Az ÖMKi - Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet a PATH2DEA (Paving the Way towards Digitalisation Enabling Agroecology for European Farming Systems) projekt keretében nyáron lezajlott kérőíves felmérés folytatásaként, a Magyarországi Precíziós Állattartásért Egyesülettel közös szervezésben műhelymunkát tartott. A projekt alapvető célja, hogy támogassa az agroökológiai szemlélet megvalósítását elősegítő digitalizációt a mezőgazdaság különböző ágazataiban, köztük a legeltetett húsmarhatartás területén. 

Az ÖMKi írta meg, hogy a 2023. december 7-én sikeresen lezajlott eseményen részt vettek a húsmarhaágazatban tevékenykedő gazdálkodók, szaktanácsadók, kutatók, valamint a tenyésztő egyesületek képviselői.

A PATH2DEA (Paving the Way towards Digitalisation Enabling Agroecology for European Farming Systems) projekt alapvető célja, hogy támogassa az agroökológiai szemlélet megvalósítását elősegítő digitalizációt a mezőgazdaság különböző ágazataiban, köztük a legeltetett húsmarhatartás területén - Fotó: ÖMKi

A kutatás és a műhelymunka alapjai

A résztvevők aktív közreműködésével feltérképezték, melyek azok a területek, ahol a munkájuk során találkoznak a digitalizációval, elkülönítve a tevékenységekhez kötődő, valamint a kapcsolattartást, tudás- és tapasztalatmegosztást segítő infokommunikációs eszközöket. Ezt követően összegyűjtötték a digitális technológiák terjedését előmozdító, gátló és kockázati faktorokat. 

A digitális adatgyűjtésen keresztül (állatról, legelőterületekről, környezetről stb.) növeli a hatékonyságot, segíti a döntéshozatalt és lehetővé teszi az ellenőrzést. A gátló faktorok között kiemelték az esetleges kiszolgáltatottságot a gyártó-fejlesztő cégek irányában, támogatások hiányában a magas beruházási és fenntartási költségeket, az adatátvitelhez szükséges hálózati lefedettség problémáit országos szinten, végül pedig kockázatként megfogalmazódott, hogy jelen van egyfajta bizalmatlanság is az eszközök pontosságával és karbantartásával kapcsolatban. A résztvevők hangsúlyozták, hogy szükség van a felhasználók oldaláról egy nagyfokú elhivatottságra az új technológiák iránt. 

Előadásokkal zárták a programot:

A program folytatásaként Dr. Tikász Ildikó Edit az AKI - Agrárközgazdasági Intézet képviseletében bemutatta a sertés és baromfi ágazatban végzett hasonló felméréseiket, ezt követően az ÖMKi részéről Biszkup Miklós ismertette a legeltetett húsmarhatartásban alkalmazható, a precíziós állattartást segítő legújabb digitális technológiákat, melyeket az ökológiai és agroökológiai szemléletben gazdálkodó állattartók is alkalmazhatnak. Végül Dr. Papócsi László Gábor mutatta be a CAPTIVATE projekt keretében a gazdaságok fenntarthatósági értékelésére kifejlesztett eszközt. 

A nap zárásaként a jelenlévők témajavaslatokat fogalmaztak meg, melyekre a következő műhelymunka alkalmával keresik a válaszokat, megoldásokat és javaslatokat a szakpolitika irányába, a fenntarthatóbb mezőgazdasági rendszerek és szemlélet terjedése érdekében - írták.

A műhelymunka során elhangzott előadások itt olvashatók:

Dr. Tikász Ildikó Edit: A fejlett információs technológiák alkalmazásának feltételei a sertés- és baromfitartásban

Biszkup Miklós: A legeltetett húsmarhatartásban alkalmazható digitális technológiák

Dr. Papócsi László: A CAPTIVATE projekt keretében kifejlesztésre kerülő eszközök, KAP előírások és gazdálkodói gyakorlatok összekapcsolt tudásbázisa,gazdaságok fenntarthatósági értékelése

Az esemény a PATH2DEA projekt támogatásával, az Európai Unió(101060789) és a svájci Oktatási, Kutatási és Innovációs Államtitkárság(SERI) társfinanszírozásában valósult meg (22.00535 számú támogatás).

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás