Deficitöntözéssel a jobb szőlőtermésért
A száraz klímájú területeken az öntözés a mezőgazdaság részévé vált – persze csak ott, ahol megtehetik a gazdák. Viszont ahol van mód öntözésre, ott a kijuttatott vízzel akár a termésmennyiséget is lehet szabályozni. Egy módszer, ami segíthet!
Most azt gondolnánk, hogy minél több vizet juttatunk ki, annál több termésünk lesz, de ez nem feltétlenül van így. Már régen is megfigyelték francia szőlősgazdák, hogy a minimális vízhiányból származó vízstressz jó hatással van, elsősorban a borszőlők terméshozamára és minőségére.
Ezt a felfedezést manapság irányítottan használják a gazdák, elsősorban a szőlő- és gyümölcstermesztésben. A szabályzott deficitöntözés (RDI) néven futó módszer lényege, hogy ugyan öntözik a növényeket, de mindig az adott növény teljes vízigényénél kevesebb öntözővizet juttatnak ki a területre.
Hirdetés
Kutatók szerint ezzel befolyásolni lehet a növény vegetatív és generatív életfolyamatait. Ennek pozitívuma abban rejlik, hogy a növekedési erély korlátozásával jelentősen javulhat a gyümölcsfák terméshozama.
A szőlőben alkalmazott RDI azonban más, mint a gyümölcsösökben. Pontosabban a módszer ugyanaz, csak a cél nem a termésmennyiség növelése, hanem a szőlő minőségének javítása. A vízstressz hatására ugyanis kisebbre nőnek a szőlőszemek, a tapasztalatok szerint pedig a kisebb szemekből ízletesebb és intenzívebb színű bor készíthető.
Ennek oka, hogy a vörösbor színét elsősorban a bogyó héjában található vegyületek adják. Minél kisebb a bogyó, annál nagyobb héjtartalommal rendelkezik. Így lehetséges, hogy a kisebb bogyóktól intenzívebb színű lesz a szőlő.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés