CT-vizsgálat a kulcsa a minőségi szalonna előállításának
A bacon a világ számos részén a vásárlók kedvence. Sok piacon hasaljszalonnából állítják elő, ám a sertéságazatban a közelmúltban bekövetkezett fejlemények fokozott nyomást gyakorolnak a sertéshasalj minőségére. A genetika hozzájárulhat a sertéshús minőségének javításához, a CT szkennelési technológia pedig segít a kívánt jellemzők kiválasztásában.
Világszerte a sertéshasalj és a szalonna piaca általában eltérő, és eltérő minőségi igényeket támasztanak. Általában azonban két szempont tekinthető a legfontosabbnak: a vastagság és a zsírminőség. Egyrészt a sertéshasnak vastagnak kell lennie, másrészt megfelelő soványság/zsírosság aránnyal, ideális zsírminőséggel.
Egyesült Államok: szükséges a vastagság
Az Egyesült Államokban az „első számú has” elnevezést a prémium minőség jelzésére haszználják. Ezekre jellemző a körülbelül 3,3 cm vastag, minimális termésveszteséggel járó teljes szelet, amely jól illeszkedik a csomagolásába, és kiváló minőségű megjelenést biztosít.
Hirdetés
A fogyasztók ezekre a szempontokra vágynak. Azok a hasak, amelyek nem felelnek meg az „első számú has” követelményeinek, általában nem elég vastagok (ezeket „2-es számú hasnak” nevezik), vagy 3,3 centiméternél kisebb a szeletvastagságuk. A 2. számú hasból készült szeletek nem annyira ínycsiklandók a bolti fogyasztók számára, mivel csökken a vizuális vonzerő és így a vásárlási szándék is. Az ebbe a kategóriába tartozó szeleteket gyakran leminősítik: olcsó termékek vagy szalonna-melléktermékek, szalonnadarabok lesznek belőlük.
Európa: soványság/zsírosság arány
Európában viszont fontos minőségi szempont a has soványság/zsírosság aránya. Az elmúlt évtizedekben a piac mozgatórugói miatt a sertések jobban eladhatóakká váltak a vékonyabb hasított testekkel. A hasak általában magas zsírtartalommal rendelkeznek, összehasonlítva más elsődleges vágással, és a piaci tényezők negatívan befolyásolják a has vastagságát.
Nehezebb, szélesebb és hosszabb
A globális trendek azt mutatják, hogy a hasított testek egyre nehezebbek, ami viszont szélesebbé és hosszabbá teszi őket. Ez számos feldolgozási problémát okozhat. A hosszabb hasított test előnyös lehet, mivel a has is hosszabb, és több kiváló minőségű, közepesre vágott szeletet lehet belőle készíteni.
Egyes esetekben azonban a hasított testek meghosszabbodnak, de nincsenek nehezebb, vastagabb vágások, ami kevésbé vastag hashoz és kevesebb első osztályú szelethez vezet. A hasított test szélessége és így a has mérete is kihívásokhoz vezethet a feldolgozás és a csomagolás során.
Túl szélesek lehetnek a hasat szalonnává feldolgozó berendezéshez képest, ami hatékonyságcsökkenést és szükségtelen leminősítéseket eredményezhet. A nehezebb sertések másik lehetséges negatív vonatkozása az, hogy a soványság/zsírosság arányt negatívan befolyásolja, ha a hasuk túl kövér lesz. Tehát figyelni kell a has szélessége és vastagsága közötti összefüggést.
Zsírminőség: telítettség és telítetlenség
Nagyobb probléma a hasban lévő zsírok telítettsége. A zsír telítettsége befolyásolja a has feszességét. A nagyobb mennyiségű telítetlen zsírt tartalmazó has puhább és nehezebben feldolgozható, ami negatívan befolyásolja a feldolgozási hozamokat.
A telítettség a fogyasztó vonzódását is befolyásolja, mivel szilárdabb szalonnaszeletekre lehet szüksége. A takarmányozási stratégiák és a felhasznált alapanyagok erősen befolyásolják a hasított test zsírtartalmát. Például a DDGS nagy százalékban történő etetése magasabb telítetlen zsírsavszinthez vezethet.
Javulás a genetikán keresztül
A Topigs Norsvin hozzájárulhat a nehezebb hasított testek és a nyersanyag-takarmányok megváltoztatásának negatív hatásaihoz azáltal, hogy tudással, tanácsokkal és tenyésztési célokkal támogatja a termelőket a kívánatosabb hasú sertések kiválasztásában. A cég CT szkennelési technológiát használ a sertés „belülnézetére” és a hasa jellemzőinek mérésére. Ily módon még az élő állatok zsírminősége is meghatározható. Ez óriási előrelépés a múlthoz képest, mert nem könnyű megmérni a hasat, különösen az élő állatokét. Ma már vastagabb, nagyobb hasra is lehet tenyészteni anélkül, hogy a soványság/zsírosság arányt veszélyeztetnénk.
A nehezebb hasított testek váratlan problémákhoz vezetnek
A genetika, a takarmányozás és az irányítás terén elért globális fejlődés azt jelenti, hogy a sertések jelenleg több mint 10 kilogrammal nehezebbek, mint 20 évvel ezelőtt. Ez kihívás elé állíthatja a feldolgozást. Ugyanannyi sertésnél nagyobb súlyt dolgoznak fel, és különböző pontokon szűk keresztmetszetek léphetnek fel. A feldolgozóüzemekben előforduló problémák közül néhány:
Elégtelen hűtési kapacitás. Ugyanannyi hasított test egy hűtőhelyiségben nagyobb súlyt és térfogatot jelenthet, mint amennyire a rendszert tervezték. Ez minőségi problémákhoz vezethet, például halványabb húshoz és megnövekedett cseppveszteséghez;
A forró vizes fürdővel történő szőrtelenítés egyre nehezebbé válik, mert a berendezés már nem optimális a hasított test méretéhez;
A sertéshús már nem fér el a kiskereskedelmi csomagolásban, és az adagok túl nagyok lesznek a fogyasztók számára.
(Forrás: pigprogress.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés