A baromfitenyésztők évtizedek óta számos tényező kombinációja alapján választják ki, hogy mely madarakat tenyésztik, de az élő tyúkok csontminőségét eddig nem lehetett figyelembe venni. A keelcsont sérülése, a madarak mellcsontjának eltérései vagy törései folyamatos és elterjedt probléma a hagyományos tojótyúkok körében, és összefüggésbe hozható a termelt tojások számával és minőségével.

Ismert, hogy ez egy többtényezős probléma, amely a tartási körülmények, a genetika, a takarmányozás és a viselkedés, a nevelési gyakorlat és egyéb kérdések kombinációjának tulajdonítható.

Az Élelmiszer- és Mezőgazdasági Kutatási Alapítvány (FFAR) és az Open Philanthropy létrehozta a tojótyúkok gerinccsontjának egészségére irányuló programot (Fotó: Pixabay)

Mivel 2025-re egyre több madár kerül ketrec nélküli tartásra – csak az Egyesült Államokban akár 225 millió –, egyre nagyobb igény mutatkozik további kutatások elvégzésére.

Az Élelmiszer- és Mezőgazdasági Kutatási Alapítvány (FFAR) és az Open Philanthropy létrehozta a tojótyúkok gerinccsontjának egészségére irányuló programot. Így akarnak forrásokat biztosítani olyan globális, interdiszciplináris csoportok támogatására, amelyek bizonyítékokon alapuló megközelítéseket alkalmaznak a gerinccsont károsodásának mérhető csökkentése érdekében.

A program keretében két támogatást ítélnek oda, összesen valamivel kevesebb mint 3 millió dollár értékben az Edinburgh-i Egyetem és a Kaliforniai Egyetem (Davis) kutatóinak. Több kiegészítő finanszírozó, köztük a Hy-Line International, közel 7 millió dollár összegű beruházást támogatott.

Digitális röntgensugarak és hagyományos képalkotó eljárások

A támogatás a második jelentős finanszírozás ezen a területen az elmúlt 5 évben. Az első támogatás az Edinburgh-i Egyetem Roslin Intézetének kutatói számára tette lehetővé, hogy megvizsgálják, hogyan lehet a röntgenfelvételekkel mérni a csontok minőségét élő madaraknál, hogy segítsék a tojótyúkok kiválasztását.

A tudósok Ian Dunn professzor vezetésével megbízható digitális röntgeneljárást fejlesztettek ki, amely körülbelül 45 másodpercet vesz igénybe, így a tyúkok és a baromfitenyésztők számára egyaránt praktikus.

Az eljárás gyors és praktikus alternatívát kínál a hagyományos képalkotó eljárásokkal, mint például a kettős energiájú röntgenabszorpció, a digitalizált fluoroszkópia és a CT-vizsgálatok. Ez a legújabb támogatás lehetővé teszi a csoport számára annak vizsgálatát, hogy a baromfiólak kialakításától függően kell-e változtatni a gerinc egészségét javító tenyésztési programokon.

Pubertás, csontminőség és tenyésztés

Korábbi kutatások rávilágítottak a pubertáskor szerepére a csontok szilárdságában. A konzorcium munkája tovább vizsgálja ezt az összefüggést. Azáltal, hogy a pubertás késleltetése érdekében manipulálja a táplálékot és a fényviszonyokat, és méri a csontminőségre gyakorolt hatásokat. Azt is meghatározzák, hogy az alacsonyabb homociszteinszintet, egy aminosavat termelő étrend növeli-e a kollagén szilárdságát, és javítja-e a csontok minőségét.

Dunn professzor: „A baromfitenyésztők sok évtizeden át számos tényező kombinációja alapján választották ki, hogy mely madarakat tenyésztik, de az élő tyúkok csontminőségét nem lehetett figyelembe venni, és nem állt rendelkezésre gyakorlati módszer a tyúkok csontminőségének mérésére.

Módszerünk jelentős előrelépést jelent a tojótyúkok csontszilárdságának, valamint egészségének és jólétének javítását célzó szelekció elősegítése érdekében.”

„A projekt célja, hogy lehetővé tegye a genetikai szelekciót közvetlenül magára a csontozatra, valamint az új táplálkozási megközelítésekre és a tojótyúkok tojásrakási idejének a csontminőségre gyakorolt hatására” – tette hozzá.

Tartás és genetika

A Dr. Huaijun Zhou által vezetett amerikai kutatás célja, hogy a madarak tartási környezetének vizsgálatával, valamint a genetika kulcsfontosságú összefüggéseinek és szerepének felmérésével csökkentse a keelcsontok károsodásának előfordulását. A különböző tartási körülmények között nevelt tenyészállományokban azonosítják a keelcsontkárosodással összefüggő genetikai markereket, és javítják a genetikai szelekciót a keelcsonttörésekkel szembeni ellenálló képesség elősegítése érdekében.

Emellett értékelik a tartási tervezési beavatkozások hatását a csípőcsont-károsodás kialakulására, típusára és gyakoriságára, valamint alternatív tartási terveket vizsgálnak, és gazdasági elemzéseket végeznek a tenyésztési és tartási tervekben javasolt módosítások költségeinek és hasznának meghatározására.

„A baromfi számos más, gazdaságilag fontos tulajdonságához hasonlóan a csontkárosodás is összetett kérdés, amelyet genetikai és környezeti tényezők, például a tartási rendszerek típusa befolyásol” – mondta Zhou, a UC Davis kutatás vezető kutatója, az Agrár- és Környezettudományi Főiskola állattudományi professzora.

Korai felismerés

Dr. Danny Lubritz, a Hy-Line International kutatási és fejlesztési igazgatója elmondta, hogy a kutatás célja, hogy eszközöket biztosítson a ketreces és ketrec nélküli tartási körülmények között a gerinccsontok egészségének korai felismeréséhez és genetikai javításához: „A Hy-Line International ezt az információt beépítheti genomikai programjába, hogy egyszerre javítsa a tojástermelést, a tojásminőséget és a madarak jólétét” – tette hozzá.

Nikki Dutta, az FFAR tudományos programfelelőse elmondta: „Az állatok jólétének javítása az állattenyésztés kritikus eleme, és a csontkárosodás komoly veszélyt jelent a tojótyúkok jólétére. Ezek a kutatási projektek segítenek biztosítani a humánus bánásmódot és a jobb életminőséget azoknak az állatoknak, amelyek kielégítik élelmiszer- és táplálkozási igényeinket.”

(Forrás: poultryworld.net)

Megosztás

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás