Olyan új molekulákat készítenek mesterséges intelligencia segítségével, amelyek felválthatják a hagyományos antibiotikumok használatát. Új lehetőségként a peptidek, azaz a rövid aminosav láncok kerültek elő. Ma már gépi programok javasolnak a kutatóknak új aminosav-kombinációkat a természetben hatékony molekulák tanulmányozásával.

Az antibiotikumok mind az emberekben, mind az állatokban lassan elveszítik a hatékonyságukat. Ugyanis a baktériumok mutációk révén alkalmazkodtak hozzájuk. A túlzott gyógyszerfelhasználás gyors kiválasztódást okoz. Ez gyorsabb, mint amilyen tempóban az ember új antibiotikumokat tudna fejleszteni - mondta Dr. Chris Gray, a fizika tanszékének emeritus professzora. A folyamat eredménye, hogy egyre több lesz az antibiotikumokra rezisztens baktérium. A farms.com cikkére az Agrárszektor talált rá.

A peptidek segíthetnek helyettesíteni az antibiotikumok használatát az állategészségügyben - képünk illusztráció

Jöhetnek a peptidek az antibiotikumok helyett

Ezzel összefüggésben készítenek a Guelphi Egyetem kutatói most gépi tanulás segítségével olyan új molekulákat, amelyek felválthatják a hagyományos antibiotikumokat. Új, helyettesítő megoldásként az antimikrobiális peptidek merültek fel. A peptidek rövid, 10 és 50 közötti számú aminosavból álló láncok, illetve fehérjedarabok. A valódi fehérjék jellemzően aminosavak ezreiből épülnek fel. A kutató eredetileg arra kereste a választ, hogy miért van az, hogy egyes peptidek elpusztítják a káros baktériumokat, de nem károsítják az emberi vagy állati sejteket. Gray arra jött rá, hogy ezek az aminosavláncok pozitív töltésűek, míg a baktériummembránok negatív töltésűek. Az emberi vagy állati sejteknek viszont nincs töltésük. A kutató szerint ez az oka annak, hogy a peptidek "meg tudják különböztetni" a környezetüktől a baktériumokat.

A tudós szerint a felfedezés hasznosítható lehet az állategészségügyben

Ezért azt javasolta, hogy indítsanak egy kutatást azoknak a peptideknek a megtalálására, amelyek kifejezetten a sertéstartást veszélyeztető baktériumok ellen hatékonyak. A munka része a hatékony, természetben előforduló aminosavláncok adatbázisának felállítása, majd az új molekulák szintetizálása. A peptidek az immunrendszer természetes részei. Ma már izolálni tudjuk a molekulák azon pontját, amelyik a védekezés szempontjából kulcsfontosságú. Majd ez alapján újabbakat tudunk tervezni. Ezek a peptidek hatékonyabbak és kisebbek lesznek a természetben előfordulóknál - mondta a kutató. Ennek érdekében bevetik a mesterséges intelligenciát, azaz a gépi tanulást is. Lényegében rengeteg olyan molekulát ismertetnek meg a géppel, amelyek hatékonyak a káros baktériumokkal szemben. Ezután pedig a program megvizsgál más potenciálisan hatékony aminosav-kombinációkat is - fejtette ki Gray.

"Egy új, a korábbinál is hatékonyabb aminosav-kombináció megtalálása az ember számára olyan nehéz feladat, mint egy tűt megtalálni a szénakazalban. Ám a program elvégzi ezt a munkát" - folytatta Gray. Amint ezt az új kombinációt megtalálják, következnek a laboratórumi, majd a terepkísérletek. A mesterséges intelligencia ugyanakkor csak a kutatási fázist tudja lerövidíteni, a tesztelését nem. A cikk szerint még egy-két évig eltarthat, mire az első antibiotikum-helyettesítő, mesterséges peptidet használni lehet a baktériumokkal szemben.

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás