Görögország még küzd a Daniel vihar pusztító hatásával, ami az egyik legismertebb exportcikkére, a feta sajtra különösen jelentős negatív hatást gyakorolt.

Az ország lágysajtjainak mintegy 40 százaléka Thesszália központi régiójában termelt juh- és kecsketejből készül, amelyet a múlt hónapban - több földközi-tengeri országhoz hasonlóan - árvíz pusztított. Becslések szerint 80 000 kecskét és juhot veszítettek el a katasztrófa során - a túlélő állatok életben tartása pedig nehézkes a magas vízállás és a takarmányhiány közepette.

Miközben a görög gazdák a megélhetésük ellehetetlenülésétől szenvednek, az áradások következményei a régió iparára is hatással vannak. "A legnagyobb csapás az, hogy sok tenyésztő a térségben azt mondja, hogy az árvíz után nem akar visszatérni a szakmájához" - mondta Krisztosz Aposztolopulosz, a Görög Tejipari Szövetség elnöke.

Fotó: Pixabay - Illusztráció

A gazdák több millió eurós károkkal kalkulálnak a Daniel vihar miatt, amely az elmúlt közel egy évszázad legsúlyosabb vihara volt az országban. Szeptember 7-én 12 óra alatt hektáronként több mint 700 tonna eső esett, ami majdnem kétszerese annak a mennyiségnek, ami Athénban egy év alatt lehull - írta meg a Financial Times.

Görögországban 16 ember halt meg az áradásokban. Thesszáliában a mezőgazdasági és ipari termelésre használt földek mintegy negyedét elöntötte a víz - és valószínűleg évekig nem lesz termékeny -, valamint épületek százait, számos hidat és az ország vasúti és közúti hálózatának egy részét tönkretette. Elemzők a vihar gazdaságra gyakorolt hosszú távú hatásától tartanak.

"Mindenki az áradások költségeiről beszél … néhány hónap múlva láncreakciók indulnak be, amelyek különösen a kisvállalkozások összeomlásához vezetnek" - mondta Jannisz Karasztergiosz, egy mezőgazdasági tanácsadó a térségben. Az elvesztett állatállományon kívül, sok raktárat nem lehetett megjavítani, és a gazdák több tonna takarmányt is veszítettek. Éveken át tartó kemény munka ment tönkre két nap alatt és nem könnyű újjáépíteni a raktárakat és a semmiből felállítani egy állományt.

Görögország évente 140 000 tonna fetát állít elő, amelynek 65 százalékát exportálja.

A termelők hamarosan dilemma elé kerülnek, mivel kevesebb tejtermelésük lesz; választaniuk kell, hová küldjék termékeiket. A várakozások szerint a fetakészítők az exportpiacokra fognak összpontosítani, és a hiány Görögországban jobban fog jelentkezni.

Görögország legnagyobb fetagyára a Hellenic Dairies, amelynek székhelye az északnyugat-tesszaliai Trikalában található. Két hétre le kellett állnia, mert a víz és az iszap elborította a gépeket, és a becslések szerint 25 millió euró kár keletkezett. A gyár azóta újra megnyitotta kapuit.

Szteliosz Szarantisz, a Hellenic Diaries kereskedelmi igazgatója elismerte, hogy a veszteségek egy részét az olyan nagyvállalatoknak kell viselniük, mint az övé. "Minden évben támogatjuk az állattenyésztőket" - mondta. "Ezúttal nagyobb lesz az összeg, amit adunk, nincs más választásunk". A feta ára az elmúlt két évben az infláció miatt már mintegy 40 százalékkal megugrott, ami a helyi kereslet 10 százalékos visszaeséséhez vezetett. Szarantisz számára ez a csökkenés elég lesz ahhoz, hogy elkerüljék a hiányt. "Kevesebb lesz a feta, de nem hiszem, hogy hiány lesz belőle".

Egy másik fetakészítő, Nikolaosz Biziosz, a Biziosz Dairy Industry-től azt mondta, hogy a sajt ára még jobban megugorhat, ha az állati takarmány költségei emelkednek. "Ez egy nehéz egyenlet, amit meg kell oldani, mivel a terményeket és az állati takarmányt előállító gyárakat elárasztották" - mondta.

Amíg a vihar okozta károk összköltségéről pontosabb képet kapunk, az Európai Bizottság szerint Athén akár 2,25 milliárd eurós gyorssegélyt is igénybe vehet, Kyriakosz Mitszotakisz görög miniszterelnök pedig azt mondta, hogy az ország erős gazdasága segíteni fog "az újjáépítés költségeinek viselésében".

A támogatás ígérete azonban kevés vigaszt nyújt a mezőgazdasági vállalkozásoknak, amelyek egyre kevésbé bíznak a hatóságok természeti csapások kezelésében.

Görögország 200 millió eurót különített el a regionális újjáépítésre és árvízmegelőzésre olyan régiókban, mint Thesszália, amikor 2020-ban enyhébb vihar sújtotta.

A tehetetlenség érzése az egész régióban visszhangzik.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás