Digitalizációval sikeres a magyar fejlesztés az aszálykárok elleni védekezésben
A Combit Számítástechnikai Zrt., az Óbudai Egyetem és a Széchenyi István Egyetem által alkotott konzorcium 756,55 millió forintos európai uniós támogatást nyert az aszálykárok enyhítését célzó műholdas fejlesztésre. Az EU-s támogatásból finanszírozzák a WREN (Water Resources in Efficient Networks) mesterséges intelligencián alapuló döntéstámogatói rendszert 2025 márciusáig, amely az aszálykárok mérséklését segítheti a helyspecifikus mezőgazdaság számára.
A kutatás-fejlesztési projektben megvalósuló WREN-rendszer elsődleges célja a klímaváltozás káros hatásai elleni védekezés és az aszálykárok elleni védekezés támogatása modern digitális eszközökkel. A részletekről közölték, hogy a valós idejű, komplex döntéstámogató rendszer gyakorlati használata során képes lesz a jelenlegi aszálymonitoring rendszerek térbeli és időbeli felbontásának javítására a távérzékelt és lokális adatok felhasználásával, valamint térinformatikai, matematikai és mesterséges intelligencián alapuló innovációk megvalósításával.
A projekt "két kiemelkedő innovációit is eredményez" - fogalmazott a vállalat közleménye:
- Egy egyedi tervezésű műholdat, újszerű mérési képességekkel, amelynek pályája gyakrabban érinti Magyarországot, mint a kereskedelmi műholdaké, valamint
- a talajnedvesség számítást gépi tanulás és mesterséges intelligencia segítségével, "amelynek révén a jelenlegi módszereknél többszörös felbontású előrejelzést lehet elérni".
A projekt a Széchenyi Terv Plusz része, a vissza nem térítendő forrást a GINOP PLUSZ-2.1.1-21 pályázati felhívásból biztosítják a konzorciumnak. Az írásos összegzés kitért arra is, hogy a konzorciumi tagok több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek az egyedi informatikai fejlesztések és gépi tanulás alapú rendszerek fejlesztése terén, és a projekt eredményeként több új munkahelyet terveznek létrehozni.
Hirdetés
A GINOP PLUSZ-2.1.1-21 pályázat és a támogatás részletei
WREN - Klímaalkalmazkodást támogató monitoring és predikciós rendszer
WREN műholdas aszálymonitoring és döntéstámogatói rendszer
“Megkezdtük WREN - Water Resources in Efficient Networks projektünket” - írja a cég weboldala.
Az innováció a GINOP PLUSZ-2.1.1-21 pályázati felhívás révén elnyert 756,55 millió forintos vissza nem térítendő támogatás segítségével a Combit Számítástechnikai Zrt., valamint az Óbudai Egyetem és a Széchenyi István Egyetem által alkotott konzorcium projektjeként fog megvalósulni 2025 márciusáig.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés