Norvégia úgy érzi, hogy a Svédországgal kötött egyezmény jobban kedvez a svéd rénszarvastartóknak, mint a norvégoknak. Emiatt veszélybe került a számik szabad legeltetéshez való joga. Jon Georg Dale norvég mezőgazdasági miniszter szerint új megállapodásra van szükség. Ha pedig Svédország nem hajlandó újratárgyalni a feltételeket, a határon átkelő rénszarvasokat a norvég hatóságok akár le is vághatják. 2005-ben járt le a két ország közötti legutóbbi megállapodás. Azóta a szabályozás nélkül terelt csordák tulajdonosai között annyira megnőtt a feszültség, hogy a hatóságok már attól tartanak, hogy a pásztorok közötti ellentét erőszakba torkollik. A hírt a Qubit írta meg.
A rénszarvasok legeltetése miatt alakult ki nézeteltérés Norvégia és Svédország között
Norvégia azt állítja, hogy csökkentette a rénszarvasok egyedszámát. Így összesen mintegy 280 ezer szarvast tartanak az országban. A svéd rénszarvaspásztorok viszont növelték a csordáik méretét.
Azonban nem csak a legelők miatt feszült a viszony a számik között: a norvég mezőgazdasági miniszter attól tart, hogy miután Svédországban kevésbé szigorúan szabályozott a rénszarvasok tartása, felbukkanhat az a krónikus agysorvadásos betegség, ami miatt tavaly körülbelül 2 ezer állatot kellett levágni az országban. Ahogy Per Mathis Oskal, a norvég számi parlament tagja mondta: úgy tűnik, hogy a svédeknél boldog-boldogtalan tenyészthet rénszarvast.
Egyre nehezebb a rénszarvasok legeltetése a három országra kiterjedő területen
Bár a klímaváltozás és az infrastrukturális fejlesztések miatt egyre nehezebb megélni a pásztorkodásból a Norvégia, Svédország és Oroszország területén lévő lappföldi (Sapmi) régióban körülbelül 100 ezer számi lakos él, közülük minden tizedik család foglalkozik rénszarvastartással.
Emberre is veszélyes parazitákat terjesztenek a vándorló állatok
Itt írtunk arról korábban, hogy elképesztő mennyiségű parazitát hordoznak azok a patás állatok, amelyek vándorló életmódot folytatnak. Ezzel pedig nagymértékben növelik az olyan betegségek terjedésének lehetőségét, amelyekkel a szarvasmarha, a sertés, a kecske és a juh is megfertőződhet. A nagy mennyiségű parazitát hordozó vándorló állatok óriási kockázatot jelentenek az emberekre is, akik a háziasított állatok húsának elfogyasztásával kaphatják el a betegségeket.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás