A baromfitenyésztők évtizedek óta számos tényező kombinációja alapján választják ki, hogy mely madarakat tenyésztik, de az élő tyúkok csontminőségét eddig nem lehetett figyelembe venni. A keelcsont sérülése, a madarak mellcsontjának eltérései vagy törései folyamatos és elterjedt probléma a hagyományos tojótyúkok körében, és összefüggésbe hozható a termelt tojások számával és minőségével.

Ismert, hogy ez egy többtényezős probléma, amely a tartási körülmények, a genetika, a takarmányozás és a viselkedés, a nevelési gyakorlat és egyéb kérdések kombinációjának tulajdonítható.

Az Élelmiszer- és Mezőgazdasági Kutatási Alapítvány (FFAR) és az Open Philanthropy létrehozta a tojótyúkok gerinccsontjának egészségére irányuló programot (Fotó: Pixabay)

Mivel 2025-re egyre több madár kerül ketrec nélküli tartásra – csak az Egyesült Államokban akár 225 millió –, egyre nagyobb igény mutatkozik további kutatások elvégzésére.

Az Élelmiszer- és Mezőgazdasági Kutatási Alapítvány (FFAR) és az Open Philanthropy létrehozta a tojótyúkok gerinccsontjának egészségére irányuló programot. Így akarnak forrásokat biztosítani olyan globális, interdiszciplináris csoportok támogatására, amelyek bizonyítékokon alapuló megközelítéseket alkalmaznak a gerinccsont károsodásának mérhető csökkentése érdekében.

A program keretében két támogatást ítélnek oda, összesen valamivel kevesebb mint 3 millió dollár értékben az Edinburgh-i Egyetem és a Kaliforniai Egyetem (Davis) kutatóinak. Több kiegészítő finanszírozó, köztük a Hy-Line International, közel 7 millió dollár összegű beruházást támogatott.

Digitális röntgensugarak és hagyományos képalkotó eljárások

A támogatás a második jelentős finanszírozás ezen a területen az elmúlt 5 évben. Az első támogatás az Edinburgh-i Egyetem Roslin Intézetének kutatói számára tette lehetővé, hogy megvizsgálják, hogyan lehet a röntgenfelvételekkel mérni a csontok minőségét élő madaraknál, hogy segítsék a tojótyúkok kiválasztását.

A tudósok Ian Dunn professzor vezetésével megbízható digitális röntgeneljárást fejlesztettek ki, amely körülbelül 45 másodpercet vesz igénybe, így a tyúkok és a baromfitenyésztők számára egyaránt praktikus.

Az eljárás gyors és praktikus alternatívát kínál a hagyományos képalkotó eljárásokkal, mint például a kettős energiájú röntgenabszorpció, a digitalizált fluoroszkópia és a CT-vizsgálatok. Ez a legújabb támogatás lehetővé teszi a csoport számára annak vizsgálatát, hogy a baromfiólak kialakításától függően kell-e változtatni a gerinc egészségét javító tenyésztési programokon.

Pubertás, csontminőség és tenyésztés

Korábbi kutatások rávilágítottak a pubertáskor szerepére a csontok szilárdságában. A konzorcium munkája tovább vizsgálja ezt az összefüggést. Azáltal, hogy a pubertás késleltetése érdekében manipulálja a táplálékot és a fényviszonyokat, és méri a csontminőségre gyakorolt hatásokat. Azt is meghatározzák, hogy az alacsonyabb homociszteinszintet, egy aminosavat termelő étrend növeli-e a kollagén szilárdságát, és javítja-e a csontok minőségét.

Dunn professzor: „A baromfitenyésztők sok évtizeden át számos tényező kombinációja alapján választották ki, hogy mely madarakat tenyésztik, de az élő tyúkok csontminőségét nem lehetett figyelembe venni, és nem állt rendelkezésre gyakorlati módszer a tyúkok csontminőségének mérésére.

Módszerünk jelentős előrelépést jelent a tojótyúkok csontszilárdságának, valamint egészségének és jólétének javítását célzó szelekció elősegítése érdekében.”

„A projekt célja, hogy lehetővé tegye a genetikai szelekciót közvetlenül magára a csontozatra, valamint az új táplálkozási megközelítésekre és a tojótyúkok tojásrakási idejének a csontminőségre gyakorolt hatására” – tette hozzá.

Tartás és genetika

A Dr. Huaijun Zhou által vezetett amerikai kutatás célja, hogy a madarak tartási környezetének vizsgálatával, valamint a genetika kulcsfontosságú összefüggéseinek és szerepének felmérésével csökkentse a keelcsontok károsodásának előfordulását. A különböző tartási körülmények között nevelt tenyészállományokban azonosítják a keelcsontkárosodással összefüggő genetikai markereket, és javítják a genetikai szelekciót a keelcsonttörésekkel szembeni ellenálló képesség elősegítése érdekében.

Emellett értékelik a tartási tervezési beavatkozások hatását a csípőcsont-károsodás kialakulására, típusára és gyakoriságára, valamint alternatív tartási terveket vizsgálnak, és gazdasági elemzéseket végeznek a tenyésztési és tartási tervekben javasolt módosítások költségeinek és hasznának meghatározására.

„A baromfi számos más, gazdaságilag fontos tulajdonságához hasonlóan a csontkárosodás is összetett kérdés, amelyet genetikai és környezeti tényezők, például a tartási rendszerek típusa befolyásol” – mondta Zhou, a UC Davis kutatás vezető kutatója, az Agrár- és Környezettudományi Főiskola állattudományi professzora.

Korai felismerés

Dr. Danny Lubritz, a Hy-Line International kutatási és fejlesztési igazgatója elmondta, hogy a kutatás célja, hogy eszközöket biztosítson a ketreces és ketrec nélküli tartási körülmények között a gerinccsontok egészségének korai felismeréséhez és genetikai javításához: „A Hy-Line International ezt az információt beépítheti genomikai programjába, hogy egyszerre javítsa a tojástermelést, a tojásminőséget és a madarak jólétét” – tette hozzá.

Nikki Dutta, az FFAR tudományos programfelelőse elmondta: „Az állatok jólétének javítása az állattenyésztés kritikus eleme, és a csontkárosodás komoly veszélyt jelent a tojótyúkok jólétére. Ezek a kutatási projektek segítenek biztosítani a humánus bánásmódot és a jobb életminőséget azoknak az állatoknak, amelyek kielégítik élelmiszer- és táplálkozási igényeinket.”

(Forrás: poultryworld.net)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás