Hazánkban az utóbbi 10-15 évben egyre inkább kezd fellendülni a diótermesztés, melynek volumene az említett időszak alatt megtriplázódott. Régen is sokan termesztették ezt a csonthéjas gyümölcsöt, majd alábbhagyott ez a termesztési kedv. Mik a diótermesztés kényes kérdései és mely fajtákat használják előszeretettel a gazdák? Cikkünkből ezekre a kérdésekre választ kaphat.

Közel a természetes elterjedés határához

Hazánk közel helyezkedik el a dió természetes elterjedésének északi határához, ezért az ország északi vidéke már szinte alkalmatlan a dió üzemszerű termesztéséhez. Természetesen hazánk egész területén lehet találkozni diófákkal, de tény, hogy csak és kizárólag azok az egyedek képesek átvészelni a téli fagyokat, melyek maradéktalanul fel tudnak készülni a nyugalmi időszakra. A késő tavaszi fagyokkal szemben is igen érzékenyek a diófák, főként azok, amelyek korábban kezdenek felébredni nyugalmi időszakukból.

A diófákat leginkább folyók mentén lehet megtalálni, így első ránézésre is látható, hogy rendkívül vízkedvelő növénnyel van dolgunk. A diófa nagyon hosszú idő alatt éri el teljes méretét és koronaformáját. Erre általában 10-13 évet kell várniuk a türelmes gazdáknak. Éppen ezért, igenis sok valóságalapja van annak a mondásnak, mi szerint diófát az unokáinknak ültetünk.

A diófa rendszerint hatalmas, tekintélyt parancsoló méretekkel rendelkezik
 

A dió termesztése esetén figyelembe kell venni azt is, hogy már egy egyed is rendkívül nagy helyet foglal el hatalmas koronája miatt. Pozitívum viszont, hogy a diófa mindenféle metszés és koronaalakítás nélkül képes szimmetrikus, dekoratív lombkoronát nevelni. Ehhez természetesen elengedhetetlen a dió minden igényét kielégíteni, gondolva itt az évi 800-1000 mm-es vízszükségletre, a porózus, jó vízgazdálkodású talajra, valamint a megfelelő növényvédelemre.

A kórokozók jelentik a legnagyobb veszélyt

Sajnálatos módon a diónak sok és nagyon veszélyes kórokozója ismert, melyek ellen, ha a termesztők nem védekeznek, a fák akár el is pusztulhatnak. Itt van például az egyik legveszélyesebb és leginkább látványos betegség, amely a kéregrák névre hallgat. Rendkívül szembetűnő betegség, a fa törzsének kérgén hosszú, függőleges repedések jelennek meg, melyet több baktérium is okozhat. A vizsgálatok alapján a kéreg mély rákosodását a Brenneria rubrifaciens baktérium tevékenysége hozza létre. A Brenneria nigrifluens baktérium pedig azon túl, hogy kéregrákot okoz, még a zöld diót is fertőzi, barnulást és nedvkiválást okoz.

A Brenneria rubrifaciens kártétele a diófán (Fotó: dioskonyv.byethost3.com)
 

De nem csak ez a betegség jelent komoly veszélyt a diókra. A dióbetegségekre irányuló kutatások szerint több, mint 30 féle betegség van jelen a növényvilágban, melyek a dióra terjedve komoly élettani elváltozásokat képesek okozni a növényen. Többek között a cseresznyelevélsodródás vírusa, ha diófára kerül, akár az a fertőzött fa teljes pusztulásához is vezethet. Tünetei közé tartoznak a lombozaton megjelenő sárga színű vonalak, valamint a dió zöld burkának dudoros elváltozásai.

Egy másik ismert betegség a dió xantomónászos betegsége, melyet egy baktérium okoz. A betegség kezdetén, a levélen sárga szélű barna foltok jelennek meg, melyek később összefolynak és az egész levél elfeketedik. A dióburkon először besüppedő foltok jelentkeznek, majd a héj elbarnul és rászárad a dióra.

Végezetül még egy igen ismert dióbetegségre hívnánk fel a figyelmet, mégpedig a dió gnomóniás megbetegedésére, amelynek első tünete a szögletes, középen szürke foltok megjelenése a levélen. Ezen foltok megjelenését követően komoly lombvesztés is kialakulhat a fertőzött fákon. A termésen is megjelennek a betegségre utaló tünetek, nevezetesen barna foltok lepik el azt. Ezek a foltok viszont könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel is. A megbetegedést egy gomba okozza, amelynek az ivaros alakja telel át a lehullott leveleken. Nagyon fontos, hogy a lehullott lombot mielőbb égessük el. Ha ezen áttelel a betegséget okozó gomba, ugyanis, akkor tavasszal már nagyon korán, még lombfakadás előtt szétszórja a spóráit és így a frissen kialakult lombozat azonnal meg is fertőződik a betegséggel.

Cikkünk folytatásában a fontosabb magyar diófajtákat vesszük górcső alá!

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás