Ha a malacokkal kapcsolatos „beavatkozásokról” van szó, a leggyakoribb téma a farokrögzítés és az ivartalanítás, de a fogaik csökkentéséről nem esik ennyi szó. A fogak rutinszerű visszametszése is olyan gyakorlat, amelyet az Európai Unióban 2008 óta tiltanak. Hogyan lehet segíteni a termelőket abban, hogy felhagyjanak a fogkisebbítéssel?

A foghúzás egy olyan eljárás, amelyet általában életük első két napján végeznek el a malacokon. A tűfogak (azaz a száj mindkét negyedében lévő szemfogak és a harmadik metszőfogak, amelyeket néha „sarokfogaknak” is neveznek) hegyét vagy egy nyírógép, vagy egy forgó köszörűkő segítségével lapítják le. Ez az eljárás megköveteli a malac lefogását, miközben a száját nyitva kell tartani. Ami mind a malac, mind az állattartó számára megterhelő.

. Ha a fogak csökkentését nem körültekintően végzik, a fogak és az íny sérülései bakteriális fertőzések útját teremthetik meg. Ez a kocáknál a tőgygyulladás nagyobb kockázatával is jár (Fotó: Pixabay)

A fogak lekicsinyítése fájdalmat, fog- vagyínyelváltozásokat és néha mélyebb szövetkárosodást is okozhat a fogpépben, ami hosszú távú következményekkel járhat a malacok egészségére, jólétére és teljesítményére. Ha a fogak csökkentését nem körültekintően végzik, a fogak és az íny sérülései bakteriális fertőzések útját teremthetik meg. Ez a kocáknál a tőgygyulladás nagyobb kockázatával is jár. Az európai jogszabályok (2008/120/EK tanácsi irányelv) tiltják a rutinszerű fogkisebbítést, így itt az ideje megtanulni, hogyan kell abbahagyni.

Miért végzik a fogak csökkentését a malacoknál?

A foghúzás azért történik, mert a malacok arcán és a kocák tőgyében (vagy szopókájában) a tűfogak sérüléseket okoznak. A malacok arcának sérülése valószínűleg abból adódik, hogy a koca tejleadásakor versengenek a cicához való hozzáférésért. Ezt nevezik „cicaharcnak”, a koca tőgyét ért sérüléseket pedig az okozhatja, hogy a malacok néha túlszopnak. A farokharapás gyakoriságához képest, amely a farokrögzítéssel függ össze, nincs elegendő ismeret az ilyen típusú sérülések gyakoriságáról.

Melyek a kockázati tényezők?

A cicaharc tulajdonképpen természetes része az újszülött malacok életének. Néhány tanulmány megfigyelte a cicaharcot a félig természetes környezetben nevelt malacok között, de nem olyan mértékben, hogy az sérülést okozna. Melyek tehát azok a tényezők a gazdaságokban, amelyek növelhetik e sérülések előfordulásának kockázatát?

Európai és egyesült államokbeli tudósok egy csoportja egy nemrégiben készített tanulmányban áttekintette a meglévő szakirodalmat, hogy megértse, mit mondanak a kutatások ebben a témában. Azt találták, hogy a legtöbb tanulmány csak azt vizsgálta, hogy milyen hatással van az, hogy a malacok fogazata csökken-e vagy sem. A tartási rendszer a második leggyakrabban vizsgált tényező.

A szabad ellésű vagy többször szopós karámban nevelt malacoknál kevesebb az arckoponya elváltozása. Hasonlóképpen, a szabad ellésű vagy többször szopós ólakban tartott kocáknál kisebb a cicasérülés kockázata, és a nagyobb helykínálattal rendelkező ólakban a kockázat még kisebb.

Ezt nem nehéz elképzelni, mert ha a kocának nagyobb mozgástere van, könnyebben meg tudja akadályozni, hogy a malacok túlszopjanak. Érdemes megjegyezni, hogy a padló minősége is befolyásolhatja a koca tőgysérülésének kockázatát, mivel ha a padló csúszós, a koca felállni próbálva véletlenül megkarcolhatja a saját tőgyét.

Nagyobb alomméret

A tőgyharc akkor is súlyosbodhat, ha vagy a koca korlátozott mennyiségű tejét több malac között kell megosztani, vagy ha a koca fejőképessége csökken. Nem meglepő, hogy egyes tanulmányok szerint a nagyobb alomméret növeli az ilyen sérülések kockázatát.

Másrészt nincs olyan tanulmány, amely azt vizsgálta volna, hogy a koca tejminősége és fejési képessége hogyan befolyásolja a malacok arc- és kocatejes sérüléseinek kockázatát. Csupán egy tanulmány állapította meg, hogy amikor a malacok tejpótlót kaptak, kevesebb sérülés keletkezett az ormányukon, bár a cicaharcok száma nem változott.

Néhány tipp a sérülések megelőzésére

Nyilvánvaló, hogy több kutatásra van szükség a malacok arc- és a koca tőgysérülései mögött álló kockázati tényezők jobb megértéséhez. Ugyanilyen értékes azonban az is, hogy a sertéságazat milyen ötleteket és stratégiákat tud felajánlani a probléma megoldására.

Ugyanezek a szerzők egy online felmérést is végeztek, amely a sertéságazat érdekelt feleit célozta meg világszerte. Megkérdezték a válaszadókat, hogy a malacok arc- és a koca tőgyelváltozásának problémája mennyire súlyos a gazdaságaikban.

További kérdés volt, hogy milyen stratégiákat alkalmaznak ennek kezelésére, valamint egyéb, a fogamzáscsökkentéssel kapcsolatos kérdések.

A 17 országból származó 75 válaszból a válaszadók fele azt mondta, hogy a probléma kezelhető anélkül, hogy változtatni kellene a gazdálkodási gyakorlatukon.

Néhányan azt mondták, hogy soha nem volt ilyen problémájuk. Ezenkívül a válaszadóknak csak a fele gyakorolja a fogak csökkentését. Ehelyett az alábbiakban az általuk kipróbált és hasznosnak tartott leggyakoribb intézkedéseket ismertetjük:

- A jó anyajegyek kiválasztása;

- A koca takarmányozásának és vízfelvételének javítása az ellés során;

- Az ellés ellenőrzésének gyakoribb elvégzése;

- A malacok korábbi táplálékkiegészítése;

- A nagy alom elkerülése;

- Dajkakocák használata; és

- A környezet gazdagítása a laktáló kocák és a szopós malacok számára.

A megfelelő kereszthordást/osztott szopást is alkalmazzák megoldásként. De meg kell jegyezni, hogy a vizsgálatok ellentmondásos eredményeket mutattak arra vonatkozóan, hogy a kereszthordás hogyan befolyásolja a malacok arcsérüléseinek előfordulását, mivel a cicaharcok növekedhetnek, amikor új malacok kerülnek az alomba. A kereszthordást ezért óvatosan és körültekintően kell alkalmazni a negatív következmények elkerülése érdekében.

Malacok és kocák: mindenki nyer

Ez a felmérés azt mutatja, hogy az ágazat vezető szerepet vállalhat a gyakorlati megoldások megtalálásában és a malacokat megviselő eljárások elkerülésében. A jövőbeli kutatásoknak figyelembe kell venniük, hogy a gazdák mit tesznek most. Emellett tudományos bizonyítékokkal kell szolgálni ahhoz, hogy egyértelmű megoldásokat dolgozzanak ki a malacok arcának és a kocák tőgyének sérülésének csökkentésére.

A megoldások közül sok előnyös lehet a teljes elletőházi gazdálkodás szempontjából is. Emellett javíthatja az ellés és a szoptató kocák termelékenységét, egészségét és jólétét is. Amint arról a válaszadók is beszámoltak, sok gazdaság sokféle képzési lehetőséget biztosít a személyzetének. Ezek közé tartozik a kocatakarmányok beállítása, az ellés segítése, az ellő kocák viselkedésének elsajátítása, a cicaszámlálás és a tejtermelés nyomon követése. Ezzel mindenki nyerhet, hiszen javul az ellésirányítás, és csökken a malacokon elvégzendő eljárások száma. (Forrás: pigprogress.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás