Hazánkban az utóbbi 10-15 évben egyre inkább kezd fellendülni a diótermesztés, melynek volumene az említett időszak alatt megtriplázódott. Régen is sokan termesztették ezt a csonthéjas gyümölcsöt, majd alábbhagyott ez a termesztési kedv. Mik a diótermesztés kényes kérdései és mely fajtákat használják előszeretettel a gazdák? Cikkünkből ezekre a kérdésekre választ kaphat.

Közel a természetes elterjedés határához

Hazánk közel helyezkedik el a dió természetes elterjedésének északi határához, ezért az ország északi vidéke már szinte alkalmatlan a dió üzemszerű termesztéséhez. Természetesen hazánk egész területén lehet találkozni diófákkal, de tény, hogy csak és kizárólag azok az egyedek képesek átvészelni a téli fagyokat, melyek maradéktalanul fel tudnak készülni a nyugalmi időszakra. A késő tavaszi fagyokkal szemben is igen érzékenyek a diófák, főként azok, amelyek korábban kezdenek felébredni nyugalmi időszakukból.

A diófákat leginkább folyók mentén lehet megtalálni, így első ránézésre is látható, hogy rendkívül vízkedvelő növénnyel van dolgunk. A diófa nagyon hosszú idő alatt éri el teljes méretét és koronaformáját. Erre általában 10-13 évet kell várniuk a türelmes gazdáknak. Éppen ezért, igenis sok valóságalapja van annak a mondásnak, mi szerint diófát az unokáinknak ültetünk.

A diófa rendszerint hatalmas, tekintélyt parancsoló méretekkel rendelkezik
 

A dió termesztése esetén figyelembe kell venni azt is, hogy már egy egyed is rendkívül nagy helyet foglal el hatalmas koronája miatt. Pozitívum viszont, hogy a diófa mindenféle metszés és koronaalakítás nélkül képes szimmetrikus, dekoratív lombkoronát nevelni. Ehhez természetesen elengedhetetlen a dió minden igényét kielégíteni, gondolva itt az évi 800-1000 mm-es vízszükségletre, a porózus, jó vízgazdálkodású talajra, valamint a megfelelő növényvédelemre.

A kórokozók jelentik a legnagyobb veszélyt

Sajnálatos módon a diónak sok és nagyon veszélyes kórokozója ismert, melyek ellen, ha a termesztők nem védekeznek, a fák akár el is pusztulhatnak. Itt van például az egyik legveszélyesebb és leginkább látványos betegség, amely a kéregrák névre hallgat. Rendkívül szembetűnő betegség, a fa törzsének kérgén hosszú, függőleges repedések jelennek meg, melyet több baktérium is okozhat. A vizsgálatok alapján a kéreg mély rákosodását a Brenneria rubrifaciens baktérium tevékenysége hozza létre. A Brenneria nigrifluens baktérium pedig azon túl, hogy kéregrákot okoz, még a zöld diót is fertőzi, barnulást és nedvkiválást okoz.

A Brenneria rubrifaciens kártétele a diófán (Fotó: dioskonyv.byethost3.com)
 

De nem csak ez a betegség jelent komoly veszélyt a diókra. A dióbetegségekre irányuló kutatások szerint több, mint 30 féle betegség van jelen a növényvilágban, melyek a dióra terjedve komoly élettani elváltozásokat képesek okozni a növényen. Többek között a cseresznyelevélsodródás vírusa, ha diófára kerül, akár az a fertőzött fa teljes pusztulásához is vezethet. Tünetei közé tartoznak a lombozaton megjelenő sárga színű vonalak, valamint a dió zöld burkának dudoros elváltozásai.

Egy másik ismert betegség a dió xantomónászos betegsége, melyet egy baktérium okoz. A betegség kezdetén, a levélen sárga szélű barna foltok jelennek meg, melyek később összefolynak és az egész levél elfeketedik. A dióburkon először besüppedő foltok jelentkeznek, majd a héj elbarnul és rászárad a dióra.

Végezetül még egy igen ismert dióbetegségre hívnánk fel a figyelmet, mégpedig a dió gnomóniás megbetegedésére, amelynek első tünete a szögletes, középen szürke foltok megjelenése a levélen. Ezen foltok megjelenését követően komoly lombvesztés is kialakulhat a fertőzött fákon. A termésen is megjelennek a betegségre utaló tünetek, nevezetesen barna foltok lepik el azt. Ezek a foltok viszont könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel is. A megbetegedést egy gomba okozza, amelynek az ivaros alakja telel át a lehullott leveleken. Nagyon fontos, hogy a lehullott lombot mielőbb égessük el. Ha ezen áttelel a betegséget okozó gomba, ugyanis, akkor tavasszal már nagyon korán, még lombfakadás előtt szétszórja a spóráit és így a frissen kialakult lombozat azonnal meg is fertőződik a betegséggel.

Cikkünk folytatásában a fontosabb magyar diófajtákat vesszük górcső alá!

Megosztás

További híreink

Fontos növényvédelmi kérdésekre válaszoltak a NAK szakértői

2024.07.11.

A drónok és más precíziós technológiák forradalmasítják a növényvédelmi folyamatot, és potenciálisan csökkenthetik a növényvédőszer-használatot is.

Mától csökkent a gázolaj ára

2024.07.11.

Csütörtöktől csökken a gázolaj nagykereskedelmi ára, literenként bruttó 4 forinttal kerül majd kevesebbe. A benzin beszerzési ára most nem változik

Már csak néhány napot kell kibírni és utána lassú csökkenés várható a levegő hőmérsékletében

2024.07.11.

Csütörtökön sok napsütés várható fátyol-, és gomolyfelhőkkel. Az északi tájak mellett a déli óráktól máshol is erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és elszórtan záporok, zivatarok kialakulása várható, legkisebb eséllyel délnyugaton. A szél többnyire mérsékelt marad, zivatarok környezetében azonban erős, viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 34 és 40 fok között alakul, északnyugaton lehet pár fokkal alacsonyabb a hőmérséklet, ott 30, 33 fok közötti értékek lesznek a jellemzőek. Késő estére 25 és 32 fok közé csökken a hőmérséklet.

Nézze meg, ma milyen időjárási riasztás van érvényben a megyéjében - mindenki értintett

2024.07.11.

Ma, csütörtökön folytatódik az embertpróbáló időjárás. Az ország minden vármegyéjére valamilyen figyelmeztetés van érvényben.

Digitalizációval teszi hatékonyabbá a nyúlhústermelést egy új magyar fejlesztés

2024.07.11.

Költséghatékony nyúlhústermelést tesz lehetővé az Állatorvostudományi Egyetem és a Tetrabbit Kft. digitális fejlesztése.

Hatnapos munkahetet vezettek be, kísérletképpen - támogatná?

2024.07.10.

Drasztikus kísérletbe kezdett a görög kormány egyes iparágakban, a népességfogyás és a szakképzett munkaerő hiánya miatt: hatnapos munkahetet vezettek be, bár szakértők szerint, ezek egyikére sem nyújt megoldást az újítás, mindössze a tüneti kezelésre lehet elegendő.

Partnerhírek
Partner

Nem Nagy Testvér a távsegítség - sokat várnak a szervizesek a precíziós mezőgazdasági szolgáltatástól az AGROTEC Magyarország Kft.-nél

2024.06.25.

A MyPLM Connect szolgáltatással ellátott New Holland traktorokhoz, kombájnokhoz már több mint egy éve elérhető Magyarországon az új gépállapot-felügyeleti rendszerként a Control Room szolgáltatás, ami újraírja az üzemben tartás szabályait. A hivatalos magyar márkakereskedő AGROTEC Magyarország Kft. komáromi központjából munkaidőben felügyelt rendszerrel ugyanis számtalan bosszantó probléma, ami eddig külön kiszállást, EST diagnosztikai laptoppal traktorban töltött hosszú órákat igényelt a szervizesektől, mára távolról, online is orvosolhatóvá vált. Az olyan tapasztalt szakemberek, mint Szűr Gábor, a Komáromi Területi Központ területi műszaki vezetője szerint az előnyök már most is komolyak, pedig még csak belekóstoltunk a rendszer lehetőségeibe.

Partner

ÁTK, kertészeti, erdészeti és precíziós kivitelű traktorok a SOLIS-tól

2024.05.26.

Egy igazán multifunkcionális traktorokat hozott a magyar piacra az ODISYS. A megfordítható kormányzás lehetőségét is biztosító erőgépek használatával nincs többé kitekeredett nyak és testtartás, legyen az a munka akár targoncázás, szár és nyesedékzúzás, de akár árokásás. Hernek Zoltán, a cég tulajdonos-ügyvezetője mutatta be nekünk.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Hirdetésfeladás