Az olajnövények (napraforgó, repce és szója) termesztéstechnológiájában kiemelten fontos szerepet játszik az állományszárítás vagy deszikkálás, de kukorica esetén is használható. Ezzel a technológiával egyrészt a betakarítás eredményességét segítjük elő, de alkalmazhatjuk növényvédelmi célokra is.

Napjainkra a deszikkálás elsődleges célja az egy időben történő érés biztosítása, valamint a gyors és veszteségmentes betakarítás lett. Csapadékos időjárás esetén - ezeken túl - egy ilyen eljárással az olajos növények olajtartalmának minősége is megőrizhető. A deszikkálás azonban még számtalan további előnnyel jár:

  • Előre hozza a beérés idejét
  • A betakarítás időpontja előre tervezhető az időjárástól függetlenül
  • A betakarító gépek munkaminősége javul
  • Nő a kombájn teljesítménye
  • Javul a termés minősége (szárazabb és tisztább)
  • A tisztítás és szárítás folyamata jobban szervezhető
  • Kisebb lesz a szárítási költség
  • Csökken a kórokozók és állati kártevők kártétele
  • Csökken a gyomosodás

A deszikkálás elvégzésére különböző szerek alkalmazhatók. Vannak gyors és lassú hatású deszikkánsok. Kezelés után előbbiek esetében 4–8 nappal, a lassú hatásúaknál 14–18 nappal kalkulálhatunk, ennyi idő alatt éri el a betakaríthatóságot az állomány.

A használt szereket csoportosíthatjuk más módon is. Beszélhetünk kontakt hatású és felszívódó hatású szerekről. A kontakt hatású szerek a növény felületén fejtik ki hatásukat és bromoxinol, diquat-dibromid, monohidrát vagy glufozinát-ammónium hatóanyaggal rendelkeznek. A felszívódó hatású szerek a növény szöveteibe, nedvkeringésébe bejutva nyújtanak védelmet és glifozátot vagy ennek származékait tartalmazzák. A két típus között a legnagyobb különbség, hogy a felszívódó hatású permetszer hatása később mutatkozik meg, mint a kontakt szereké. Bármelyik szertípust is választjuk, azok erős gyomirtószerek, így gyomos területeken is alkalmazhatók.

A deszikkálás csökkenti a betakarítási veszteséget

Napraforgó deszikkálása

A közepes és hosszú tenyészidejű napraforgófajták esetében mindenképpen deszikkálást kell végezni ahhoz, hogy a betakarítás biztonságosan elvégezhető lehessen. Szintén indokolt a beavatkozás csapadékosabb augusztus-szeptember vagy erős gombafertőzés esetén. Mivel az érés során a kaszatok és a tányér vízvesztése különböző, ezért a deszikkálással szárítjuk a tányérokat, növeljük az érésegyenletességet, és csökkentjük a pergésveszteséget. Másrészt beavatkozás nélkül általában sokkal nehezebben ütemezhető a betakarítás.

A napraforgó deszikkálását végezhetjük glifozát, diquát-dibromid hatóanyagú szerekkel vagy glifozát ammónium sóval, de az elsó alkalmazása esetén a folyamat hosszabb lesz (10-14 nap), míg utóbbiaknál 5-7 nappal kalkulálhatunk. Maga az időzítés is nagyon fontos, mert a túl korai deszikkálás csökkentheti a kinyerhető olajtartalmat. A művelet elkezdését a magok 25-35%-os nedvességtartalmához kössük.

Repce deszikkálása

Az őszi káposztarepce termesztése során számíthatunk arra, hogy a magok nem egy időben érnek (amíg a felső becőszint már érett, az alsóbb még részben éretlen). Az intenzíven gazdálkodók rendszeresen deszikkálást végeznek az állományukon, mert enélkül nagyon nehéz optimálisan időzíteni a betakarítást. A deszikkálással lehetővé válik, hogy jelentősebb pergési veszteség nélkül, de a lehető legnagyobb termésmennyiséget takarítsuk be, a lehető legmagasabb olajtartalommal.

A repce deszikkálását végezhetjük az úgynevezett becőragasztó kijuttatásával együtt is. Ennek lényege, hogy a repcemag beérésekor meggátolja a becők kinyílását és a mag kipergését. Ennél a növénykultúránál általában szintén dikvát-dibromid, illetve glifozát ammónium só hatóanyagú szereket alkalmaznak.

Szója deszikkálása

Szója termesztésekor is szükségessé válhat a deszikkálás elvégzése, ha a termőterület már annyira gyomos, hogy az a betakarítást gátolja, illetve növeli a betakarítási veszteséget. A beavatkozást akkor kell elvégezni, amikor már mind az alsó, mind a középső hüvelyek érettek, a levélzet nagyobbik része pedig már lehullott.

Mivel a szója betakarítása szeptember-októberben történik, ezért az esetleges deszikkálást is erre kell időzíteni, hogy ekkorra a növényállomány egyöntetűen száraz legyen.

Kukorica deszikkálása

A kukorica deszikkálása itthon még nem gyakori, mégis szükségessé válhat bizonyos esetekben. Ilyen lehet az időzített, a szokásosnál korábbi betakarítás szükségessége vagy, ha vetésforgó miatt szükségessé válik egy terület felszabadítása, illetve ha szárítási költségek csökkentése a cél.

Ennél a kultúránál is általában glifozáttartalmú deszikkáló szert használunk. Itt azt kell mérlegelni, hogy a deszikkálás költsége alacsonyabb-e, mint az esetleges szárításé.

Fontos itt még kitérni arra, hogy vetőmag-előállítási céllal termesztett növény esetén csak olyan deszikkánst szabad használni és akkor, amikor az nem veszélyezteti a mag csíraképességét. Ez a gyakorlatban a szokásosnál kíméletesebb deszikkálást jelent az alkalmazott dózis csökkentésével. Ezt a fajtatulajdonos ajánlásához kell igazítani.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás