás tervezésében változtatott-e a döntésein és a beszerzésein?

Az inputok tekintetében a tápanyagutánpótlásban már változatosabb képet mutat a versenyzők reakciója a tavalyi év árváltozásaira. Azok a gazdák, akik precíziós technológiai alapon gazdálkodnak, nem tértek el az idei évben sem az eddigi gyakorlattól. A talajaik jól fel vannak töltve tápanyaggal és a szükséges mennyiséget kijuttatták a területeikre. Más gazdák már a tavalyi évben is inkább az őszi tápanyagutánpótlásra helyezték a hangsúlyt, akkor adták ki a területekre a hígtrágyát, a szerves- és a műtrágyát, tavasszal már nem juttattak ki plusz tápanyagot a területükre. A gazdák csak egy kis százaléka spórolt a tápanyagokon, jó részük azt juttatta ki a területre, amit egy “átlagos” év után is tett volna. A gazdák egy része talajbaktériumot is kijuttatott a területre, ami miatt eleve kevesebb nitrogént tervezett adni a növényei alá - írták.

Fog-e változtatni a tapasztalatai alapján az értékesítés módján és idején?

Erre a legtöbb gazda óvatos választ fogalmazott meg. A cikk megjelenésekor a legtöbb gazda nem látta pontosan, hogy hogyan tudja a termés értékesítését a számára legkedvezőbben megvalósítani. Néhány gazdának még a tavalyi termése is a tárolóban várta az értékesítést, ami eleve már az idei év tervezhetőségében is problémát okozott. A gazdák azonban derűlátóan tekintenek a jövőbe. Nagy részük aratáskor, nedvesen tervezi értékesíteni a megtermett kukoricát, és bízik benne, hogy megfelelőek lesznek az értékesítés feltételei. A legjobb helyzetben pedig talán azok a gazdálkodók vannak, akik teljes egészében saját felhasználásra, takarmánynak fogják használni a megtermelt szemesterményt, hiszen náluk az állatállomány adott, és csak akkor kell értékesítésen gondolkodniuk, ha extra kiemelkedő termést hoz a 2023-as év - írták.

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás