Döntésképtelen az Európai Unió génszerkesztés ügyben
Első hallásra földöntúlian hangozhat a génszerkesztés, de ha belegondolunk, tudósok betegségeknek ellenálló állatokat is létre tudnának hozni. Persze mint mindennek, ennek is lehetnek veszélyei, ezért nem tudja még az unió sem, hogy engedje, vagy ne ezt a tevékenységet. A döntést már kétszer is elhalasztották. Hogy mikor lesz a végső szó, még senki sem tudja.
A Reuters hírügynökség számos példát hozott azzal kapcsolatban, hogy miket lehetne létrehozni a technológia segítségével. Fertőzéseknek ellenálló sertéseket, nem bebarnuló gombákat, gyorsabban csírázó gabonaféléket, valamint minden állatfajtából különböző éghajlatra ’szerkesztett’ új fajtákat. Azért ez nem hangzik olyan rosszul a laikusok szemével nézve. A technológia pedig már a kezünkben van, számítógépek és szoftverek segítségével a genetikusok már szinte bármilyen változtatást képesek lennének eszközölni az élőlények génszerkezetében. A globális felmelegedés közben ez még akár jól is jöhet Európának.
A vetőmagágazatban a Monsanto már kísérletezik ilyen irányú beavatkozásokkal, a DuPont pedig pár éven belül a saját maga által előállított, génmódosított búzát szeretné viszontlátni a piacon.
Hirdetés
A változás már a küszöbön áll
Más földrészeken kicsit könnyebben veszik a génmódosítást. Amerikában például már engedélyezték is annak a gombának a forgalomba hozását, amelyik nem barnul be, de korábban már több génmódosított növénynek is zöld utat adtak.
Az Európai Bizottságnak már régen döntenie kellett volna arról, hogy engedélyezi-e vagy sem a génszerkesztett növények és állatok kereskedelmi forgalomba hozatalát, de továbbra sem jutottak dűlőre a szakemberek. Jelenleg azon megy a vita, hogy az így létrehozott állatokat és növényeket beillesszék-e a GMO kategóriába, ebben az esetben ugyanis szigorú előírások vonatkoznának rájuk, nem is kerülhetnének forgalomba a piacon.
Azok az emberek viszont, akik a génszerkesztéssel foglalkoznak azt mondják, az általuk előállított produktumok nem GMO-k, mivel nem tartalmaznak idegen DNS-t, kizárólag a meglévő DNS-szerkezetet módosítják.
A helyzet nehézségét tovább fokozza, hogy a Greenpeace a génszerkesztés ellen kampányol, közben viszont Brüsszelre komoly nyomás helyeződik Washingtonból. Hogy mi lesz a döntés az ügyben? Azt jelenleg még senki sem tudhatja.
Önnek mi a véleménye a GMO-ról és a génszerkesztésről? Hozhat pozitív változást az életünkbe, vagy inkább negatívan hathat a világra? Írja meg véleményét komment formájában!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés