Első hallásra földöntúlian hangozhat a génszerkesztés, de ha belegondolunk, tudósok betegségeknek ellenálló állatokat is létre tudnának hozni. Persze mint mindennek, ennek is lehetnek veszélyei, ezért nem tudja még az unió sem, hogy engedje, vagy ne ezt a tevékenységet. A döntést már kétszer is elhalasztották. Hogy mikor lesz a végső szó, még senki sem tudja.

A Reuters hírügynökség számos példát hozott azzal kapcsolatban, hogy miket lehetne létrehozni a technológia segítségével. Fertőzéseknek ellenálló sertéseket, nem bebarnuló gombákat, gyorsabban csírázó gabonaféléket, valamint minden állatfajtából különböző éghajlatra ’szerkesztett’ új fajtákat. Azért ez nem hangzik olyan rosszul a laikusok szemével nézve. A technológia pedig már a kezünkben van, számítógépek és szoftverek segítségével a genetikusok már szinte bármilyen változtatást képesek lennének eszközölni az élőlények génszerkezetében. A globális felmelegedés közben ez még akár jól is jöhet Európának.

A vetőmagágazatban a Monsanto már kísérletezik ilyen irányú beavatkozásokkal, a DuPont pedig pár éven belül a saját maga által előállított, génmódosított búzát szeretné viszontlátni a piacon.

A változás már a küszöbön áll

Más földrészeken kicsit könnyebben veszik a génmódosítást. Amerikában például már engedélyezték is annak a gombának a forgalomba hozását, amelyik nem barnul be, de korábban már több génmódosított növénynek is zöld utat adtak.

Sokan fokozott veszélyként tekintenek a GMO szervezetekre (Fotó: oliveoiltimes.com)
 

Az Európai Bizottságnak már régen döntenie kellett volna arról, hogy engedélyezi-e vagy sem a génszerkesztett növények és állatok kereskedelmi forgalomba hozatalát, de továbbra sem jutottak dűlőre a szakemberek. Jelenleg azon megy a vita, hogy az így létrehozott állatokat és növényeket beillesszék-e a GMO kategóriába, ebben az esetben ugyanis szigorú előírások vonatkoznának rájuk, nem is kerülhetnének forgalomba a piacon.

Azok az emberek viszont, akik a génszerkesztéssel foglalkoznak azt mondják, az általuk előállított produktumok nem GMO-k, mivel nem tartalmaznak idegen DNS-t, kizárólag a meglévő DNS-szerkezetet módosítják.

A helyzet nehézségét tovább fokozza, hogy a Greenpeace a génszerkesztés ellen kampányol, közben viszont Brüsszelre komoly nyomás helyeződik Washingtonból. Hogy mi lesz a döntés az ügyben? Azt jelenleg még senki sem tudhatja.

Önnek mi a véleménye a GMO-ról és a génszerkesztésről? Hozhat pozitív változást az életünkbe, vagy inkább negatívan hathat a világra? Írja meg véleményét komment formájában!

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás