A Békés megyét (és az egész országot) sújtó belvízhelyzetet leszámítva jó híreket kaptak a gazdák ezen a héten. 2015-ben több bort exportáltunk, mint egy évvel korábban, valamint plusz támogatás érkezik a tejtermelőknek is. Emellett a Földművelésügyi Minisztérium bejelentette, idén sem marad el a szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés. További részletekért olvassa el Agrárhír-összefoglalónkat!

A hét elején a Tojástermelők Szövetségére figyelt fel az agrártársadalom, pontosabban egy kijelentésükre. Véleményük szerint sürgősen csökkenteni kell a tojás áfáját, mert az jelenleg árletörő hatással rendelkezik. A szakértők szerint az ekáer rendszer egy jó eszköz az illegális tojásszállítmányok egy részének a kiszűrésére, de ahhoz, hogy az ágazat – a sertéságazathoz hasonlóan – kifehéredjen, a tojásforgalmazás áfakulcsát 27 százalékról 5 százalékra kellene csökkenteni. A tojáságazat fejlesztése és felemelése érdekében el kellene érni azt is az érintettek szerint, hogy a tojásárak bolti feltüntetésére vonatkozó előírásokat teljes mértékben betartsák a kereskedők, mert számos esetben előfordul, hogy félretájékoztatják a fogyasztókat. Más ágazatok - elsősorban a sertésszektor - pozitív tapasztalatai igazolják, hogy az áfa mérséklése tisztítja a piacot, a tojásszektor esetében pedig jelentős költségvetési bevételkieséssel sem kellene számolni. Ezért a magyar tojástermelők egységesen kiállnak amellett, hogy a tojásszektorban minél hamarabb megvalósuljon az áfakulcs csökkentése.

A tojás áfájának csökkentését kérik az ágazat szakértői
 

A tojáságazatot érintő hírrel egy napon jelent meg a Földművelésügyi Minisztérium közleménye, mely szerint idén is sor kerül a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzést, a március 1. és 28. közötti időszakban. Az élelmiszer-előállítók, csomagolók és forgalmazók az egész ország területén számíthatnak ellenőrzésekre. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által koordinált akció során a megyei kormányhivatalok ellenőrei kiemelt figyelemmel vizsgálják a pácolt, a füstölt nyers vagy főtt húskészítményeket, főként a húsvéti ünnepek előtt keresett sonkát, a tojást és az édesipari termékeket. Az ellenőrzés kiterjed a különféle borokra, egyéb szeszes italokra, a szezonális zöldségekre, gyümölcsökre, e termékek előállítóira és forgalmazóira. A hatóság munkatársai az élőállat, elsősorban a nyúl- és a bárányszállításokat is különös figyelemmel ellenőrzik ebben az időszakban.

A hét közepén újabb hír látott napvilágot a belvízhelyzetről. A rendelkezésre álló adatok szerint Békés megyében kaotikus a helyzet, ugyanis az őszi vetésű növények, a búza, az árpa és a repce 30-40 százalékát károsíthatja a belvíz. Békés megyében a belvízzel elöntött terület nagysága 12 325 hektár, melyből vetés 3 990 hektár, szántó 2 640 hektár, rét és legelő 4 190 hektár. Amennyiben a következő napokban nem vonul le a belvíz a szántóföldekről, mégnagyobb lehet a kár a szakemberek szerint. Már most vannak olyan termőföldek, ahol a vetemény 100 százaléka elpusztult. Bíztató viszont az a hír, mi szerint országos szinten még nem jelentős a terméskiesés.

Ilyen körülmények között nem tudnak dolgozni a gazdák, késnek a tavaszi munkálatokkal (Fotó: hirado.hu)
 

Végül következzen két, rendkívül pozitív hír! Az előzetes adatok szerint a 2015-ös évben 90 millió palack bort exportáltunk külföldre a 2014-es 85 millió plackkal szemben. Mindez azt jelenti, hogy mennyiségben 5,2 százalékkal, értékben pedig 9,2 százalékkal nőtt a borkivitel az előző évhez viszonyítva, miközben a magyar borok átlagára emelkedett a külföldi piacokon. A 90 milliárd eurós magyar exporton belül az élelmiszer-kivitel mintegy 9 százalékos arányt képvisel, a magas hozzáadott értékű bor pedig ezen belül különösen fontos tétel. Szakértők véleménye szerint a magyar bor van olyan jó minőségű, mint az osztrák, ám nyugati szomszédunk mégis több mint kétszeres áron értékesíti borait, mint a magyarok.

A tejtermelőknek is kijutott a jóból ezen a héten! Csütörtökön ugyanis bejelentették, hogy a tejtermelő gazdáknak 11,44 milliárd forint többlettámogatást biztosítanak 2016-ban. Ennek oka, hogy Magyarországot is érinti a a nyerstej árának csökkenése. 2014 februárjában a nyerstej termelői ára 109 forint volt tejkilogrammonként, jelenleg a nyerstej átvételi ára kistermelőknél 60-65 forint, a nagyobb volument előállítóknál 80 forint. Magyarország az Európai Uniótól mintegy 2,9 milliárd forintos ideiglenes rendkívüli támogatásban részesült, amely ugyanekkora összegű nemzeti forrással egészült ki. Így mintegy 6 milliárd forintos támogatásra számíthatnak a gazdák, melynek kifizetése várhatóan márciusban kezdődik. Az ideiglenes rendkívüli támogatáson túl biztosított 11,44 milliárd forint többletforrásból 3,6 milliárd forintot de minimis támogatás, míg a fennmaradó 7,8 milliárd forintot átmeneti nemzeti támogatás formájában kapják a gazdák, a kifizetés április közepétől várható.

Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás