A digitalizációról és a precíziós technológiákról is tanulhatnak Keszthelyen a középiskolások
Összesen tizenhatan kezdhetik meg tanulmányaikat új szakon a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Közgazdasági Technikumában a jövő ősszel. A 2025-26-os tanévtől mezőgazdasági technikusképzés indul az intézményben. A régi korok tradícióját modern tudással ötvözik. Egy felhozó rendszer alakulhat ki: a fiatalok a megszerzett képesítés birtokában továbbléphetnek az egyetemre, majd diplomával a kezükben értékes szakemberei lehetnek a munkaerőpiacnak.
A Zaol.hu számolt be róla, hogy a sajtótájékoztatón Manninger Jenő polgármester úgy fogalmazott, a képzés növénytermesztő szakirányban indul, aminek nagy a jelentősége Keszthely életében. Mint mondta, a város történelméhez hozzátartozik a mezőgazdaság. A térségben nem csak a felső-, hanem a középfokú képzésre is nagy az igény, ugyanakkor fontos feladat, hogy a fiatalok érdeklődését felkeltsék az agrárpálya iránt. Mindennek a gyakorlati hátterét – oktatóival, tanáraival és 850 hektáros tangazdaságával – a MATE Georgikon campusa biztosítja.
Hirdetés
A szakemberek véleményezték a bővítést
Mint dr. Rózsa László, a Georgikon főigazgatója kiemelte, mottójuk e képzésre is igaz lesz: a régi korok tradícióját modern tudással ötvözik. Arról is beszélt, az agrárium tudásintenzív ágazattá vált, s az együttműködés révén a középfokú mezőgazdasági képzés múltbéli magas szintjét szeretnék a jelenben továbbvinni. Az itt végző fiataloknak pedig – ha van kedvük hozzá – egyenes útja vezet a Georgikonra.
Szabó Károly, a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum kancellárja úgy folytatta, tartják magukat ahhoz a célhoz, hogy a helyben keletkező igényeket rugalmasan kiszolgálják, amiben partnerre leltek az önkormányzatokban is. Most is sokak közös munkájának eredménye az új képzés elindítása, a következő időszak legfontosabb feladata pedig az, hogy népszerűsítsék ezt.
Vizlendvai László, a ZSZC főigazgatója leszögezte, ugyan rögös volt az út, de azt gyorsan végigjárták, megszerezve az engedélyeket. Itt egy felhozó rendszer alakulhat ki: a fiatalok a megszerzett képesítés birtokában továbbléphetnek az egyetemre, majd diplomával a kezükben értékes szakemberei lehetnek a munkaerőpiacnak.Páhi Sándorné Szalai Éva, a Közgáz igazgatója szerint a negyedik oktatott szakmájukkal stabilizálhatják, illetve növelhetik tanulói létszámukat. A közismereti tárgyakat az iskola tanárai, a szakmai ismereteket pedig a Georgikon oktatói adják majd át a diákoknak, komoly technikai és tudományos háttérrel, ami megalapozza, hogy a XXI. századi mezőgazdaság számára képezzenek szakembereket. „Ez már nem a kasza és a kapa tudománya, hanem a digitalizációról, a precíziós agráriumról, a legkorszerűbb technikai eszközökről szól” – ismertette az intézményvezető.
A Georgikon is fejleszt
Arról már Gyuricza Csaba, a MATE rektora beszélt, hogy jelenleg öt kampuszon 14 ezer hallgatója van az egyetemnek - 15 százalékuk külföldi -, Gödöllőn még a tavalyi rekordszámú jelentkezést is meghaladta idén a felvételizők száma.
Keszthelyen több mint 900 hallgatója van az egyetemnek, ahová idén 858-an adták be a jelentkezésüket, ez pedig az elmúlt húsz évben a második legnagyobb létszám, így várhatóan ezer körüli hallgatója lesz a Georgikonnak.
A mai korhoz igazodva korszerűsítették, modernizálták a képzést, igazodva a piaci igényekhez, a gazdasági szereplőkkel együttműködve. Keszthelyen az agroturisztikai képzés indításával az országban elsőként önálló tanszéke is lesz ennek a szaknak - hangsúlyozta a rektor. Kitért arra is, hogy az elmúlt másfél évben több mint egymilliárd forint fejlesztést hajtottak végre a Georgikonnál, és a következő év végéig újabb másfél milliárd forintot fordítanak ilyen célokra. Megújul a város szélén lévő két oktatási épület, valamint a kollégium, de további kétmilliárdot is nyert a MATE tangazdaság fejlesztésére - írta az MTI közleménye.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés