Augusztustól csak 10 ezer lejig (830 ezer forint) jár adókedvezmény a mostani 30 ezer (2,5 millió forint) helyett. Az előzmény, hogy a román kormány 2022. július 15-i ülésén sürgősségi rendelettel módosította az adótörvénykönyvet. Az augusztus 1-i hatállyal bevezetett módosítás értelmében az eddigi 30 ezer lejről 10 ezer lejre csökkentették a jövedelemhatárt, ameddig adókedvezmény jár bizonyos ágazatok dolgozóinak.

A Maszol írta meg, hogy 2018 óta minden építőipari munkavállaló - tehát nem csupán az építőmunkások és az építőipari szakemberek - mentesítve volt a 10 százalékos személyi jövedelemadó és a 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulás fizetése alól. A 3,75 százalékos kötelező magánnyugdíjpénztári hozzájárulás pedig fakultatív. Idén a román kormány ezt a kedvezményt kiterjesztette a mezőgazdaságra és az élelmiszeriparra is. Ezen három szektorban dolgozóktól tehát, beleértve a portásokat, az éjjeliőröket és a titkárnőket, a bruttó bérük 45 százaléka helyett csak 21,25 százalékot vonnak le adó címén.

Csökkent az adókedvezmény összeghatára: módosultak az építőipar, az élelmiszeripar és a mezőgazdaság adószabályai Romániában - Fotó: Magro,hu, CSZS, Parajd

Így nézett ki az adózási rendszer a változások előtt a gyakorlatban

A módosítás előtt egy bruttó 30 ezer lejt kereső építőipari, élelmiszeripari vagy mezőgazdasági felsővezető 23 625 lejt (1 millió 960 ezer forintnyi összeget) kapott kézbe, míg egy, az ágazati 3 ezer lejes minimálbérrel fizetett dolgozó 2362 lejt, ami 196 ezer forintnak felel meg. Minden más gazdasági ágazatban, kivéve az informatikát, pontosabban a programozókat, akik nem fizetnek jövedelemadót, ugyanezen bruttó fizetések nettója 17 550, illetve 1774 lej. Az építőiparban, az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban a minimálbér értéke nem 2550 lej, hanem 3 ezer lej - írták.

A bérszintek tartásához növelni kell a jövedelmeket

Az építőipari munkáltatók érdekvédelmi szövetsége megpróbálta elérni, hogy az adómentesség alsó határát 10 ezer lej helyett 15 ezerre csökkentse a kormány, azonban sikertelenül. Ha szinten akarják tartani a béreket, a három ágazat munkáltatóinak kiadásai csekély mértékben fognak nőni, mivel minimális azok aránya, akiknek a fizetése 10 és 30 ezer lej között van.

A tárcavezető elmondta, hogy az építőiparban dolgozók többségét nem érinti a módosítás, 80 százalékuk ugyanis bruttó 3 ezer lejt keres.Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint idén májusban az építőipari nettó átlagfizetés 3655 lej volt Romániában. A mezőgazdaságban dolgozók átlagban havi nettó 2635 lejt vihettek haza, az élelmiszeripari munkavállalók pedig 2775 lejt.

Megosztás

További híreink

Mezőgazdasági járművek nagy pontosságú pozicionálása: a leginkább pénztárcabarát a műholdas megoldás

2024.09.08.

A mezőgazdasági járművek GNSS automatikus kormányzási rendszerei világszerte egyre népszerűbbek a nagy mezőgazdasági régiókban. Ezek a rendszerek nemcsak mentesítik a vezetőt a kézi kormányzás alól, hanem centiméteres pontosságot is elérnek, így sok gazdálkodó számára nélkülözhetetlenek. De mi van, ha éppen nem állnak rendelkezésre a szükséges jelek?

A talaj egészségességét érzékeli az autonóm rendszer – 750 000 dolláros támogatással épül ki

2024.09.08.

A Mississippi Állami Egyetem (MSU) kutatói 750 000 dolláros forrással támogatják a fenntartható jövő mezőgazdasági alkalmazásait a legkorszerűbb, talajegészségügyi érzékelő technológia kifejlesztésére és végső soron a gazdaságok hatékonyságának javítására. A végső cél egy olyan pilóta nélküli földi jármű kifejlesztése, amely képes függetlenül felmérni a talaj állapotát.

Hatalmas – tízszeres! – költségcsökkentést ígér az új, chlorella alapú baromfitakarmány-adalékanyag

2024.09.08.

Az oroszországi Penza Állami Egyetem tudóscsoportja által kifejlesztett új Chlorella S-2019 törzs ígéretes lehetőséget jelent a takarmány-antibiotikumok helyettesítésére és a termelési költségek csökkentésére. A termékről azt mondják, hogy „tízszer olcsóbb” a szintetikus antibiotikumokhoz és azok általános alternatíváihoz képest.

Ne rontsa el a gyümölcsfák nyári végi gondozását

2024.09.08.

A nyár végén és kora ősszel számos fontos teendő vár a kertészekre. Korábban a gyümölcsfák lombjának megóvása a kórokozók elleni védekezést jelentette, hogy a levelek az őszi lombhullásig megfelelően működhessenek. Az idei aszály miatt azonban már az öntözés is létfontosságú a lomb megtartásához.

Földgázból takarmányfehérje – elindult az üzem Oroszországban

2024.09.08.

Az orosz Biopractica cég gázból fehérjét termelő üzemet indított a Kirov régióban, Moszkvától 650 km-re keletre. Bár az orosz takarmányiparnak ez az ágazata az elmúlt években elmaradt a fejlődéstől, a kilátások biztatóak, mivel a jövőbeni termelési volumen egy részét már lekötötték kínai cégek.

Az egészségtudatos fogyasztók adnak lendületet az aszalt gyümölcsök piacának

2024.09.08.

A ResearchAndMarkets.com jelentése szerint a szárított gyümölcsök piaca a 2023-as 10,98 milliárd dollárról 2024-re 11,60 milliárd dollárra nő. A piac az előrejelzések szerint 2030-ra eléri a 16,20 milliárd dollárt, az összetett éves növekedési ütem pedig az 5,70%-ot.

Partnerhírek
Partner

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is

2024.09.06.

A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.

Partner

Hány aszályos év kell még, hogy a gondolkodás megváltozzon?

2024.09.05.

Dunapatajon tartotta idei szakmai napját a Kukorica Kör Egyesület, ahol a jelenlévő gazdálkodók az agrárium elismert képviselőinek előadásait hallgathatták meg impozáns környezetben augusztus végén.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Goes Iron max limited
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goes Iron max limited

Hitelesített telefonszám

2 250 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 37 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás