A tavalyihoz viszonyítva csökkent a dinnye termőterülete Magyarországon, összesen 4.600 hektárra tehető. A területcsökkenés leginkább az ország déli részén lévő termőkörzeteket érinti. Hasonlóan csökkenés várható a „dobozos” méretű magvas és magnélküli dinnyéknél is. Ez főleg az exportpiaci keresletet érinti. Ellenben a belföldre történő céltermelés aránya nőtt, legnépszerűbb a közepes méretű, korai gömbölyű és hosszúkás, valamint a sötét magnélküli dinnye. Az oltott dinnyék aránya a tavalyi évhez képest szintén nőtt, arányuk már 84-85 százalék. Az oltott dinnyék termésbiztonsága jobb, hektáronként 45-65 tonna terméssel lehet számolni, ezért egyre nő a népszerűségük a termelők körében. Mintegy 1 500 hektáron termeltek tavaly konstans fajtákat, ez főleg Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar megyékre volt jellemző, ahol extenzív technológiával, 20-25 tonna átlagos termést szedtek le hektáronként. A 2017-ben betakarított mennyiség görögdinnyéből 205 ezer tonna volt - a dinnye helyzetéről a FruitVeb oldal írt bővebben.
Dinnyepiac 2018: több sárga, kevesebb görög - az utóbbi termőterülete külföldön is csökken
Ilyen lehet a 2018-as dinnyehelyzet
Spanyolországban közel 10 százalékkal, mintegy 2 ezer hektárral csökkent a termőterület.  Olaszországban a területcsökkenés még nagyobb, 12-15 százalékos, ami főleg az exportcélú termelést érinti. A belföldre szánt dinnyék termelése többnyire továbbra is a déli országrészen történik. Görögországban és az összes többi balkáni országban pedig átlagosan legalább 10 százalékkal csökkent a termőfelület 2017-hez képest. A termőterületek csökkenése kisebb volumeneket eredményez, ezért az idei évben a FruitVeb nem számít piaci telítettségre, várakozásaik szerint az európai piacot inkább a kiegyenlítettség jellemzi majd. A hazai görögdinnye fogyasztás az időjárástól függően 15-16 kg/fő évente. Jellemző, hogy a nagyméretű, 8-10 kilósnál nagyobb dinnyék eladhatósága folyamatosan csökken. A legkeresettebbek a 4-6 kg súlyú dinnyék, mert ezek könnyen szállíthatók és hűthetők. A magnélküli dinnyék aránya pedig nem csak az export eladásoknál, hanem belföldön is folyamatosan növekszik. Az export a július 15-20. és szeptember 10. közötti időszakban a legélénkebb. Ilyenkor különösen fontos, hogy a külpiaci igényeknek megfelelő fajtájú, méretű és színű árualappal rendelkezzen a magyar dinnye. Ahhoz, hogy külföldi partnereinket megtarthassuk, az említett időszakban minimálisan 50-60 ezer tonnányi jó minőségű dinnyére van szükség.
Mire számíthat, aki sárgadinnyét termeszt?
A sárgadinnye-termesztés adatai nehezen követhetőek, mivel sok az illegális vegetatív szaporítás - írja a FruitVeb. 2017-ben összesen 500-550 hektár körüli termőfelület volt, melynek 60 százaléka volt hajtatott. Tavaly jó éve volt a sárgadinnyének, ezért a nyári szezonban magasabb termésmennyiség volt. Ez a kínálati oldal erősödését jelentette és alacsonyabb termelői árakat is hozott. Kedvező hír, hogy egyre több áruházlánc forgalmazott nagyobb mennyiségű sárgadinnyét 2017-ben, mint az előző években. Az áruházláncok tevékenységének köszönhetően már van szervezett export is.
Mi várható 2018-ban a sárgadinnye piacán?
Az előző évi kedvező termelési és piaci tapasztalatai miatt a sárgadinnye termőterülete jócskán megnőtt, összesen 600-650 hektár között alakul. Az áruházláncok pedig a tavalyi pozitívumok miatt nagyobb mennyiségű sárgadinnyére tartanak igényt. A zöld húsú, Gália típusú dinnyék aránya növekedett, mivel az elmúlt évben jól fogyott. Az elkövetkezendő években a biztonságos kiszolgálás érdekében tovább kell növelni a hajtató-felületet. Javítani kell a csomagoláson, és előnyben kell részesíteni – főleg céltermelésnél – a kisebb méretű dinnyéket adó fajták termesztését.
???? A legtöbb dinnyetermelő az elmúlt években komoly technológia, technikai, fajtaváltást hajtott végre. A kilátások ezért biztatóak, így a termelők azt remélik, hogy jó minőségű dinnyével tudják ellátni az idén a fogyasztókat.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás